Niezbędne narzędzia z Cydii

Niezbędne narzędzia z Cydii

cydia-logo
cydia-logo
Krystian Bezdzietny
31.12.2009 17:00, aktualizacja: 31.12.2009 18:00

Liczba posiadaczy iPhone'a rośnie w zastraszającym tempie. Część z nabywców tego właśnie gadżetu, wskutek różnych potrzeb, decyduje się na złamanie urządzenia czyli po prostu jailbreak. Jailbreak zostanie poprawnie przeprowadzony, otrzymujemy Cydię i co teraz? Mamy dostęp do dziesiątek, a nawet setek różnorakich aplikacji i narzędzi, które w jakiś tam sposób usprawniają działanie iPhone'a. Pytanie tylko co instalować, aby faktycznie było lepiej? Postaram się na to odpowiedzieć poniżej, przedstawiając mały przegląd po niezbędnych (moim zdaniem) narzędziach, które możemy znaleźć w Cydii.

Liczba posiadaczy iPhone'a rośnie w zastraszającym tempie. Część z nabywców tego właśnie gadżetu, wskutek różnych potrzeb, decyduje się na złamanie urządzenia czyli po prostu jailbreak. Jailbreak zostanie poprawnie przeprowadzony, otrzymujemy Cydię i co teraz? Mamy dostęp do dziesiątek, a nawet setek różnorakich aplikacji i narzędzi, które w jakiś tam sposób usprawniają działanie iPhone'a. Pytanie tylko co instalować, aby faktycznie było lepiej? Postaram się na to odpowiedzieć poniżej, przedstawiając mały przegląd po niezbędnych (moim zdaniem) narzędziach, które możemy znaleźć w Cydii.

Wszystkim wiadomo, że w Cydii znajdziemy aplikacje i narzędzia, na których publikację firma Apple nigdy by się nie zgodziła. Chodzi tutaj głównie o sposób w jaki one działają. Wszystko opiera się na korzystaniu z plików systemowych (tj. modyfikowania, usuwania), do których "niezłamany" iPhone po prostu nie ma dostępu. Te właśnie narzędzia, które pracują z wykorzystaniem tych plików potrafią zdecydowanie umilić pracę z iPhonem.

Oto lista aplikacji i narzędzi, które moim zdaniem powinny zawitać na każdym "złamanym" iPhonie. Kolejność aplikacji jest przypadkowa.1 -

Programiści systemu iPhone'a zapomnieli dodać jedną bardzo ważną funkcję - szybkie odpowiadanie na odebraną wiadomości. Za każdym razem gdy takową otrzymamy, jesteśmy zmuszeni do uruchamiania Wiadomości, przez co praca z iPhonem traci na swojej przyjemności, a do tego zabiera sporo czasu. QuickReply for SMS to narzędzie, które pozwala na po prostu szybką odpowiedź, zarówno z LockScreen-a jak i podczas normalnej pracy z urządzeniem.2 -  SBSettings to pozycja znana każdemu. Dla tych, co jeszcze nie są wtajemniczeni - SBSettings to jeden wielki panel, z poziomu którego jesteśmy w stanie zarządzać aktywnością funkcji w iPhonie. Przykładowo możemy z jednego miejsca włączyć odbiornik 3G, Bluetooth itd.

Bez wątpienia pozycja obowiązkowa dla każdego użytkownika. Okno aplikacji wywoływane wskutek przesunięcia palca wzdłuż Status Bar-a iPhone'a.

s

s3 - Autorotacja w iPhonie może denerwować każdego z nas. Najprostszym przykładem będzie tutaj korzystanie z Safari czy iPoda w trakcie leżenia. Chcemy przewinąć stronę czy przesunąć listę piosenek, ale się nie da, bo aplikacja przechodzi do trybu krajobrazowego. O zgrozo, jak bardzo to potrafi zdenerwować. Aby wyłączyć autorotację wystarczy zainstalować Rotation Inhibitor i aktywować we wspomnianej wyżej aplikacji SBSettings. Dlaczego tej opcji nie ma domyślnie w Ustawieniach?

