iPhone OS 4.0 ma oferować w pełni funkcjonalny multitasking?

iPhone OS 4.0 umożliwi multitasking

iPhone OS 4.0 umożliwi multitasking

Obecnie iPhone OS 3.x oferuje nieco ograniczoną formę wielozadaniowości (multitaskingu). Pewne aplikacje od Apple mogą być otwierane i działać w tle, jednak programy firm trzecich nie moja takiej możliwości. Portal Appleinsider przygotował raport, w którym podaje, że Apple ma wprowadzić w pełni funkcjonalną wersję multitaskingu do oprogramowania iPhone OS 4.0.

Appleinsider podaje:

"Apple tego lata uciszy krytyków prezentując iPhone OS 4.0 z funkcją multitasking, która w końcu umożliwi działanie w tle aplikacjom firm zewnętrznych"


Powołując się na zaufane źródła serwis informuje, ze Apple już przygotowało w pełni działającą funkcję wielozadaniowości. Problemem pozostaje jednak zoptymalizowanie jej do żywotności baterii iPhone'a, ochrony zasobów telefonu i bezpieczeństwa użytkownika. Podobno firma z Cupertino planuje również stworzenie specjalnego programu do zarządzania wielozadaniowością, która ma bazować na technologii już wykorzystywanej w Mac OS X. Całość jest jeszcze w okresie rozwoju, zatem informatorzy nie potrafili zdradzić więcej szczegółów. Kompletny raport przeczytacie na Appleinsiderze.

Z kolei autor serwisu 9to5mac wynalazł w kodzie iPhone OS SDK fragment świadczący o możliwości wykorzystania multitaskingu w kolejne odsłonie iPhone OS. Na zdjęciu powyżej wyraźnie widać stwierdzenie "multitasking dialog box". Autor newsa — Seth Weintraub — słusznie zauważa jednak, że Apple już posiada wiele aplikacji wykorzystujących wielozadaniowość, np. Mail, Safari, iPod czy telefon. Nie możemy zatem jasno stwierdzić czy jest przeciek świadczący o multitaskingu w iPhone OS 4.0.

Problem obsługi wielozadaniowości w iPhonie jest krytykowany w zasadzie od początku istnienia oprogramowania iPhone 2.0, które umożliwiło korzystanie na smartfonie z aplikacji zewnętrznych firm. Wielu zarzuca firmie Apple, że celowo ogranicza swoich użytkowników bojąc się problemów z wydajnością baterii czy procesora w iPhonie. Apple odpiera zarzuty prezentując multitasking na swoim samrtfonie, np. w ostatnich reklamach i mówiąc o niebezpieczeństwie związanych z działaniem plikacji w tle. Najwidoczniej przyszedł czas, kiedy firma z Cupertion chce sobie poradzić z krytyką i w końcy udostępnić wielozadaniowość w swoim kultowym produkcie. Teoretycznie jest to całkowicie wykonalne — smartfony Apple wykorzystują przecież multitasking po złamaniu systemu prze Jailbreaka. W praktyce takie telefony pracują o wiele krócej na baterii i są mniej wydajne. Apple staje przed dużym problemem optymalizacji tych dwóch aspektów. Jeśli sobie poradzi to iPhone może otrzymać funkcjonalność, której brak jest jedną z podstawowych powodów do jego krytyki.

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Apple:

Pierwszy iPhone, czyli "telefon bez klawiatury, którego nikt nie zechce" iOS 8 wspiera WebGL. Tech demo Quake’a 3 w Safari! Nowości z App Store: Bundle oraz filmiki z gier iPhone'a 6 - (bardzo wstępne) pierwsze wrażenia Lista pierwszych gier na iOS’a które wykorzystują technologię Metal Pierwsza gra na Apple Watch sporym zagrożeniem dla użytkowników! Apple wytarło podłogę konkurencją, tylko Wy tego nie rozumiecie! Apple Watch: to samo, ale lepiej. Pod każdym względem Vainglory - zaprezentowana na konferencji Apple’a gra wykorzysta technologię Metal Apple Watch oficjalnie. Wreszcie doczekaliśmy się zegarka Apple Nowa porcja filmów i zdjęć z włączonym iPhone'em 6. Smartfon dostanie dodatkowy wiersz ikon Czy tak będzie wyglądał iWatch? Premiera Bioshock w App Store. Jest drogo i nie każdy zagra! Stronghold 3 za darmo po 2 miesiącach od premiery! Icebreaker: A Viking Voyage za darmo w App Store! Promocja na Alien Shootera w App Store Chwilowa promocja na Audiko Ringtones PRO, warto skorzystać jeżeli chcesz darmowe dzwonki na iPhone’a! EPOCH 2 za darmo w App Store Dobroczynny wpływ App Store na życie Europejczyków Dwie ciekawe promocje z App Store Premiera Bioshock w App Store coraz bliżej! Duża obniżka cen gier z serii Anomaly w App Store Table Tennis Touch o połowę tańszy w App Store Pou do pobrania za darmo z App Store!