„Świeżo upieczony jabłecznik” - Leopard może być ciągle szybki

„Świeżo upieczony jabłecznik” - Leopard może być ciągle szybki

„Świeżo upieczony jabłecznik” - Leopard może być ciągle szybki
Krzysztof Basel
28.07.2009 12:08, aktualizacja: 28.07.2009 14:08

Przyszedł czas, kiedy „Świeżo upieczony jabłecznik" nie był już wcale taki świeży i pyszny. Po kilku miesiącach intensywnej pracy system zaczął działać coraz wolniej. Pyszne wyroby firmy Apple powinny zachować jednak świeżość bardzo długo. Jest kilka prostych, darmowych i całkiem skutecznych metod na usprawnienie pracy w systemie MAC OS X. Dzięki nim szarlotka smakuje cały czas wyśmienicie.

Przyszedł czas, kiedy „Świeżo upieczony jabłecznik" nie był już wcale taki świeży i pyszny. Po kilku miesiącach intensywnej pracy system zaczął działać coraz wolniej. Pyszne wyroby firmy Apple powinny zachować jednak świeżość bardzo długo. Jest kilka prostych, darmowych i całkiem skutecznych metod na usprawnienie pracy w systemie MAC OS X. Dzięki nim szarlotka smakuje cały czas wyśmienicie.

Mój Mak po kilku miesiącach zaczął uruchamiać się i pracować coraz mniej sprawnie. Podobno to cecha charakterystyczna Leoparda. Nie mogę dodać już więcej pamięci RAM, a to najlepsza metoda na przyśpieszenie komputera. Muszę przyznać, że instaluję i usuwam sporo nowych programów - mniejszych i większych. Pewnie jest jedna z przyczyn lekkie ociężałości systemu. Nie można tego stanu porównywać z zamulaniem się Windowsa, chociaż podobno i tam można z tym problemem skutecznie walczyć. W świecie jabłek jest również kilka prostych metod, które sprawią, że Mak będzie cały czas świeży, rześki i sprawny.

  • Podstawowa higiena, czyli OnyX i AppTrap
Obraz

OnyX to jedno z podstawowych narzędzi na Maku do utrzymania odpowiedniej higieny i optymalizacji systemu. Nie mam czasu na jego szczegółowe opisywanie, zresztą nie jest to chyba potrzebne. To prosty w obsłudze program. Polecam zaglądanie szczególnie do zakładki „Czyszczenie", w której można usunąć zbędne logi, fonty, historię czy pamięć cache. Warto korzystać z tych funkcji z rozwagą. Uważajcie, żeby nie skasować potrzebnych Wam danych. Polecam także dział „Parametry", gdzie można lekko tuningować system.

Po takim zwykłym wyrzuceniu programu do kosza, w systemie zostają przeróżne pliki w bibliotekach. AppTrap usuwa te zbędne śmieci.

  • Nie śmieć na biurku
Obraz

Na biurku warto utrzymywać porządek - z tej zasady trzeba korzystać zarówno w odniesieniu do fizycznego biurka przy którym pracujesz, jak i z pulpitu w komputerze - na Maku oraz PC. Jeśli przetrzymujesz sterty ikon na biurku - usuń je. Zobaczysz, jak Twój Mak przyśpieszy.

  • Wyłącz niepotrzebnie uruchamiające się programy przy starcie
Obraz

Cały czas instaluję i testuję sporo aplikacji i po pewnym czasie zrobił mi się na dysku spory bałagan. Jak sprawdzić, które programy uruchamiają się przy starcie? Trzeba wejść w Preferencje systemowe > Konta > Startowe i zaznaczyć, usunąć lub dodać odpowiednie programy.

  • Miejsca na dysku nigdy za mało

Skoro mówimy o wielu zainstalowanych programach to trzeba zwrócić uwagę na miejsce na dysku. Warto instalować kolejne aplikacje - nie ma w tym nic złego. Jednak przyjrzyj się już zainstalowanym programom - czy rzeczywiście korzystasz z nich wszystkich? Nie warto zaśmiecać sobie dysku aplikacjami, które może kiedyś się przydadzą. Kasując zbędne programy oszczędzisz trochę miejsca na dysku, a to powoduje, że Mak działa sprawniej. Warto na to zwrócić uwagę szczególnie, jeśli posiadasz mniej, niż 10% wolnego miejsca na dysku. Taki stan „permanentnego zapchania" może bardzo spowolnić komputer.

Kolejną metodą na znalezienie trochę wolnego miejsca na dysku jest pozbycie się zbędnych plików językowych oraz starszych architektur (np. PowerPC). Przydatny do tego będzie darmowy program Monolingual. Oszczędziłem w ten sposób 1.5 GB.

  • Nie patrz za siebie i zapomnij o historii

Przeglądarki zachowują linki do stron na które zaglądamy. Korzystam głównie z Firefoxa, który w starszej wersji pamiętał standardowo nawet do 30 dni w tył. Siedząc po kilka godzin dziennie na sieci tworzy się w ten sposób niezła kolekcja. Mój poczciwy Mac Mini nie radzi sobie nawet z płynny przesuwaniem pełnej historii. Regularne usuwanie zapamiętanych linków niesamowicie usprawniło szybkość korzystania z Internetu. Różnica jest naprawdę bardzo odczuwalna, nawet jeśli usuwałem tylko linki z ostatnich 7 dni. Przynajmniej na moim starszym sprzęcie. Aby usunąć zbędną historię trzeba wejść w Historia > Wyświetl całą historię. Następnie zaznacz wszystkie linki (Command + a) i wciśnij delete.

  • Uważaj na Dashboard

Widgety w Dashboardzie mogą się przydać. Często korzystam np. ze słownika, kalkulatora czy kursów walut. Jednak każdy widget zjada pamięć RAM. Nie warto hodować kilkunastu zbędnych widgetów, szczególnie, jeśli z nich nie korzystamy na co dzień.

Jeśli chcesz pozbyć się Dashobarda i go wyłączyć skorzystaj z Onyxa. Taka operacja może dodatkowo przyśpieszyć pracę.

  • Dostosuj Dock
Obraz

Wszelkie animacje w systemie mogą go obciążyć. Możesz wyłączyć animowanie uruchamianych programów oraz zmienić animację minimalizowanych okien z efektu dżina (dock zasysa okno) na zwykłe skalowanie (pomniejszanie rozmiaru okna). Wystarczy otworzyć Preferencje systemu > Dock.

Sam Dock również warto trzymać ukryty (Option + Command + D) - cały system chodzi wtedy sprawniej. Spróbuj sam i porównaj, jak chodzi Dashboard czy Spaces. Różnica jest odczuwalna.

Inną metodą na przyśpieszenie pracy jest ustawienie Docka 2D, zamiast 3D. Taką opcję znajdziesz np. w OnyXie.

  • Korzystaj ze Spotlighta z głową
Obraz

Wyszukiwarka Apple to rewelacyjny program, bez którego nie wyobrażam sobie już życia. Warto jednak spojrzeć na niego z głową. Przecież niektóre formy wyszukiwania nie są zupełnie potrzebne. Dobrze jest zajrzeć do Preferencje > Spotlight i ustawić, wyniki z których kategorii mają być pokazywane. Mniej kategorii, mniejsze obciążenie systemu.

  • Klasyczny restart może zawsze pomóc

Czasem warto po prostu zrestartować komputer, w szczególności po wszelkich uaktualnieniach, naprawach uprawnień czy po prostu po długim okresie nieustannego działania.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)