Nie szukaj już radia internetowego dla Androida, jest TuneIn Radio!

Nie szukaj już radia internetowego dla Androida, jest TuneIn Radio!

TuneIn Radio
TuneIn Radio
Krzysztof Laber
06.12.2010 07:54, aktualizacja: 06.12.2010 08:54

iOS doczekał się kilku interesujących aplikacji pozwalających komfortowo słuchać stacji radiowych w Internecie. Android pod tym względem był nieco upośledzony. Jednak od pewnego czasu w zasobach Android Marketu znajduje się doskonała aplikacja do słuchania radia internetowego TuneIn Radio i szanse się wyrównały.

Aplikacja TuneIn Radio nie jest niczym nowym - reprezentowana ikonką przedstawiającą nieco już antyczne radyjko była dostępna w AppStore od dłuższego czasu. Jednak w tym miejscu należy zaznaczyć, że posiadacze telefonu z jabłuszkiem musieli i muszą zapłacić za przyjemność korzystania z tej usługi.

Cena w AppStore jest dość przystępna i wynosi 1,99 dolara, a aplikacja warta jest każdego centa. Jednak po co płacić, skoro można mieć ją za darmo? Niestety, możliwość darmowej instalacji programu mają jedynie posiadacze komórek z Androidem na pokładzie.

Sytuacja ta nie jest w cale wyjątkowa, identycznie było na przykład z grą Angry Birds, która mimo że została udostępniona za darmo na komórki z Androidem, przynosi swoim twórcom milion dolarów miesięcznie zysku.

Obraz

W Android Markecie istnieje sporo aplikacji zdolnych do odtwarzania streamów radiowych, większość z nich wspiera jednak tylko jeden lub najwyżej dwa formaty transmisji strumieniowej, jak na przykład Winamp dla Androida. Od kiedy Polskie Radio zaczęło nadawać swoje programy w formacie .asx, dla posiadaczy telefonów z Androidem zaczęły się problemy.

Okazało się bowiem, że format ten jest praktycznie niewspierany przez żadną (z kilkoma wyjątkami) aplikację. Na forach internetowych pojawiło się wiele pytań dotyczących sposobu uruchomienia strumienia. asx i bardzo niewiele odpowiedzi, jak tego dokonać.

Drodzy posiadacze Androidów, opuście już z kanały dyskusyjne i fora. Pobierzcie TuneIn Radio - najlepszą aplikacje do słuchania internetowego radia dla Androida. Pogram jest ładny, darmowy, funkcjonalny i szybki. W swojej bazie ma również wszystkie pozycje spod szyldu Polskiego Radia.

Punkt pierwszy: stacje radiowe

TuneIn Radio ma stworzoną przez programistów bazę stacji radiowych. Baza ta zawiera 40 000 kanałów radiowych z całego świata, jednak liczba ta może być nieco zawyżona. W jaki sposób baza powstawała, naprawdę trudno odgadnąć, bowiem znalazło się w niej na przykład pięć odnośników do AntyRadia, z których 2 nie działają, a pozostałe trzy się dublują.

lista radiostacji
lista radiostacji

Radio nie pozwala również na dodawanie własnych strumieni do bazy. Jeśli więc ktoś słucha radia niewspieranego przez TuneIn, aplikacja będzie dla niego bezużyteczna.

Polscy użytkownicy aplikacji powinni poczuć się docenieni. Baza stacji radiowych zawiera ogromną liczbę polskojęzycznych rozgłośni, zarówno tych nadawanych w eterze, jak i tematycznych kanałów internetowych, np. ponad trzydzieści stacji występujących pod patronatem RMF FM.

Nie zabrakło najpopularniejszych rozgłośni ogólnopolskich, jak stacji Polskiego Radia, RMF FM, ZET, Złotych Przebojów, TOK FM, Eski, Wawy, a nawet Radia Maryja. Oczywiście baza stacji zagranicznych jest jeszcze bogatsza i w zasadzie można zaryzykować stwierdzenie, że każdy znajdzie tu to, czego szuka.

