Test telefonu Nokia E52

Test telefonu Nokia E52

nokia-e52-1
nokia-e52-1
Karolina Adamus
05.11.2009 12:30, aktualizacja: 05.11.2009 13:30

Przedruk z InfoNokia.pl:

Na polskie półki sklepowe trafiła nowa, biznesowa Nokia E52. Ma to być następca bardzo udanego modelu, a zarazem równie popularnego urządzenia - Nokia E51. Użytkownicy cenili E51 dlatego, że wyróżniał się ładną obudową, funkcjonalnością oraz całkiem dobrą obudową. Jednak w Nokia E52, producent poprawił wygląd, funkcje i wydłużył czas pracy baterii, ale czy to wystarczy aby pokonać E51 i przekonać do siebie klientów? Odpowiedź poniżej.

Przedruk z InfoNokia.pl:

Na polskie półki sklepowe trafiła nowa, biznesowa Nokia E52. Ma to być następca bardzo udanego modelu, a zarazem równie popularnego urządzenia - Nokia E51. Użytkownicy cenili E51 dlatego, że wyróżniał się ładną obudową, funkcjonalnością oraz całkiem dobrą obudową. Jednak w Nokia E52, producent poprawił wygląd, funkcje i wydłużył czas pracy baterii, ale czy to wystarczy aby pokonać E51 i przekonać do siebie klientów? Odpowiedź poniżej.

Wideoprezentacja Nokia E52 - InfoNokia.pl

W zestawie…

… firma umieściła dość spory zestaw gadżetów. W eleganckim pudełku, użytkownik znajdzie kartę pamięci microSD o pojemności 1 GB, ładowarkę oraz przejściówkę do pozostałych wejść, kabel USB, zestaw słuchawkowy o średnicy 3,5 mm, płytę z oprogramowaniem Nokia Ovi Suite oraz instrukcja obsługi.

Zestaw Nokia E52 - InfoNokia.pl

Pierwsze wrażenia…

… były jak najbardziej pozytywne. Nokia E52 trzyma się idealnie w dłoni mimo swoich rozmiarów, które mogą się wydawać duże – 116x49x9,9 mm. Waga (98 g) została dobrze rozłożona po całych gabarytach telefonu, co sprawia, że urządzenie jest lekkie. Nokia E52 od Nokii E51 jest wyższa i szersza, ale za to jest cieńsza.

Obudowa została wykonana z dobrych jakościowo materiałów – dominuje głównie aluminium. Jednak tylnia klapka może być narażona na zarysowania, ale po kilkunasto dniowym teście nie zauważyłem, aby się niszczyła. Po lewej stronie telefonu umieszczono wejście na ładowarkę, a po prawej – regulację głośności, klawisz aparatu i funkcji głosowej. U góry użytkownik znajdzie wejście na słuchawki oraz włącznik urządzenia. Z tyłu umieszczono obiektyw aparatu z diodą LED oraz głośnik.

Klawiatura

Klawisze posiadają odpowiedni rozmiar i skok działania, co sprawia, ze pisanie wiadomości jest przyjemne. Nie ma możliwości aby się pomylić i wcisnąć nie ten przycisk co zamierzaliśmy. Klawiaturę można podzielić w sumie na dwie części – alfanumeryczną oraz funkcyjną. Ta druga znajduję się pod wyświetlacz i zaliczają się do niej czterokierunkowy manipulator, dwa klawisze funkcyjne oraz cztery (bardzo przydatne) skróty.

Nokia Messaging

Jak na telefon biznesowy przystało nie mogło zabraknąć funkcji Nokia Messaging, która pojawia się w nowych urządzeniach fińskiego producenta. Usługa pozwala na skonfigurowanie kilku skrzynek pocztowych za pomocą kliku kliknięć. Dostęp do nich jest prosty i szybki. Można ustawić, aby wiadomości same się pobierały co określony czas, bądź na nasze polecenie. Wysyłanie, jak i odbieranie maili nie stanowi żadnego problemu.

nokia-e52-11
nokia-e52-11

Nokia E52 umożliwia redagowanie wiadomości tekstowych oraz multimedialnych. W przypadku MMS-ów możemy wybrać po kilka załączników z jeden grupy plików, ale waga całego projektu nie może przekraczać 300 KB.

