Samsung Wave S8500 - test cz.1

Już wkrótce na sklepowe półki trafi smartfon oparty na autorskim systemie Samsung bada — Wave S8500. Jako jedni z pierwszych w Polsce mieliśmy okazję przetestować to urządzenie. Jak w praktyce sprawdza się wyczekiwany przez wszystkich aparat?

Specyfikacja

Zawartość zestawu

W standardowym zestawie z Samsungiem Wave znajdziemy:

 • ładowarkę sieciową
 • kabel USB do transmisji danych
 • zestaw słuchawkowy
 • instrukcję obsługi
 • kartę gwarancyjną

Kupując telefon w sklepach internetowych otrzymamy w gratisie kartę microSD lub etui.

Wygląd, obudowa i wykonanie

Pod względem wyglądu Samsung Wave bardzo przypadł mi do gustu. Nie każdemu jednak podoba się stylistyka Samsunga. Część redakcji uważa, że wstawki z błyszczącego plastiku szpecą urządzenie. Model jest zgrabny, ale dość ciężki. Dobrze leży w dłoni i wygodnie obsługuje się go jedną ręką.

Zobacz również: Samsung Galaxy S6

Z przodu Wave'a umieszczono ekran dotykowy, pokryty warstwą chroniącą przed powstawaniem smug na jego powierzchni. Nad nim umieszczono logo Samsunga, głośnik, kamerkę do wideorozmów, czujnik zbliżeniowy i czujnik światła. Pod panelem dotykowym znalazły się trzy przyciski funkcyjne — Zadzwoń, służący także do wywoływania historii połączeń, Zakończ, umożliwiający szybkie zamykanie aplikacji oraz Menu, którego podwójne wciśnięcie wywołuje wyszukiwarkę, a przytrzymanie przełącznik aplikacji.

Na lewej krawędzi umieszczono kontrolery głośności, a na prawej przycisk blokady i spust migawki aparatu. U góry znalazły się głośnik, gniazdo słuchawkowe jack 3,5 mm oraz port USB, schowany za zaślepką. Po drugiej stronie telefonu znajduje się mikrofon, a z tyłu aparat 5Mpix, lampa błyskowa oraz przycisk służący do podważania klapki baterii. Pod aluminiową osłoną znalazła się bateria oraz slot na kartę SIM i kartę pamięci microSD.

Duży plus należy się Samsungowi za wykonanie Wave'a. Obudowa smartfona, poza plastikowymi elementami za którymi ukryto antenę GSM i moduły łączności, została wykonana z metalu (pokrywa baterii również). Przód został pokryty warstwą hartowanego szkła, która zapobiega powstawaniu smug na wyświetlaczu. Całość jest odporna na urazy mechaniczne — po ponad dwóch tygodniach testów na obudowie Wave'a nie ma nawet najmniejszych śladów użytkowania. Pod tym względem S8500 może śmiało rywalizować z HTC Desire i HTC Legend.

Ekran

Na szczególną uwagę zasługuje rewelacyjny ekran Super AMOLED o rozdzielczości WVGA (480 x 800), w który wyposażono Samsunga Wave. Oferuje on świetną głębię kolorów, kontrast na bardzo wysokim poziomie, niemal idealne kąty oraz dużo lepszą niż standardowe ekrany AMOLED widoczność w słońcu.  Pod względem jakości wyświetlacza S8500 nie ma sobie równych.

Kolejną zaletą Wave'a jest świetny panel dotykowy. W Super AMOLED-ach warstwa z czujnikami napięcia została przesunięta ze spodu na samą górę ekranu. Dzięki temu, odpowiedź na dotyk jest szybka i bardzo precyzyjna. Z łatwością możemy trafić w najmniejsze elementy interfejsu czy wygodnie pisać na wirtualnej klawiaturze QWERTY, która ze względu na "tylko" 3,3-calową przekątną ekranu ma stosunkowo małe klawisze. Dobre wrażenie robi klawiatura ekranowa (w pozycji poziomej) oraz bardzo sprawnie działający akcelerometr. Błędy podczas pisania (nawet dłuższych maili) na Wave'ie to naprawdę rzadkość.

