Android Wear - idea jest świetna, ale trzeba będzie jeszcze poczekać

Zegarki z Androidem Wear nieprędko pojawią się na naszym rynku. Szkoda, bo system prezentuje się lepiej, niż można było sądzić po wcześniejszej prezentacji.

Android Wear ma interfejs zbliżony do tego w smartfonach i tabletach ( Material Design z Android L). Zegarkowy OS synchronizuje dane z innymi urządzeniami i wyświetla informacje kontekstowo.
Idea Androida Wear — o czym wiadomo od dawna - kręci się wokół usługi Google Now. Dane z usługi na ekraniku zegarka będą wyświetlane w zależności od sytuacji. Google Now będzie brać pod uwagę zarówno dane o lokalizacji, godzinie czy otoczeniu, jak i informacje wyciągnięte z kalendarza czy wiadomości email. Android Wear będzie oczywiście wyświetlał powiadomienia z telefonu (wiadomości, SMS-y, maile).
System pozwoli na błyskawiczne synchronizowanie danych między różnymi urządzeniami. Oznacza to, że odznaczone na zegarku karty nie będą pojawiać się na innych urządzeniach.
Zobacz również: Na tym ekranie poczujesz fakturę wyświetlanego obrazu
Ważne jest to, że zegarki Google'a będzie można obsługiwać za pomocą poleceń głosowych. Dotyczy to nie tylko prostego wyszukiwania, ale też — tak jak w Siri czy Cortanie - bardziej złożonych czynności. Możliwe będzie więc głosowe sterowanie odtwarzaczem audio w telefonie czy dodawanie nowych zadań/przypomnień do kalendarza Google'a.
Google przygotował zestaw nowych API, które mają pozwalać na stałe zwiększanie funkcjonalności zegarków z Androidem Wear. Producenci będą mogli instalować w swoich urządzeniach sensory, które będą potem wykorzystywane przez deweloperów.
Jeszcze ciekawsze są zapowiedzi możliwości kontroli poszczególnych programów z poziomu zegarka z Androidem Wear. Będzie można uruchamiać niektóre funkcje aplikacji bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni. Możliwe będzie więc powtórzenie ostatniego zamówienia i potwierdzenie płatności w aplikacji do zamawiania pizzy.
Android Wear w pierwszej kolejności trafi na pokład trzech zegarków: LG G Watch, Moto 360 oraz Gear Live. Więcej noszonych gadżetów na platformie Google'a ma pojawić się jesienią, kiedy to zadebiutuje Android L.
Wtedy też dowiemy się, jakie faktycznie są możliwości zegarków z Androidem Wear. Pewne jest, że system ma potencjał. Pytanie tylko, czy deweloperzy będą potrafili go wykorzystać.
Wpis powstał we współpracy z:
Ten artykuł ma 49 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze