Poradnik: Tworzymy kopię zapasową Cydii i jej zawartości

Poradnik: Tworzymy kopię zapasową Cydii i jej zawartości

cydia-logo
cydia-logo
Krystian Bezdzietny
17.10.2009 16:00, aktualizacja: 17.10.2009 18:00

Jak często zdarza nam się wykonywać restore w iPhonie? Tylko jak zajdzie taka potrzeba czy może regularnie, np. każdego 20-go dnia miesiąca? A może co środę? Nieważne jak często, bo tak czy siak spotkamy się z problemem, jakim jest przywracanie na nowo wszystkich paczek zainstalowanych za pośrednictwem Cydii. Żeby ten problem dotykał jedynie same aplikacje, to pół biedy, ale co z repozytoriami? Znaczna część wykonywanych przywróceń ustawień fabrycznych jest wymuszona nagłym zepsuciem iPhone'a. Co jeśli nie zdążyliśmy wcześniej pospisywać należytych danych z Cydii? Najlepszym wówczas rozwiązaniem byłoby dysponowanie kopią zapasową zawartości Cydii. Niemniej jak takową utworzyć?

Osobiście spotkałem się już z wieloma sposobami tworzenia kopii zapasowej Cydii i jej zawartości. Z żadnego jednak nie korzystałem, ponieważ długość i skomplikowanie tutoriala mnie po prostu odstraszało. Okazuje się, że nie potrzeba wielkich i skombinowanych akcji, aby móc zarządzać 'kopią Cydii'. Poniżej poradnik, jak móc utworzyć, a następnie przywrócić kopię zapasową plików z Cydii za pośrednictwem PkgBackup. Warto również dodać, że owa kopia nie obejmuje jedynie zainstalowanych aplikacji, ale również repozytoria, co jest bardzo ważną rzeczą.

Uwaga! Przed podjęciem się wykonywania kopii, dla jej bezpieczeństwa warto skorzystać z tego poradnika i umożliwić zewnętrznemu programowi na przechowywanie naszych kontaktów, ponieważ jeden z nich będzie właśnie naszą kopią. Bezpieczeństwa nigdy za wiele.

Tworzenie kopii

[olist][]Instalujemy z Cydii aplikację PkgBackup (niestety, jest ona płatna w wysokości 2,49$).[]Uruchamiamy zainstalowaną już aplikację i sprawdzamy, czy w zakładce z listą paczek Cydii znajdują się wszystkie zainstalowane przez nas aplikacje i repozytoria. Jeśli tak, to wciskamy Backup.[*]Kopia wykonana! Jest ona niczym innym, jak naszym kontaktem. Teraz wymagane jest, abyśmy zsynchronizowali iPhone'a z iTunes. Niech program 'zapamięta' nasz kontakt, dzięki czemu późniejsze przywrócenie kopii pójdzie jak bułka z masłem.[/olist]

Przywracanie kopii

Załóżmy, że nasz iPhone uległ przywracaniu i wszystko jest w nim nowe. Zrobiliśmy jailbreak, mamy Cydię i do szczęścia brakuje nam jedynie naszych starych paczek i repozytoriów. Załóżmy również, że mamy za sobą pierwszą synchronizację, po której iPhone odzyskał kontakty, a pośród nich naszą kopię. Zabierzmy się zatem za przywracanie

  • wchodzimy w wybraną paczkę poprzez kliknięcie jej nazwy,
  • przełączamy przycisk *Restore *tak, aby wyświetlał napis On,
  • opuszczamy daną pozycję i przechodzimy do kolejnej paczki,

[*]Gdy paczki zostaną odpowiednio wyedytowane, to wracamy do okna głównego aplikacji. Na screenie widać, że wybrałem do przywrócenia 1 z 23 aplikacji. Jeśli i u Ciebie ta liczba też się zgadza z wybranymi paczkami do przywrócenia, to wybieramy Restore.

[*]Jeśli proces przywracania przebiegł pomyślnie, to nasze przywracanie Cydii z czasów jej świetności zostało zakończone powodzeniem.

[/olist]

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)