Platforma systemowa

Nokia E52 oparta na systemie operacyjnym Symbian S60 3rd Edition. Działa sprawnie oraz bez większych problemów. Podczas kilkunastodniowego testu, Symbian ani razu się nie zawiesił, ani nie odmówił pracy. Zawsze był gotowy do pracy i użycia.

Multimedia

Mimo, że jest biznesowy telefon, to firma nie mogła zapomnieć o funkcjach multimedialnych, takich jak: aparat, odtwarzacz mp3 itp. Aplikacja muzyczna nie różni się niczym od tej, która spotkamy w innych modelach Eseries i Nseries. Utwory muzyczne możemy posegregować na różne gatunki oraz wykonawców. Natomiast jakość dźwięku wydobywanego z głośnika jest dobra i zadowalająca. Trzeba pamiętać, że nie jest to telefon muzyczny.

Głośnik w Nokia E52 - InfoNokia.pl

Aparat fotograficzny o rozdzielczości 3,2 megapiksela z 4x cyfrowym zoom`em to kolejna zaleta biznesowego modelu. Obiektyw kamery został delikatnie schowany w rowku, aby nie narażać go na zarysowania – obok umieszczono diodę LED. Jakość zrobionych zdjęć (przy dziennym oświetleniu) jest dobra i nikt nie powinien na nie narzekać. Gorzej sprawa wygląda w nocy – lampa błyskowa nie radzi sobie najlepiej.

Radio pozwala na ręczne bądź automatycznie wyszukiwanych stacji, a później ich zapisanie. Dostępnych jest 20 pozycji na zapełnienie. Wbudowana jest również funkcja RDS.

Łączność

Biznesową Nokie E52 z innym urządzeniem telekomunikacyjnym można połączyć za pomocą technologii Bluetooth. Działa ona bez problemu (z jednym małym wyjątkiem) zarówno z telefonami komórkowymi, jak i słuchawkami Bluetooth. Tylko w jednym przypadku inicjacja połączenia nie chciała działać, chodzi o urządzenie firmy Jabra. Do tej pory nie wiem co było przyczyną takiego błędu.

nokia-e52-34
nokia-e52-34

Do przeglądania stron internetowych idealnym rozwiązaniem jest bezprzewodowa łączność WiFi, ale żeby z niej skorzystać musimy być w zasięgu routera bądź hot spota. Telefon współpracuje z takimi urządzeniami i bez większych komplikacji wyświetla strony internetowe. Podczas testu nie zdarzyło mi się, aby którakolwiek z witryn nie została załadowana. Przeglądarka internetowa również spisywała się bez zarzutu.

nokia-e52-35
nokia-e52-35

Telefon można również synchronizować z komputerem za pomocą kabla USB. Zwykłą wymianę danych można obsłużyć bez potrzeby użycia oprogramowania Nokia Ovi Suite. Jednak w przypadku instalowania nowych aplikacji, bądź kopiowania kontaktów, zalecam wykorzystanie Nokia Ovi Suite. Choć to narzędzie wymaga jeszcze poprawy, ponieważ zdarza się, że się zawiesza, to w ogólnej ocenie spisuje się dobrze.

Ekran

Wyświetlacz umieszczony w testowanym egzemplarzu prezentuje się dobrze. Jego rozdzielczość to 240x420 pikseli i potrafi rozróżnić 16 mln kolorów. Obrazki oraz zdjęcia są odwzorowane idealnie – nie ma możliwości, aby jakiś plik był rozmazany przy zakończeniach. W ustawieniach można zdefiniować również automatyczny obrót obrazu przy zmianie pozycji telefonu.

