iOS 8 oficjalnie. Nowości jest naprawdę sporo

Pora na nową wersję iOS. Jakich zmian doczekał się system Apple'a w tym roku?

Sporo przydatnych ulepszeń

Pierwszą z zaprezentowanych nowości w iOS 8 jest ulepszone centrum powiadomień, które ma być w pełni interaktywne. Umożliwia ono teraz m.in. odpisywanie na wiadomości z poziomu wysuwanego panelu czy interakcję z aplikacjami bezpośrednio z ekranu blokady. Inną użyteczną zmianą w interfejsie jest dodanie listy ulubionych kontaktów, która dostępna jest na tym samym ekranie co przełącznik kart aplikacji. Wystarczy więc dwa razy wcisnąć przycisk Home i można wybrać kontakt, do którego chce się zadzwonić czy wysłać wiadomość.

Ciekawie prezentuje się nowe Spotlight, które ma znacznie rozszerzone opcje wyszukiwania. Pozwala na przeszukiwanie programów, POI czy piosenek. W przypadku tych ostatnich dotyczy to nie tylko pamięci telefonu, ale i bazy sklepu iTunes. Spotlight może teraz podawać dane ze stron internetowych, w tym np. Wikipedii.

Dużą zmianą z pewnością będzie nowa klawiatura QuickType. Jak nietrudno się domyślić, ma oferować zaawansowane podpowiedzi, które będą przyspieszać wprowadzanie tekstu. Będzie ona oczywiście uczyć się nawyków pisania użytkownika (często używanych słów), tak jak SwiftKey, Swype czy WordFlow. Ciekawostką jest oferowanie podpowiedzi bazujących na kontekście ostatniej konwersacji. Szkoda jedynie, że w odróżnieniu od wspominanych rozwiązań QuickType nie będzie dostępne po polsku (przynajmniej na razie).

Bardzo ciekawe zmiany mają zostać wprowadzone w aplikacji do wysyłania wiadomości (Messages). Zostanie ona wzbogacona o możliwość nazywania wątków podczas rozmów grupowych i dodawania/usuwania użytkowników z konwersacji. Możliwe będzie opuszczanie konwersacji lub dodawanie do nich restrykcji dzięki połączeniu z Do Not Disturb. Dostępna będzie również opcja lokalizowania rozmówców na mapie i dzielenia się lokalizacją. Tap to Talk wzbogaca program o możliwość nagrywania notek głosowych i krótkich filmików lub robienia zdjęć podczas rozmowy — za pomocą prostego gestu można wysyłać je szybko do rozmówcy.

Zobacz również: Techgadka: rozczarowania 2014 roku

Nie mogło zabraknąć nowości związanych z Siri. Ma ona teraz reagować na głos użytkownika, więc nie będzie trzeba dotykać telefonu, aby wydać polecenie. Funkcja ma być również zintegrowana z wyszukiwarką Shazam i umożliwiać kupowanie utworów w iTunes.

Jeszcze łatwiejsze dzielenie się treściami

Jedną z najbardziej oczekiwanych nowości jest aplikacja zdrowotna, która została nazwana HealthKit. Rozwiązanie to nie będzie klonem S Health Samsunga czy innego programu. Ma służyć do zbierania danych z różnych usług/akcesoriów, jak np. Nike+/Nike+ FuelBand. Będą one zapisywane w programie i składane w szerszy obraz. Będzie też opcja wysyłania ich do specjalistów, co ma wpłynąć na lepszą komunikację online między pacjentami a lekarzami.

Ciekawym dodatkiem jest Family Sharing, który daje możliwość dzielenia się kartą kredytową spiętą z Apple ID. Rodzina może używać jednej karty, a transakcje wykonywane przez dzieci dzięki funkcji Ask to Buy będą musieli zaakceptować rodzice (na ich urządzeniu pojawi się specjalne okienko). Apple musiał zadbać o nowe funkcje biznesowe, w tym zabezpieczanie aplikacji hasłem, szyfrowanie pojedynczych rozmów czy dodanie opcji wątków VIP w skrzynce pocztowej.

iCloud Photo Library ma zapewnić dostęp do zdjęć na każdym urządzeniu i o każdej porze — fotki będą przesyłane w czasie rzeczywistym. Funkcja ta zostanie wzbogacona o inteligentną wyszukiwarkę, która będzie pozwalać na szybkie wyszukiwanie zdjęć po dacie czy lokalizacji. Ważną nowością jest dodanie edytora zdjęć w galerii, który umożliwi zmianę podstawowych parametrów wykonanych fotografii (jasność, balans bieli, ekspozycja). Co ważne, zmiany naniesione na zdjęciach będą od razu synchronizowane z tymi w chmurze.

