Kaspersky Mobile Security 8.0 w praktyce

Kaspersky Mobile Security 8.0 w praktyce

Kaspersky Mobile Security 8.0 w praktyce
Komórkomania.pl
29.09.2009 09:00, aktualizacja: 29.09.2009 11:00

Przedruk z InfoNokia.pl:

Kaspersky Mobile Security 8.0 to pakiet oferujący kompleksową ochronę urządzeń działających pod kontrolą systemu Symbian. Pomimo nieznacznej ilości szkodliwego oprogramowania program ten funkcjonalnością nie odbiega od jego komputerowego odpowiednika, a nawet posiada dodatkowe funkcje przydatne w urządzeniach mobilnych.

Przedruk z InfoNokia.pl:

Kaspersky Mobile Security 8.0 to pakiet oferujący kompleksową ochronę urządzeń działających pod kontrolą systemu Symbian. Pomimo nieznacznej ilości szkodliwego oprogramowania program ten funkcjonalnością nie odbiega od jego komputerowego odpowiednika, a nawet posiada dodatkowe funkcje przydatne w urządzeniach mobilnych.

Coraz częściej gdy nie mamy dostępu do komputera korzystamy z naszych smartfonów do surfowania w Internecie, sprawdzenia poczty e-mail itp., a to powoduje potrzebę przetrzymywania coraz większej ilości poufnych danych w ich pamięci. Pakiet przygotowany przez Kaspersky Lab otacza je ochroną przed różnego rodzaju wirusami , spamem, gwarantuje bezpieczeństwo podczas przeglądania zasobów internetowych oraz pomaga zlokalizować telefon w wypadku jego zgubienia lub kradzieży. Chcąc przekonać się o tym jak sprawdzają się te rozwiązania w praktyce przystąpiłem do testów najnowszej wersji pakietu. Test przeprowadzony został na telefonie Nokia N95 8GB.

Ochrona przed wirusami

Największym zagrożeniem dla naszych urządzeń są oczywiście wirusy, więc zaczniemy od ochrony przed nimi. Program oferuje dwa rodzaje skanowania, na żądanie oraz w czasie rzeczywistym. W czasie rzeczywistym użytkownikowi pozostaje wybór, czy skanowanie ma dotyczyć plików wykonywalnych, czy też wszystkich dostępnych. Ochrona w czasie rzeczywistym ma za zadanie sprawdzać zmiany dokonywane w systemie plików oraz skanować wszystkie pozostałe pliki. Drugą opcją jest skanowanie na żądanie. Tutaj czeka nas kolejny wybór, możemy zażyczyć sobie skanowania pełnego, pamięci RAM, wiadomości, wybranego folderu lub pliku. Pełne skanowanie pamięci telefonu o wielkości około 8GB przeróżnych plików takich jak zdjęcia, krótkie filmy, muzyka, dokumenty, duża ilość wiadomości trwa około 30 minut. Myślę, że jest to zadawalający wynik.

Zapora sieciowa

W pełnym pakiecie ochrony oczywiście nie mogło zabraknąć zapory sieciowej. Oferuje ona 3 tryby ochrony:

  • niski – blokowanie połączeń przychodzących
  • średni – blokowanie wszystkich połączeń przychodzących, natomiast połączenia wychodzące dozwolone są tylko dla portów SSH, HTTP, HTTPS, IMAP, SMTP i POP3.
  • wysoki – blokowana jest wszelka aktywność sieciowa za wyjątkiem aktualizacji baz danych oraz przedłużenia okresu licencjonowania.

Podczas używania aplikacji nie zauważyłem, by którykolwiek z trybów wpływał na prędkość połączenia lub działania telefonu.

Mając za sobą podstawową funkcjonalność pakietów ochrony możemy przejść do nowo dodanych możliwości w ósmej wersji programu.

