Android Wear - idea jest świetna, ale trzeba będzie jeszcze poczekać

Zegarki z Androidem Wear nieprędko pojawią się na naszym rynku. Szkoda, bo system prezentuje się lepiej, niż można było sądzić po wcześniejszej prezentacji.

Android Wear ma interfejs zbliżony do tego w smartfonach i tabletach ( Material Design z Android L). Zegarkowy OS synchronizuje dane z innymi urządzeniami i wyświetla informacje kontekstowo.

Idea Androida Wear — o czym wiadomo od dawna - kręci się wokół usługi Google Now. Dane z usługi na ekraniku zegarka będą wyświetlane w zależności od sytuacji. Google Now będzie brać pod uwagę zarówno dane o lokalizacji, godzinie czy otoczeniu, jak i informacje wyciągnięte z kalendarza czy wiadomości email. Android Wear będzie oczywiście wyświetlał powiadomienia z telefonu (wiadomości, SMS-y, maile).

System pozwoli na błyskawiczne synchronizowanie danych między różnymi urządzeniami. Oznacza to, że odznaczone na zegarku karty nie będą pojawiać się na innych urządzeniach.

Ważne jest to, że zegarki Google'a będzie można obsługiwać za pomocą poleceń głosowych. Dotyczy to nie tylko prostego wyszukiwania, ale też — tak jak w Siri czy Cortanie - bardziej złożonych czynności. Możliwe będzie więc głosowe sterowanie odtwarzaczem audio w telefonie czy dodawanie nowych zadań/przypomnień do kalendarza Google'a.

Google Now

Google przygotował zestaw nowych API, które mają pozwalać na stałe zwiększanie funkcjonalności zegarków z Androidem Wear. Producenci będą mogli instalować w swoich urządzeniach sensory, które będą potem wykorzystywane przez deweloperów.

Jeszcze ciekawsze są zapowiedzi możliwości kontroli poszczególnych programów z poziomu zegarka z Androidem Wear. Będzie można uruchamiać niektóre funkcje aplikacji bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni. Możliwe będzie więc powtórzenie ostatniego zamówienia i potwierdzenie płatności w aplikacji do zamawiania pizzy.

Zobacz również: Huawei Ascend Mate7 w naszych rękach

Android Wear w pierwszej kolejności trafi na pokład trzech zegarków: LG G Watch, Moto 360 oraz Gear Live. Więcej noszonych gadżetów na platformie Google'a ma pojawić się jesienią, kiedy to zadebiutuje Android L.

Wtedy też dowiemy się, jakie faktycznie są możliwości zegarków z Androidem Wear. Pewne jest, że system ma potencjał. Pytanie tylko, czy deweloperzy będą potrafili go wykorzystać.

Wpis powstał we współpracy z:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem ART - największa zmiana w Androidzie od czasu Androida [cz. 1] Zegarki z Android Wear nadciągają. Co jednak z tego, skoro to nie sprzęt dla nas? Kontrolerowe kontrowersje - czy tablety i smartfony potrzebują padów? W skrócie: Drony w Play, świetne wyniki HTC One E8 i ambicje Microsoftu Niecodzienne porównanie smartfonów iOS 8 i peleryna niewidka. Apple zadba o prywatność nieświadomych użytkowników? iOS 8 oficjalnie. Nowości jest naprawdę sporo HTC One Wear - nadchodzi konkurent Moto 360 Quad HD to dopiero początek. LG już myśli o panelach o 600 PPI i 700 PPI Układy Intela jeszcze bardziej konkurencyjne. Nowości z LTE już wkrótce Apple, Samsung i LG szykują smartfony z szafirowym szkłem. Pierwsze pojawią się już w tym roku Motorola Moto 360 - cena i data premiery Tegra K1 to nowy król wydajności. Czy Snapdragon 805 go pobije? Certyfikaty wytrzymałości - co oznaczają? Smartwidelce, piekarniki i szczoteczki do zębów już są. Pora na inteligentny rower Gear Glass, czyli inteligentne okulary Samsunga bez Androida 4G, czytnik kart microSD i Kevlar, czyli nowe warianty Moto G Czy tak będzie wyglądał inteligentny zegarek Microsoftu? Konsole, telewizory i kamerki w ofercie Play. Super, ale chcę czegoś więcej Co było przed Google Glass? Niezwykła historia okularów rozszerzonej rzeczywistości Nokia porzuciła smartfony. Teraz zajmie się inteligentnymi samochodami Android pod ostrzałem! Jak sprawdzić, czy twój telefon nie wykopuje bitcoinów? Zanim zaczęliśmy grać na smartfonach - ciąg dalszy historii mobilnego grania

Popularne w tym tygodniu:

Eksperci nie mają wątpliwości - iPhone X ma najlepszy ekran na rynku Google stawia sprawę jasno. Deweloperzy albo poprawią aplikacje, albo znikną one z Google Play Samsung "zapowiada" układ, na którym oparty będzie Galaxy S9 Odkryto backdoor w smartfonach OnePlusa. Co na to producent? "Wietnamczycy złamali Face ID z użyciem maski". Czy aby na pewno? Jak oszukać Face ID i internautów?