Zbyt wiele komórek, znięchęci developerów Androida?

Zbyt wiele komórek, znięchęci developerów Androida?

Zbyt wiele komórek, znięchęci developerów Androida?
Paweł Żmuda
07.12.2009 13:00, aktualizacja: 07.12.2009 14:00

Liczba smartfonów z Androidem wciąż rośnie. System od Google ma szanse zdominować rynek telefonów komórkowych, pojawia się tylko jeden problem. Duża liczba różnych komórek, może zniechęcić developerów do pisania na platformę Android. Dlaczego?

Mogłoby się wydawać, że duża liczba telefonów nie jest niczym złym. Cieszą się użytkownicy - w końcu nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś dla siebie. Cieszą się producenci, którzy mogą prześcigać się w tworzeniu coraz to lepszych telefonów. Jeśli koncern Google miałby ingerować w produkcję komórek, nikt nie byłby chętny na używanie Androida... i tutaj zaczynają się schody. Z takiego obrotu sprawy nie są zadowoleni developerzy aplikacji. Trudności w dostosowaniu aplikacji dla wszystkich Androidów są najsłabszym punktem Androida.

Każdy nowy telefon oparty o Androida różni się od tych, które już znaliśmy. Developerzy muszą więc wciąż modyfikować napisane już aplikacje, po to, by wyglądały tak samo, zarówno na G1 jak i na Motoroli Droid. A to przecież kosztuje.

Android może stać się ofiarą swojego własnego sukcesu. Kod systemu jest open source'owy, więc Google nie ma prawa zakazać używania platformy. Jednak zbyt wiele modeli opartych o Androida wcale nie zachęca developerów. Po co wydawać masę pieniędzy w nową aplikację, którą i tak będzie trzeba kilkukrotnie zmieniać? Na to mogą sobie pozwolić tylko największe studia. Niewielki producent, prędzej napisze coś na łatwiejszą platformę - na przykład dla iPhone OS. Od tego już tylko krok do spadków sprzedaży Androida. Kto chciałby kupować smartfona, nie mając pewności, że ściągnięta aplikacja zadziała jak należy?

Miejmy nadzieję, że pisanie dla Androida jeszcze długo będzie opłacalne, jednak patrząc na plany na 2010 rok, możemy zacząć się obawiać...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)