4 -

Kolejny problem iPhone'a, który można zaleczyć aplikacją SMS Helper to niewyświetlanie ilości użytych w SMS-ie znaków. Fakt, niektórzy nie liczą ile piszą i nie liczą się z kosztami. Nie wszyscy jednak tak mają i opcja wyświetlania choćby małego komunikatu o tym, że zaraz przekroczymy magiczny próg 160 znaków byłaby na wagę złota. SMS Helper wybornie radzi sobie z tym problemem.

5 -

No cóż, tej opcji nie można wymagać od Apple jako domyślną z różnych powodów, a mianowicie korzystania ze Skype'a, Fring'a itp. poprzez połączenie internetowe oferowane przez operatora. Pozostaje WiFi, do którego dostęp jest tylko w nielicznych miejscach. W tym magicznym celu powstał dodatek VoIPOver3G, po którego instalacji otrzymamy możliwość wykonywania połączeń głosowych poprzez 3G/EDGE we wspomnianych komunikatorach

6 -

Dane trzeba chronić. W iPhonie nie wystarczy, że ustawimy sobie kod, o którego podanie jesteśmy proszeni z przejścia pomiędzy LockScreenem a trybem gotowości. Tutaj trzeba ochrony przed ludźmi, którzy po uzyskaniu naszego telefonu do ręki namiętnie pędzą do Wiadomości i tym podobnych. Należy zablokować im drogę i ustawić hasło, które będą musieli podać przy wejściu do aplikacji. Oczywiście można zablokować dostęp do każdego dowolnego narzędzia w naszym telefonie.

7 -

iPhone bluetooth ma. Szkoda tylko, że nie można z niego korzystać tak, jakby się chciało. Nie mamy możliwości wysyłania utworów, filmików, zdjęć, a nawet takich banalnych rzeczy jak kontakty. To bardzo duże kłopot ze strony Apple. Na szczęście powstała aplikacja iBluetoth, która poniekąd przywraca tę zatęsknioną funkcjonalność.  Niestety, niewiele rzeczy można wysyłać. Może wkrótce Apple się poprawi.8 -

Temat minimalizowania aplikacji w iPhonie wałkowany jest praktycznie od premiery tejże komórki. Dla tych, którym tak bardzo ciąży fakt, iż nie mogą minimalizować swoich aplikacji, a następnie do nich wracać powstało narzędzie Backgrounder. Wystarczy przytrzymać Home przez 2 sekundy i aplikacja zostanie zminimalizowana. Zakładając, że wystarczy nam pamięci, możemy bezproblemowo do niej wrócić, klikając na jej ikonie znajdującej się pulpicie iPhone'a. Może kiedyś doczekamy się pełnosprawnego multitaskingu.9 - Do póki nie zacząłem korzystać z tej aplikacji, nie zdawałem sobie sprawy z tego, że jest ona tak potrzebna. Jej zadaniem jest umożliwienie robienia zdjęć za pomocą przycisków odpowiedzialnych za regulację głosu. Nie wiem jak dla innych, ale dla mnie brak fizycznego przycisku do wykonywanie zdjęć to katorga. Na szczęście powstało SnapTap.

s

s10 -

Funkcja, jaką oferuje iPodPop również powinna zostać oryginalnie wprowadzona w iPhonie. Mowa tutaj o wywoływaniu przycisków iPoda podczas korzystania z iPhone'a, bez konieczności wchodzenia w aplikację iPod. Ot tak, czasem chcemy sobie włączyć muzykę, a niekoniecznie możemy wejść do iPoda. Wówczas iPodPop jest jak znalazł. Minusem aplikacji może być to, że zaczyna ona listę odtwarzania od pierwszego utworu na liście, a nie ostatnio słuchanego.

Reasumując

Nie wyobrażam sobie, aby mój iPhone mógł nie mieć jednej z wyżej wymienionych aplikacji. Wszystkie te przedstawione narzędzia są bardzo ważne, a i większość z nich Apple mogłoby wprowadzić jako dodatkową opcję w Ustawieniach. Pomimo tego, że w Cydii znajdziemy wiele udoskonaleń, to nie jest to jeszcze wszystko. Liczę, że nadejdzie taki moment, gdy iPhone będzie całkowicie idealny i łamanie oprogramowania będzie rzeczą zbędną.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)