Na wielkie słowa uznania zasługują zaawansowane opcje wyszukiwania stacji radiowych. Możemy szukać danej pozycji, wpisując jej nazwę w pole wyszukiwarki, ale to ogranicza nas do znanych kanałów. Dla lubiących odkrywać nieznane, twórcy programu udostępnili możliwość eksploracji bazy po lokalizacji geograficznej czy języku, w którym audycje są nadawane, oraz po typie muzyki, jaką radio odtwarza. Możemy również przeszukać audycje prezentujące głównie rozmowy, audycje sportowe czy zlokalizować radio nadające w naszej okolicy.

odtwarzanie
odtwarzanie

Jak widać, do pełni szczęścia brakuje tylko obsługi podcastów. Otóż śpieszę donieść, że również podcasty są wspierane przez TuneIn Radio, do tego są one pogrupowane w kategorie ułatwiające ich wyszukiwanie.

Punkt drugi: działanie

Program jest bardzo dobrze skonstruowany, a do tego, co niezbyt częste, jego twórcy, przepisując aplikację na Androida, zadbali, by program korzystał z wszelkich androidowych udogodnień. Po uruchomieniu programu radio odtwarzane jest w tle, na górnej belce wyświetla się jedynie ikonka Play. Jednak po rozwinięciu belki otrzymujemy informacje, jakiej stacji słuchamy. Z tego również miejsca mamy dostęp do samego programu, więc nie trzeba przeszukiwać pulpitów, by znaleźć jego ikonkę.

Sporym uprawieniem jest prezentowana na pierwszym miejscu zakładka Ulubione, dzięki której mamy natychmiastowy dostęp do najczęściej słuchanych przez nas rozgłośni. Po wybraniu stacji otwiera się okienko ukazujące kolejne przydatne funkcje. Aplikacja proponuje nam inne stacje radiowe, które dobierane są pod względem rodzaju muzyki oraz lokalizacji radia, którego obecnie słuchamy.

menu
menu

Kolejną funkcją jest formularz zgłaszania błędów, dzięki któremu możemy poinformować twórców programu, że coś nie działa prawidłowo oraz w czym jest problem.

Dla oszczędnych istnieje możliwość wybrania strumienia oraz formatu, w którym radio będzie odtwarzane. Funkcja ta jest oczywiście zależna od samej radiostacji i sposobu, w jaki emituje sygnał w Internecie. Jednak gdy już otrzymujemy taki wybór, program wyświetla ilość danych, jaka jest przesyłana przy użyciu każdego z dostępnych formatów, co znacznie ułatwia wybór tego najwłaściwszego dla nas.

Punkt trzeci: budzik

Aplikacja ma opcję budzika i zaawansowane możliwości ustawień. Możemy oczywiście wybrać czas uruchomienia alarmu, dni, w jakie alarm ma być powtarzany. Otrzymujemy również możliwość ustawienia głośności budzika. Przestrzegam jednak przed ślepym zawierzeniem możliwościom programu i zachęcam do ustawienia systemowego budzika na wszelki wypadek. Zdarzyło mi się bowiem, że TuneIn Radio z powodu kłopotów z wczytaniem strumienia radiowego nie uruchomiło alarmu, mimo że sama aplikacja została uruchomiona.

sleep timer
sleep timer

W ustawieniach TuneIn Radio znajdziemy też opcję Sleep timer, pozwalającą wyłączyć aplikację po określonym czasie.

Punkt czwarty: ustawienia

Aplikacja nie oferuje zbyt wielu opcji w zakładce ustawienia. Umożliwia integrację z RadioTime, portalem pozwalającym zarządzać internetowymi radiami oraz dzielić się muzyką. Daje też możliwość zrezygnowania z wyświetlana ikonki odtwarzanego radia, aby oszczędzić transfer.

stream
stream

Punkt piąty: podsumowanie

TuneIn Radio to najlepsza aplikacja do słuchania radia internetowego dla Androida, jaką miałem okazję testować. Jest również jedna z niewielu aplikacji w ogóle, które tak doskonale robią to, do czego zostały stworzone. Właściwie nie można przyczepić się do żadnego aspektu pracy programu.

Jedyny minus to okresowe, samoistne minimalizowanie się aplikacji, przy czym działa ona w dalszym ciągu. To świetnie, że TuneIn radio został przepisany na Androida, świetnie również, że jest darmowy.

Twórcy programu co pewien czas wypuszczają też aktualizacje programu, które eliminują błędy i wprowadzają nowe funkcje. Zastanawiający jest jedynie fakt, że program dla Androida reprezentuje inna ikonka niż dla iOS. Na szczęście, w mojej ocenie, ładniejsza :)

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)