Pierwszy smartfon z bada OS został wyposażony także w technologię multitouch. Umożliwia ona szybkie powiększanie lub zmniejszanie stron internetowych/obrazów/map przez prosty ruch palców. Multitouch w Wave'ie działa w większości aplikacji, od przeglądarki internetowej, przez przeglądarkę zdjęć po nawigację Samsung LBS.

Jakość rozmów

Mimo metalowej obudowy Wave nie ma problemów z zasięgiem. Jest on lepszy niż w HTC Legend, ale zawsze o kreskę mniejszy niż HTC HD2.  Co do jakości rozmów, to stoi ona na przyzwoitym poziomie. Głos, jaki słyszałem w głośniku był czysty i pozbawiony szumów, a mikrofon dobrze zbierał moje słowa.

Interfejs

Zmiana ilości pulpitów w TouchWiz 3.0

Nowy interfejs TouchWiz 3.0 zainstalowany w Wave'ie i nadchodzącym Galaxy S to mieszanka UI Androida i iPhone'a. Oferuje on do dziesięciu pulpitów, na których można umieszczać widżety (dodatkowe znajdują się w Samsung Apps), Dock z trzema najczęściej używanymi aplikacjami/funkcjami oraz Menu, w którym znajdują się wszystkie zainstalowane aplikacje. Producent umożliwił także zmianę ułożenia ikon w menu i docku czy możliwość wyboru ilości kart w menu.

Wśród firmowo zainstalowanych widżetów znalazły się:

 • aplikacje łudząco przypominające applety z HTC Sense i Androida Feeds & Update — odpowiednik FriendStream czy Znajomi (widżet Ludzie),
 • programy, znane z wcześniejszych wersji TouchWiz, jak: Urodziny, Zegar, Kalendarz, Tapety, Sieci, Google Apps
 • czy nowości, jak: DailyBriefing, SamsungApps (skrót do sklepu z aplikacjami) czy Yahoo! Clock zawierający informacje o notowaniach giełdowych.
Menadżer aplikacji

Dużymi plusami nowego UI Samsunga są proste i intuicyjne Ustawienia oraz bardzo wygodny sposób zarządzania aplikacjami. W przechodzeniu między otwartymi aplikacjami pomaga, przełącznik wywoływany przez przytrzymanie przycisku menu, a odinstalowanie aplikacji odbywa się w sposób identyczny, jak w iPhonie — podczas edycji menu wystarczy kliknąć na znaczek minusa na ikonce programu.

Przycisk Menu służy także do wywoływania zaawansowanej wyszukiwarki. Po jego dwukrotnym wciśnięciu (iPhone OS się kłania) można szybko przeszukiwać zawartość telefonu (wyszukiwarka uwzględnia także tekst wpisany w dokumentach lub notatkach) bądź skorzystać z wyszukiwarki internetowej (Google lub Bing).

Powiadomienia

Na uwagę zasługuje sposób organizacji powiadomień oraz menu kontekstowego. Notyfikacje w bada OS zostały rozwiązane w sposób analogiczny do tego z Androida - wystarczy opuścić górną belkę ekranu do dołu i wyświetlą się wszystkie powiadomienia o nieodebranych połączeniach, wiadomościach email, SMS-ach czy stanie synchronizacji. Do tego, po opuszczeniu belki można szybko włączyć WiFi, Bluetooth, wyciszyć telefon lub kontrolować odtwarzacz mp3.

Menu kontekstowe

Co do menu kontekstowego, to pojawia się ono tylko w tych aplikacjach, w których możliwy jest dostęp do dodatkowych ustawień i wywołuje się jej przez kliknięcie wirtualnego pola z trzema kropkami.

Niektórych użytkowników może zrazić zbyt kolorowe menu, które wygląda nieco dziecinnie. Na szczęście, producent umożliwił zmianę domyślnego wyglądu interfejsu (dzięki odpowiednim motywom), a nawet systemowych czcionek. Użytkownicy będą mogli niemal dowolnie zmieniać wygląd interfejsu.

