Apple, Samsung i LG szykują smartfony z szafirowym szkłem. Pierwsze pojawią się już w tym roku

Temat nie jest nowy i powraca raz na jakiś czas. Tym razem jednak wszystko wskazuje na to, że szafirowe szkła chroniące ekrany smartfonów trafią do masowej produkcji.

Szafir jest jednym z najtwardszych minerałów na świecie. Ma 9 punktów w skali Mohsa. Nad nim jest tylko diament. Wysoka twardość oznacza, że szafir jest bardzo trudny do zarysowania. To bardzo pożądana cecha przez producentów urządzeń mobilnych. Niestety, szkło szafirowe jest trudne i kosztowne w produkcji. Do niedawna dość powszechnie stosowali je głównie producenci luksusowych zegarków. Teraz jednak ma się to zmienić.

Koreańczycy szukają dostawcy…

Koreańskie źródła podają, że zarówno LG, jak i Samsung żywo interesują się szafirowym szkłem. Zgłaszają się do producentów z prośbą o próbki ewidentnie szukając dobrego dostawcy. Zresztą obie firmy rozglądały się za szkłem szafirowym już w zeszłym roku, ale wysokie ceny nie pozwoliły na zastosowanie go w telefonach na dużą skalę (nie liczę szafirowej soczewki w obiektywie aparatu LG G2). Teraz jednak technologia stała się tańsza, a dodatkową motywację zapewnia Apple.

…a Apple jest już gotowe do produkcji

Firma z Cupertino od zeszłego roku romansuje z GT Advanced Technologies zajmującą rozwojem technologii produkcji kryształów i samą produkcją. Apple zasiliło ją kwotą ponad pół miliarda dolarów na rozwój infrastruktury. Inwestycja opłaciła się, ponieważ na początku maja GTAT ogłosiło, że będzie gotowe do komercjalizacji nowych piecy do produkcji szafiru na dużą skalę w trzecim kwartale tego roku. Data raczej nieprzypadkowo zgrywa się z premierą nowego iPhone’a, który ma mieć szafirowe szkło na ekranie.

Współpraca z GTAT dała Apple przewagę technologiczną nad konkurencją. Mówi się, że GTAT jest jedyną firmą, która może wytworzyć bardzo duże ilości szkła szafirowego za relatywnie nieduże pieniądze. Samsung i LG są więc nieco spóźnione i nie powinny dziwić intensywne poszukiwania potencjalnego dostawcy. Jest jednak mało prawdopodobne, by koreańskim firmom udało się stworzyć jeszcze w tym roku smartfony z szafirowym szkłem. Apple najprawdopodobniej sprosta temu zadaniu, co zresztą nie podoba się firmie Corning, producentowi Gorilla Glass.

Co z Gorilla Glass?

Corning jest liderem w produkcji szkła chroniącego ekrany smartfonów. Firma weszła na salony rynku mobilnego dzięki Apple a niedługo później niemal wszyscy producenci telefonów kupowali od niej szkło. Nie bez podstaw możliwość zastosowania szkła szafirowego w nowym iPhonie budzi obawy szefostwa Corninga. W zeszłym roku powstało więc wiele porównań, z których miało jasno wynikać, że szkło Gorilla jest rozwiązaniem lepszym od szkła szafirowego. Corning podkreślał między innymi: niższą cenę produkcji, możliwość tworzenia cieńszych tafli, lepszą przepuszczalność światła i radykalnie niższą wagę. Nagrał też kilka filmów. Na przykład taki:

Czego jednak Corning by nie zrobił, szkło szafirowe ma obecnie tylko dwie poważne wady: koszt i poziom skomplikowania produkcji. Wszystko wskazuje na to, że — na nieszczęście twórców Gorilla Glass — obie wkrótce zostaną wyeliminowane.

Zobacz również: Huawei Ascend Mate7 w naszych rękach

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem Motorola Moto 360 - cena i data premiery Tegra K1 to nowy król wydajności. Czy Snapdragon 805 go pobije? Certyfikaty wytrzymałości - co oznaczają? Smartwidelce, piekarniki i szczoteczki do zębów już są. Pora na inteligentny rower Gear Glass, czyli inteligentne okulary Samsunga bez Androida 4G, czytnik kart microSD i Kevlar, czyli nowe warianty Moto G Czy tak będzie wyglądał inteligentny zegarek Microsoftu? Konsole, telewizory i kamerki w ofercie Play. Super, ale chcę czegoś więcej Co było przed Google Glass? Niezwykła historia okularów rozszerzonej rzeczywistości Nokia porzuciła smartfony. Teraz zajmie się inteligentnymi samochodami Android pod ostrzałem! Jak sprawdzić, czy twój telefon nie wykopuje bitcoinów? Zanim zaczęliśmy grać na smartfonach - ciąg dalszy historii mobilnego grania iWatch będzie mieć ekran wykorzystujący mikrodiody? Nowy model Xiaomi będzie konkurencją dla OnePlus One? Kolejna wada Windows Phone'a wkrótce będzie wyeliminowana To koniec Ubuntu for Android i pięknej wizji smartfonów-komputerów? Oto Paperfold - niesamowity prototyp modularnego i elastycznego smartfona Części do Google Glass kosztują jedynie 80 dol.? Oto HP Slatebook 14, czyli 14-calowy laptop z Androidem Zanim zaczęliśmy grać na telefonie. Historia gier mobilnych Szaleństwo trwa w najlepsze - nadciągają tablety z ekranami 4K Wynalazek Koreańczyków naładuje 40 smartfonów z odległości 5 metrów LG już promuje swojego G Watcha. Co o nim wiadomo?

Popularne w tym tygodniu:

4 rozwiązania, którymi producenci powinni się mocniej zainteresować