Użyteczny może okazać się iCloud Drive, który będzie nieco podobny do Dysku Google'a. Jest to narzędzie służące do składowania plików biurowych i pracy nad nimi. Pliki będą automatycznie udostępniane między różnymi urządzeniami (Mac, iPhone, iPad, komputer z Windowsem). Na plus należy zaliczyć niezłą integrację opcji z systemem.

Większa otwartość

iOS 8 to przełomowa wersja systemu Apple'a. System wreszcie będzie bardziej otwarty. Dotyczy to m.in. interakcji między aplikacjami. Możliwe będzie więc uruchomienie z galerii zdjęć edytora firmy trzeciej i obrobienie zdjęcia czy zapisywanie stworzonych dokumentów nie w iCloud, tylko np. chmurze Dropbox.

Z otwartością związane jest także dodanie dwóch funkcji, które są dobrze znane z Androida. Pierwszą są widżety, które deweloperzy będą mogli pisać teraz jako dopełnienie swoich programów. Applety będą dostępne z poziomu centrum powiadomień, a użytkownik będzie mógł zarządzać ich kolejnością. Drugim ważnym dodatkiem jest umożliwienie korzystania z alternatywnych klawiatur ekranowych — twórcy SwiftKey czy Swype'a będą mogli zamieścić swoje rozwiązania w App Store.

Nowy iOS zostanie udostępniony za darmo jesienią tego roku. Będą go mogli pobrać użytkownicy następujących urządzeń: iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPod touch 5th generation, iPad 2, iPad z ekranem Retina, iPad Air, iPad mini i iPad mini z ekranem Retina. Deweloperzy już dzisiaj dostaną do dyspozycji testową wersję systemu oraz nowe pakiety SDK.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem HTC One Wear - nadchodzi konkurent Moto 360 Quad HD to dopiero początek. LG już myśli o panelach o 600 PPI i 700 PPI Układy Intela jeszcze bardziej konkurencyjne. Nowości z LTE już wkrótce Apple, Samsung i LG szykują smartfony z szafirowym szkłem. Pierwsze pojawią się już w tym roku Motorola Moto 360 - cena i data premiery Tegra K1 to nowy król wydajności. Czy Snapdragon 805 go pobije? Certyfikaty wytrzymałości - co oznaczają? Smartwidelce, piekarniki i szczoteczki do zębów już są. Pora na inteligentny rower Gear Glass, czyli inteligentne okulary Samsunga bez Androida 4G, czytnik kart microSD i Kevlar, czyli nowe warianty Moto G Czy tak będzie wyglądał inteligentny zegarek Microsoftu? Konsole, telewizory i kamerki w ofercie Play. Super, ale chcę czegoś więcej Co było przed Google Glass? Niezwykła historia okularów rozszerzonej rzeczywistości Nokia porzuciła smartfony. Teraz zajmie się inteligentnymi samochodami Android pod ostrzałem! Jak sprawdzić, czy twój telefon nie wykopuje bitcoinów? Zanim zaczęliśmy grać na smartfonach - ciąg dalszy historii mobilnego grania iWatch będzie mieć ekran wykorzystujący mikrodiody? Nowy model Xiaomi będzie konkurencją dla OnePlus One? Kolejna wada Windows Phone'a wkrótce będzie wyeliminowana To koniec Ubuntu for Android i pięknej wizji smartfonów-komputerów? Oto Paperfold - niesamowity prototyp modularnego i elastycznego smartfona Części do Google Glass kosztują jedynie 80 dol.? Oto HP Slatebook 14, czyli 14-calowy laptop z Androidem

Popularne w tym tygodniu:

Eksperci nie mają wątpliwości - iPhone X ma najlepszy ekran na rynku Google stawia sprawę jasno. Deweloperzy albo poprawią aplikacje, albo znikną one z Google Play Samsung "zapowiada" układ, na którym oparty będzie Galaxy S9 Odkryto backdoor w smartfonach OnePlusa. Co na to producent? "Wietnamczycy złamali Face ID z użyciem maski". Czy aby na pewno? Jak oszukać Face ID i internautów?