System

Wave jest pierwszy modelem opartym na autorskiej platformie Samsunga - bada OS. System południowokoreańskiej firmy bazuje na jądrze Linuxa, podobnie jak Android czy webOS. Zaletą nowego mobilnego OS-a (w świetle nadchodzącego Windows Phone 7 czy iPhone OS-a) jest multitasking. Jednak, w bada OS w tle mogą działać wszystkie natywne aplikacje systemu oraz tylko jedna aplikacja zainstalowana przez użytkownika (nie można uruchomić w tle dwóch wymagających gier). W przeciwieństwie do Androida, bada OS rezerwuje konkretną ilość dostępnej pamięci RAM dla każdej aplikacji, która nie jest zwalniana do czasu jej zamknięcia. Po zapełnieniu całej dostępnej pamięci RAM, system informuje o braku wolnych zasobów i konieczności zamknięcia niektórych programów.

Rozwiązanie to było powodem jedynego problemu, jaki miałem z Wave'em podczas testów. Mianowicie, przy jednoczesnym uruchomieniu Asphalta 5, firmowego odtwarzacza mp3, kilku internetowych widżetów oraz przeglądarki internetowej pojawiał się wspomniany komunikat o braku wolnych zasobów. Przekłada się to na to, że ze zminimalizowaną grą i włączonym odtwarzaczem, przeglądarka Dolfin nie jest w stanie poprawnie wyświetlić strony internetowej Komórkomanii. Jest to dziwne, gdyż smartfon w standardzie ma aż 512MB RAMu. Niemniej, problem ten występuje tylko podczas korzystania z przeglądarki Dolfin Browser 2.0, która najwyraźniej nie zwalnia zajętych zasobów i rezerwuje bardzo dużą ilość pamięci RAM. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie korzystanie z alternatywnej przeglądarki internetowej (szkoda, że na razie nie ma takowych w Samsung Apps).

TouchWiz 3.0 Menu

Podobny zabieg firma zastosowała przy obsłudze multimediów, w tej samej chwili można korzystać tylko z jednego programu, który odtwarza muzykę. Gdy słuchamy muzyki i chcemy włączyć grę, dźwięk odtwarzacza zostaje wyciszony i system włączy go dopiero, gdy wyłączymy/zminimalizujemy grę. W tym samym czasie może grac tylko jeden odtwarzacz — nie ma mowy o jednoczesnym korzystaniu z odtwarzacza Samsunga i np. TuneWiki.

Router Wi-Fi

Ponadto, południowokoreański system umożliwia w standardzie:

 • instalowanie aplikacji na karcie pamięci,
 • funkcję Routera Wi-Fi,
 • dzielenie internetu po kablu USB,
 • obsługą standardu DLNA (nie ma żadnych problemów z przekazywaniem sygnału),
 • przeglądanie plików Office i PDF (Piksel Viewer),
 • zabezpieczenie hasłem dostępu do prywatnych treści w telefonie.

Dzięki tej ostatniej funkcji osoby, które bawią się telefonem bez wiedzy właściciela nie mogą wejść do galerii zdjęć, menadżera plików, skrzynki pocztowej, rejestru połączeń czy wiadomości SMS.

Zużycie procesora

Dzięki niezwykle wydajnemu układowi Samsung S5PC110 o taktowaniu 1GHz, Wave nawet obciążony wymagającym interfejsem TouchWiz 3.0 i z odpalonymi w tle aplikacjami działa bardzo szybko i stabilnie. Smartfon wydaje się szybszy od HTC Desire czy HTC HD2. Aplikacje otwierają się niemal natychmiastowo, a wymagające gry uruchamiane są szybciej niż na jakimkolwiek innym smartfonie (z iPhonem włącznie).

Bada oferuje także obsługę platformy Java ME. Niemniej, gry i programy w Javie nie działają tak dobrze, jak natywne aplikacje, pisane w C++.

apliakcje Java

Aplikacje

Firma Samsung znana jest z tego, że w swoich topowych modelach fabrycznie instaluje sporo dodatkowego oprogramowania. Nie inaczej jest w przypadku Wave'a. Nie będę tu pisał o aplikacjach do obsługi portali społecznościowych czy multimediów, ale o programach codziennego użytku, jak: menadżer plików, wspomniana przeglądarka dokumentów biurowych, dyktafon, kalendarz, który możemy zsynchronizować poprzez konto Exchange ActiveSync (a także z Facebookiem), zadania, kalkulator czy notatki (także multimedialne).

