Fire Phone i jego trójwymiarowy interfejs na wideo

Fire Phone i jego trójwymiarowy interfejs na wideo

Fire Phone
Fire Phone
Źródło zdjęć: © youtube.com
Miron Nurski
20.06.2014 13:00, aktualizacja: 20.06.2014 16:24

Po wielu miesiącach plotek i przecieków smartfon Amazonu w końcu ujrzał światło dzienne. Jak prezentuje się jego trójwymiarowy interfejs?

Jedną z najważniejszych cech Fire Phone'a są umieszczone na jego froncie cztery kamery, które śledzą położenie głowy użytkownika i dostosowują wygląd interfejsu do jego perspektywy (funkcja Dynamic Perspective). Daje to tzw. efekt paralaksy. Oczywiście działające na podobnej zasadzie aplikacje lub tapety widzieliśmy już wcześniej, ale do tej pory wykorzystywały one akcelerometr i reagowały wyłącznie na ruch telefonu. Użycie kamer pozwala natomiast zmienić perspektywę nawet po przesunięciu głowy, podczas gdy smartfon spoczywa nieruchomo. Jest to z pewnością bardziej naturalne.

Przykładowe zastosowania Dynamic Perspective można zobaczyć na filmie przygotowanym przez The Verge.

Amazon Fire Phone hands-on

Amazon przekonuje, że jego rozwiązanie ma walory nie tylko czysto estetyczne (trójwymiarowe ekrany blokady wyglądają genialnie!), ale też praktyczne. Za przykład posłużyły mapy, które pozwalają m.in. zerknąć za wirtualny przycisk przysłaniający część adresu bez konieczności przesuwania całej mapy. To są oczywiście detale, ale jestem skłonny uwierzyć, że dzięki nim obsługa smartfona stanie się bardziej naturalna. Każdy z nas postrzega świat w sposób perspektywiczny, dlatego podejrzewam, że taka obsługa telefonu może bardzo szybko wejść w krew.

Potencjał drzemiący w Dynamic Perspective wykorzystać będą mogli także deweloperzy. Gry pozwalające graczowi dosłownie rozejrzeć się po planszy muszą robić wrażenie.

Ciekawy materiał poświęcony Fire Phone'owi przygotował także Engadget.

Amazon Fire phone hands-on | Engadget

Jestem ciekaw, czy tego typu rozwiązanie się przyjmie i czy podłapią je inni producenci. Jeśli tak, na pewno sporo wody w Wiśle upłynie, zanim ujrzymy konkurencyjne słuchawki. Amazon podkreśla bowiem, że jego inżynierowie opracowywali to rozwiązanie przez 4 lata. W tym czasie musieli zmierzyć się z wieloma problemami, takimi jak: słabe pole widzenia miniaturowych kamer (kamery Fire Phone'a mają 120-stopniowe kąty widzenia), trudności z wykrywaniem twarzy w gorszych warunkach oświetleniowych (wykorzystano podczerwień) czy kłopoty z nauczeniem oprogramowania ignorowania twarzy innych osób (również tych znajdujących się np. na koszulce użytkownika).

Zachęcam do obejrzenia oficjalnej prezentacji Fire Phone'a. Część poświęcona Dynamic Perspective zaczyna się na 37:47.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)