Anti-Theft, czyli jak przechytrzyć złodzieja …

A możemy to zrobić na kilku sposób. Zdalnie blokując dostęp do wszystkich dostępnych na urządzeniu danych, usuwając wszystkie dane lub próbować urządzenie, jeżeli posiada ono wbudowany moduł GPS, ale przejdźmy do szczegółów. Kaspersky wyposażył swój najnowszy pakiet w cztery funkcje:

  • SMS-Block – to opcja umożliwiająca zablokowanie naszego telefonu poprzez wysłanie specjalnej wiadomości SMS. Odblokowanie go będzie możliwe tylko poprzez podanie hasła.
  • SMS-Clean – wysłanie specjalnej wiadomości SMS spowoduje usunięcie wszystkich danych  z telefonu.
  • SMS-Find – jeżeli telefon jest wyposażony w moduł GPS to w wypadku jego zgubienia lub kradzieży wysłanie specjalnej wiadomości SMS pomoże go odnaleźć, a to dzięki współrzędnym geograficznym które otrzymamy w postaci odnośnika go Google Maps.
  • SIM-Watch – gdy ktoś ukradnie nasz telefon i zamieni kartę SIM wtedy uaktywni się opcja SIM-Watch i prześle nam informacje z numerem telefonu złodzieja. Odbędzie się to bez jego wiedzy.

Do aktywowania i skonfigurowania powyższych funkcji należy stworzyć kod PIN.

Szyfrowanie

Kolejną nową funkcją jest możliwość zaszyfrowania wybranego folderu. Dostęp do niego otrzymamy wyłączenie poprzez podanie wcześniej zdefiniowanego hasła. Szyfrowanie 10MB plików trwa około 1 minuty.

Anti-Spam

To ciekawa opcja dzięki której możemy uwolnić się od dręczących nas reklam konkursów sms, niechcianymi połączeniami itd. Ochrona dokonywa jest w oparciu o białe i czarne listy. Chcąc używać tej funkcji, musimy wybrać w oparciu o które ta ochrona ma być wykonywana:

  • biała lista – to zbiór wybranych przez nas numerów od których połączenia będą akceptowane
  • czarna lista – to zbiór wybranych przez nas numerów od których połączenia nie będą akceptowane
  • obie listy – połączenia od numerów nieznajomych będą akceptowane, jednak będziemy musieli wybrać na której liście je umieścić

Poza numerami znajdującymi się na listach, możemy zezwalać na połączenia od numerów znajdujących się w kontaktach.

Kontrola rodzicielska

Kontrola rodzicielska może działać w oparciu o białe i czarne listy z funkcji Anti- Spam, dzięki której możemy np. zablokować dziecku dostęp do nawiązywania połączeń z numerami o podwyższonej opłacie. Kolejną przydatną funkcją może być wcześniej opisana SMS-Find, która pozwoli dowiedzieć się gdzie obecnie znajduje się nasza pociecha.

Aplikacja

Rozpisywałem się na temat wielu funkcji, ale nie opisałem tego jak sprawuje się sama aplikacja. Po jej uruchomieniu pojawia się panel z informacjami, które funkcje są włączone, kiedy nastąpiło ostatnie pełne skanowanie oraz ostatnia aktualizacja. W tym miejscu warto zaznaczyć, że aktualizacje do bazy danych pojawiają się prawie codziennie, czyli cały czas ktoś czuwa nad bezpieczeństwem naszych urządzeń. Po zaakceptowaniu informacji z panelu powitalnego przechodzimy do wszystkich opcji pakietu. Każda funkcja znajduje się w osobnej zakładce. Menu obsługuje się intuicyjnie i wygodnie. Działanie aplikacji nie wpływa znacznie na wydajność urządzenia, nawet z włączoną opcją skanowania w czasie rzeczywistym i ochroną zapory sieciowej. Oczywiście jest możliwość, że na innych urządzeniach aplikacja będzie sprawowała się gorzej, dlatego już na początku testu zaznaczyłem, że test przeprowadzony został na Nokii N95 8GB.

Kaspersky Mobile Security 8 to z pewnością pakiet obok którego nie przejdziemy obojętnie, wyposażono go w funkcjonalność niewątpliwie przydatną. Wielu osobom wydaje się, że zagrożenie zarażenia wirusem akurat ich telefonu jest mało realne, bo nieduża jest ilość niebezpiecznego oprogramowania, ale nowe zagrożenia pojawiają się z dnia na dzień. Ja również tak myślałem, jak się okazało w moim urządzeniu znajdował się wirusów o którego istnieniu nie miałem pojęcia. Na chwilę obecną cena licencji na ten pakiet oscyluje w granicach 100 zł. Czy warto? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie niestety sami, ja natomiast polecam przetestować aplikację przez okres 30 dni i zdecydować.

Wersje testową aplikacji można pobrać pod adresem http://www.kaspersky.pl/download.html?s=kms_download

Źródło: InfoNokia

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)