Skrót Dnia

Pakiet standardowych programów został dodatkowo wzbogacony przez Samsunga o:

 • bezpłatną nawigację GPS Samsung LBS - opartą na Route 66
 • Skrót Dnia - program z zadaniami i informacjami z serwisów AP Mobile, AccuWeather oraz Yahoo! Finanse
 • Mini Dziennik - klon HTC Footprints
 • Komunikator Palringo (wersja w Java) - niestety obsługuje na razie tylko GTalk i AIMa,
 • Moje konta, czyli prosta aplikacja do zarządzania wszystkimi kontami (email/bada/portale społecznościowe).

W modelu znalazł się także pakiet gier w Javie. Niestety, są to wersje próbne i nie warto nawet zawracać sobie nimi głowy.

Samsung Apps

Samsung Apps - kategorie

Mimo iż internetowy sklep z aplikacjami Samsung Apps jeszcze nie ruszył oficjalnie, już teraz możemy znaleźć w nim kilka interesujących aplikacji pod bada OS. Wśród nich znajdziemy m.in.: rewelacyjny odtwarzacz i radio internetowe TuneWiki, TextTalkie oraz gry: Homerun Battle 3D, TwinBlades: The Reaping Vanguards, Dungeon Hunter czy Modern Combat: Sandstorm. Większa liczba aplikacji zostanie dodana zaraz po oficjalnym odpaleniu platformy na naszym rynku.

Płatne apliakcje w Samsung Apps

Już teraz Samsung Apps ma dużą przewagę nad Android Marketem. W sklepie Samsunga możemy od samego początku kupować płatne aplikacje. Odbywa się to na razie za pośrednictwem karty kredytowej, ale wkrótce zostanie uruchomiona płatność przy użyciu Premium SMS-ów i doliczanie kosztów aplikacji do rachunków abonamentowych.

Od razu dodam, że ze względu na wielkość niektórych tytułów (przekraczającą 100MB), czasami będzie trzeba pobierać aplikacje poprzez program Samsung Kies na komputerze, w sposób analogiczny, jak odbywa się to w iTunes.

W drugiej części testu dowiecie się jak Wave radzi sobie z multimediami, obsługą portali społecznościowych, wiadomościami tekstowymi i email, jak wygląda książka adresowa w bada OS oraz jak sprawuje się aparat w porównaniu z Omnią HD i Omnią 2.

Samsung Wave S8500 — test cz.2

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Testy:

Samsung Galaxy Note 4 - lepszy od najlepszego [test i recenzja] Colorovo CityTab Vision 7i: można zrobić dobry i tani tablet Huawei Ascend Mate 7: wydajność i wyniki benchmarków Huawei Ascend Mate 7: interfejs EMUI Huawei Ascend Mate7: jakość wykonania, ekran i czytnik linii papilarnych Moto 360 - test i recenzja inteligentnego zegarka Motoroli Sony Xperia Z3 Compact: bateria Sony Xperia Z3 Compact - jakość wykonania i ergonomia Nokia Lumia 930 – piękna, potężna i… zniechęcająca [test] LG G3: test i recenzja telefonu Xperia Z3: jakość wykonania i ergonomia Canon Legria Mini X - kamera dla vlogera lub muzyka HTC Desire 816 - średni średniak? [test] Huawei Ascend Mate7 - pierwsze wrażenia Samsung Galaxy K Zoom. Czy smartfon z zoomem x10 może zastąpić aparat kompaktowy? Meizu MX3 - chińskie cacko w Europie [test] CAT B15 – pancerny żelek [test] Porównanie: LG G3 vs Xperia Z2 vs Galaxy S5 vs One M8 Huawei Ascend G700 - między Europą a Azją [test] LG G3: czas pracy baterii [test] LG G3: test aparatu i jakość zdjęć Test Alcatel One Touch Idol Alpha. Za drogi na średniaka, za słaby na flagowca CAT B100 – twardziel, który pozbawia złudzeń [test] Jak działają gry na LG G3?

Popularne w tym tygodniu:

LG V30 - pierwsze wrażenia. Walka o tytuł najlepszego smartfona będzie w tym roku wyjątkowo wyrównana Doogee MIX - minitest niedrogiego "bezramkowca" Plextor EX1 - test zewnętrznego dysku SSD