Xiaomi pracuje nad modułowym smartfonem?

Ostatnio coraz więcej koncernów interesuje się produkcją modułowych telefonów. Teraz dołącza do nich Xiaomi.

Project Ara

Project Ara (youtube.com)

Wszystko zaczęło się od wideo z prezentacją koncepcyjnego urządzenia o nazwie Phonebloks, które we wrześniu trafiło do sieci. Miało ono nakłonić producentów do przygotowania telefonu zbudowanego z modułów z najważniejszymi podzespołami, które użytkownik mógłby wymieniać na własną rękę. Tematem szybko zainteresowała się Motorola, która ogłosiła rozpoczęcie prac nad Projectem Ara. Szczegółowo omówił go Mateusz.

Teraz na świeżym (a właściwie nieistniejącym) jeszcze rynku telefonów modułowych pojawił się drugi gracz, czyli chińska firma Xiaomi. Jej CEO - Lei Jun - opublikował na Weibo (chiński odpowiednik Twittera) dwie sugerujące to grafiki. Co prawda zostały one dość szybko usunięte, ale z pewnością nie pojawiły się przypadkiem i miały na celu wywołanie fali spekulacji.

Magic Cube

Projekt nazywa się Magic Cube i — jak wynika z powyższych rycin — zakłada stworzenie urządzenia, które pozwalałoby m.in. na wymianę aparatu, baterii i płyty głównej (przy czym nie wiadomo, czy ta ostatnia będzie wymienialna). Personalizacja takiego smartfona nie byłaby zatem aż tak rozbudowana jak w przypadku Projectu Ara, ale moim zdaniem jedynie na coś takiego możemy liczyć w najbliższej przyszłości; w dobie planowanego postarzania produktów wprowadzenie na rynek telefonu, który można udoskonalać w nieskończoność, byłoby po prostu nieopłacalne. Do tego dochodzą problemy techniczne związane m.in. z optymalizacją systemu pod kątem podzespołów, których smartfon w standardzie nawet nie ma. To oczywiście teoretycznie jest możliwe (patrz: rynek PC), ale w przypadku telefonów byłoby wyjątkowo nierentowne.

Warto wspomnieć, że pierwszy telefon, który na odczepnego można nazwać modułowym, trafił już na rynek. Mowa oczywiście o modelu Jolla, który wykorzystuje rozwiązanie zwane "drugą połówką". Są to po prostu wymienne tylne panele mogące zawierać własny hardware.

Na razie oczywiście nie wiadomo, kiedy (i czy w ogóle) Xiaomi zrealizuje swój pomysł na modułowy telefon. Nastąpi to jednak raczej nieprędko.

Źródło: G 4 Games via Phone Arena

Zobacz również: Techgadka: rozczarowania 2014 roku

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

DICE+, czyli polski gadżet wyrusza na podbój rynku Czekając na rewolucję… Jest już nowy, lepszy Bluetooth Chcesz obsługiwać ekran dotykowy w rękawiczkach? Nic prostszego... Samsung szykuje smartfona z przezroczystym ekranem? Telefony komórkowe a pole elektromagnetyczne Wytrzymaj jeszcze trochę, proszę! Antywirus na smartfona? MediaTek twierdzi, że da się wykorzystać osiem rdzeni Oto 5 powodów, dla których w Polsce telefony i tablety są droższe niż w USA. Flagowce LG z potężnym autorskim procesorem? To nie byłoby dobre Android też może być 64-bitowy, na Intelu. Pytanie jak to wykorzystać Apple A7 – 64 bity, które zmieniają wszystko [cz. 3] Motorola "Projekt Ara" - czyli klocki przyszłością! Polska "Doliną Grafenową"? Nvidia snuje baśniową wizję przyszłości Apple A7 – 64 bity, które zmieniają wszystko [cz. 2] Snapdragon 805 - Ultra HD w smartfonie nie będzie żadnym problemem Apple A7 – 64 bity, które zmieniają wszystko [cz. 1] Przyszłe Windows Phone’y będą wiedzieć, kiedy mają się uciszyć? Tegra 4i i Tegra 5 oficjalnie na początku 2014 roku. Szału nie będzie Następny flagowiec Nokii będzie oferować funkcję “3D Touch”? Samsung szykuje smartfona z wyświetlaczem nawiniętym na jego boki. Steve Jobs byłby zachwycony? Człowiek od Siri pomoże Samsungowi zrobić lepszego asystenta głosowego?

Popularne w tym tygodniu:

Linux on Galaxy, czyli Samsung DeX wskoczy na nowy poziom Pojedynczy aparat i ładnie rozmyte tło, czyli jak Google'owi udało się zastąpić dwa aparaty jednym Qualcomm Snapdragon 636 oficjalnie. Świetne rozwiązanie dla niedrogich smartfonów z ekranami 18:9 Pixel Visual Core - pierwszy mobilny układ Google'a w Pixelu 2 aptX HD to przyszłość. Czym właściwie jest i jak można go wykorzystać?