Nokia E52 umożliwia wybranie dwóch trybów pracy – służbowy oraz prywatny. W oby dwóch narzędziach skróty oraz funkcje różnią się od siebie.

nokia-e52-26
nokia-e52-26

Ciekawą funkcją jest również tryb głośnomówiący, dzięki któremu osoby niewidome mogą posługiwać się tym telefonem. Na ekranie widać skróty do czterech funkcji – połączenia, zegar, polecenia głosowe oraz czytnik wiadomości. Dzięki tym narzędziom osoba niewidoma może zapoznać się z treścią SMS-a, wysłać nową wiadomość, odebrać lub połączyć się z wybranym kontaktem.

Warto wspomnieć o…

… liczbie dostępnej pamięci, która wynosi 60 MB. Ten wynik nie jest za duży i producent doskonale o tym wiedział i umożliwiał korzystanie z kart microSD do 16 GB. Nokia E52 pracuje na procesorze 600 MHz.

Organizator

W testowanym egzemplarzu nie mogło zabraknąć pakietu QuickOffice, w którego skład wchodzą MS Word, MS Excel oraz MS PowerPoint. Aplikacje dość dobrze radziły sobie z dużymi plikami, ale niekiedy ich załadowanie trwało dość długo.

nokia-e52-19
nokia-e52-19

Kalendarz pozwala na zapisywanie różnorodnych wpisów z wyznaczeniem godziny alarmu, bądź spotkania. Programy warte polecenie to archiwizator plików ZIP, budzik oraz aplikacja do modyfikowania wielkości czcionki.

GPS

Nokia E52 posiada również wbudowany nadajnik GPS wraz z aktualnymi mapami Nokia Maps w wersji 3.0. W porównaniu do E51, E52 została już wyposażona w odbiornik GPS w telefonie. W funkcjach nawigacji można zobaczyć wyszukiwanie adresów, ustalanie aktualnego położenia, ostatnie lokalizacje, widok 3D i satelitarny oraz komaps.

W praktyce odbiornik GPS szybko łapał zasięg satelitarny, a wraz z Nokia Maps 3.0 idealnie doprowadzał na określone miejsce. Chociaż czasami różniły się one o kilkaset metrów, ale to można wybaczać, jeśli chodzi o obrzeża miasta.

Bateria…

… to miała być jedna z największych zalet Nokii E52. A jak jest w praktyce? Urządzenie posiada baterię litowo-polimerową o pojemności 1500 mAh i maksymalnie bez ładowarki wytrzymało mi 5 dni. Jednak przez ten okres intensywnie korzystałem z funkcji telefonu – dużo rozmawiałem i wysyłałem SMS-ów, słuchałem muzyki, ściągałem pocztę, łączyłem się z Internetem za pomocą WiFi oraz robiłem zdjęcia.

nokia-e52-13
nokia-e52-13

Jako ciekawostkę dodam, że jedna kreska akumulatora w tym modelu pozwala na użytkowanie urządzenia przez całą dobę. Po pewnym czasie, automatycznie włączyła się funkcja oszczędzania baterii.

5 dni użytkowania może nie powala na kolana, ale jeśli weźmiemy pod uwagę możliwości baterii, które spotykamy w dzisiejszych telefonach, to ten wynik nie jest zły.

Podsumowując, Nokia E52 jest godnym następcą modelu Nokia E51 i zdecydowanie przeżywa go możliwościami technologicznymi. Każdy posiadacz E51, który pomyśli o zmianie telefonu, powinien najpierw zwrócić uwagę na E52. Największymi zaletami testowanego egzemplarza jest klawiatura, aparat, bateria oraz piękny wygląd.

nokia-e52-14
nokia-e52-14

Źródło: InfoNokia

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)