MacBook Pro 13″ - laptop idealny? cz. 3

MacBook Pro 13″ - laptop idealny? cz. 3

macbook-pro-13-uppercase
macbook-pro-13-uppercase
Paweł Cebula
12.08.2009 09:00, aktualizacja: 12.08.2009 11:00

W poprzednich dwóch częściach opisałem ogólne kwestie związane z MacBookiem Pro 13", jak i tym, jak on się sprawuje w codziennej pracy. Teraz skupmy się na odpowiedzi na pytanie: czy MacBook Pro 13" to laptop idealny?

W poprzednich dwóch częściach opisałem ogólne kwestie związane z MacBookiem Pro 13", jak i tym, jak on się sprawuje w codziennej pracy. Teraz skupmy się na odpowiedzi na pytanie: czy MacBook Pro 13" to laptop idealny?

Zacznijmy od strony estetycznej. Do wyglądu ciężko się przyczepić, jest on dopracowany i naprawdę może się podobać. Użyte materiały są naprawdę dobrej jakości (aluminium, plastyk) i po kilku tygodniach używania nie jestem w stanie znaleźć czegoś, co można by uznać za wadę. Jedynym i najpoważniejszym mankamentem jest czarna ramka wokół ekranu, która odbija dosłownie wszystko, mogąc irytować. Poza tam, zdaniem niektórych wygląda to dość nieładnie w połączeniu z aluminium. Moim zdaniem ramka ładnie komponuje się z czarnymi klawiszami, ale to raczej nie tędy droga.

ifixit.com
ifixit.com

Jak całość sprawuje się od strony sprzętowej? Przyzwoity procesor Intel C2D (w zależności od wersji MacBooka o mocy 2.26GHz lub 2.53GHz, powinien zadowolić nawet tych bardziej wymagających użytkowników. Średnia ilość pamięci DDR 3 (2GB) i nie największy dysk (160GB) mogą z czas okazać się pewnym ograniczeniem - zwłaszcza, że nie ma prostej metody wymiany tych elementów i jest to teoretycznie zamknięta konfiguracja (jakiekolwiek zmiany w sprzęcie wymuszają rozkręcanie komputera). Całkiem niezła grafika, która powinna sprostać wymaganiom graczy (choć ci OS X nie kochają z oczywistego powodu), czy niektórym osobom zajmującym się obróbką zdjęć.

macbook-pro-side
macbook-pro-side

Generalnie jest nieźle - powiedziałbym nawet, że bardzo dobrze. MacBook Pro 13" jest odpowiedzią na potrzeby osób, dla których MacBook 13" (white lub unibody) był zbyt słabą i za bardzo "wybrakowaną" alternatywą względem pecetów. Wyżej niż 13" MB były już 15- i 17-calowe modele MBP, które wraz z lepszym osprzętem niosły za sobą jeszcze większe koszta. Jedyną realną alternatywą dla tego komputera jest co najwyżej Dell XPS z serii 13xx, ale pozbawiony jest on możliwości instalacji systemu OS X, który jest bardzo silnym argumentem przemawiającym na korzyść Maka.

Jakie wymieniłbym największe plusy i minusy MacBooka Pro 13"?

Plusy:

  • dobra bateria (starcza na długo, bardzo szybko się ładuje)
  • wykonanie (dobre materiały, wysoka estetyka)
  • ogólna moc (mocny procesor, dobra grafika, DDR3 1066MHz)

Minusy:

  • czarna ramka (odbija wszystko, irytując w niektórych sytuacjach)
  • temperatury (nagrzewanie się w ekstremalnych sytuacjach do nawet 90 stopni)

Czy zdecydowałbym się drugi raz na zakup?

Bez chwili zastanowienia - TAK. Przyznaje, że gdybym dzisiaj zaczynał swoją przygodę z Makami, to chciałbym aby moim pierwszym komputerem przenośnym Apple został właśnie MacBook Pro 13”. Dla większości osób może śmiało predestynować do miana laptopa idealnego - mocny, niewielki, dobrze wykonany, z dobrym systemem operacyjnym. Absolutnie nie dziwie się, że ten model MacBooka sprzedaje się tak dobrze - na początku lipca w USA trzeba było czekać od 5-7 dni roboczych na zamówionego MBP 13. Podobno żaden komputer Apple nie sprzedawał się aż tak dobrze, że trzeba było czekać na niego tyle dni.

Jeżeli macie jakieś pytania, uwagi lub wątpliwości - śmiało pytajcie za pośrednictwem komentarzy.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)