Cellna recenzja: HTC Magic

Cellna recenzja: HTC Magic

Cellna recenzja: HTC Magic
Karolina Adamus
28.07.2009 12:00, aktualizacja: 28.07.2009 14:00

HTC Magic znany także jako HTC G2 to już drugi model wyposażony w platformę Android w wykonaniu tajwańskiej firmy. W porównaniu do modelu G1 zmianie uległa nie tylko obudowa telefonu, ale i wersja systemu. Android 1.5 nazywany Cupcake wnosi ze sobą nieco świeżości, zarówno w wyglądzie, jak i w funkcjonalności.

WYGLĄD

HTC Magic pod względem wyglądu to całkowicie inny model niż jego poprzednik. Telefon nie posiada wysuwanej klawiatury QWERTY, przez co jest chudy i poręczny. Jego dolna część została zaokrąglona, aby jeszcze lepiej układał się w dłoni. Obudowa telefonu została wykonana ze śliskiego i odblaskowego tworzywa sztucznego, przez co używanie chusteczki (czy jak kto woli koszulki) jest niezbędne. Na ekranie zostają odciski palców, co jest naturalnie. Nienaturalny jest za to ich upór, z jakim chcą na wyświetlaczu zostać...

HTC Magic waży niecałe 120 gramów, czego w ogóle nie czuć. Telefon wydaje się lekki jak piórko. Z tyłu obudowy znalazł się aparat cyfrowy, z boku klawisze głośności, którymi można zarówno zwiększyć i zmniejszyć głośność, jak i go całkowicie wyłączyć i przełączyć telefon w tryb wibracji. Na dole znalazło się wejście mini USB do ładowarki, słuchawek i kabla USB. Możecie więc zapomnieć o słuchaniu muzyki i jednoczesnym ładowaniu baterii.

Z przodu obudowy, pod ekranem, znalazły się klawisze funkcyjne do obierania i kończenia rozmowy, klawisz domu prowadzący na ekran główny z każdego miejsca w menu, klawisz powrotu w menu, klawisz wyszukiwarki oraz przycisk MENU służący do wyświetlania dodatkowych opcji w każdej aplikacji telefonu.

Obraz

Nawigację w HTC Magic można prowadzić po prostu palcem lub za pomocą kulki Trackball, tej samej, którą znajdziecie w HTC G1. Kulka jest bardzo wygodna i co najdziwniejsze nie obrasta kurzem. W miejscach, gdzie trudno precyzyjnie obsługiwać ekran palcem, kulka nie raz ratuje sytuację.

EKRAN

Wyświetlacz w HTC Magic zajmuje prawie całą przednią powierzchnię obudowy. Ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary Magica jak na smartfona, ekran wydaje się mały. Niech was jednak nie zwiodą pozory. Wyświetlacz ma 3.2 cala. To wystarczająco dużo, aby wygodnie przeglądać strony WWW, czy oglądać filmy własne, bądź z YouTube.

Obraz

Ekran nie wystarcza jednak w przypadku obsługi ekranowej klawiatury QWERTY. Android 1.5 Cupcake wniósł ze sobą nowość, jaką jest klawiatura ekranowa. W przypadku HTC Magica był to jednak przymus. W inny sposób nie da się wprowadzić danych w telefonie. Wygodne pisanie na klawiaturze w trybie pionowym jest prawie niemożliwe. Wirtualne przyciski są tak siebie blisko osadzone, że co drugą literę można pomylić. Pisanie na HTC Magicu sprowadza się więc do bezustannego obracania telefonu do trybu poziomego ekranu.

Obraz

Reakcja na dotyk ekranu w HTC G2 jest wręcz idealna. Nie sposób zauważyć jakichkolwiek opóźnień, spowolnień czy zacięć. Jest to głównie zasługa nowszej wersji Androida, która jest stabilniejsza i szybsza niż poprzednia wersja 1.0.

INTERFEJS

Obsługa interfejsu Androida to bajka. Jeśli uważaliście, że to S60 jest najprostszym w obsłudze interfejsem, po kontakcie z „babeczką" zmienicie zdanie.

Na początek warto wspomnieć o rozszerzonym ekranie głównym, który można przesunąć w lewo i w prawo, aby mieć dostęp do dodatkowej powierzchni ekranu. Trudno to wyjaśnić słowami. Jeśli ktoś z was nie miał styczności z Androidem i nie wie, o co chodzi, polecam obejrzeć film na początku recenzji.

Obraz

Na ekranie możemy zmieścić dosłownie wszystko, co znajduje się w telefonie. Po dostosowaniu ekranu głównego przez dodanie folderów, podfolderów, skrótów, czy widżetów, można spokojnie zapomnieć o otwieraniu Karty aplikacji.

Dodatkową opcją, która znacznie ułatwia pracę z telefonem jest pasek z powiadomieniami, który wysuwa się po kliknięciu na niego u góry ekranu. Gdy otrzymamy wiadomość, przeoczymy rozmowę, podłączymy telefon do komputera, w pasku znajdzie się odpowiednie powiadomienie i trzeba będzie się zagłębiać w menu, aby przejrzeć informacje.

Obraz

Dla osoby, która nigdy nie używała Androida na początku zaskoczeniem może być brak dodatkowych funkcji w aplikacjach, a właściwe to, że nie wiadomo jak je wyświetlić. Otóż w HTC Magic to klawisz MENU odpowiada za wyświetlenie listy dodatkowych opcji, a nie jakby sugerowała nazwa do otworzenia menu telefonu.

GOOGLE

HTC Magic to telefon przeznaczony do obsługi aplikacji firmy Google. W aparacie znajdziemy więc skrót do poczty Gmail, YouTube, Google Talk oraz Mapy. Aby móc skorzystać z dostępu do aplikacji Google należy zarejestrować się i założyć konto Google na stronie internetowej firmy lub z poziomu telefonu.

Obraz

Po wzięciu telefonu do ręki po raz pierwszy Android prowadzi nowego użytkownika po konfiguracji telefonu krok po kroku. Możemy wtedy założyć nowe konto Google, zalogować się na istniejące lub po prostu ominąć konfigurację i zrezygnować z korzystania z aplikacji Google, co jest bez sensu w przypadku posiadania tego telefonu...

Po konfiguracji konta, telefon automatycznie synchronizuje dane z serwerem Google ściągając pocztę Gmail, kontakty oraz wydarzenia zapisane w kalendarzu Google. Synchronizację można w każdej chwili wyłączyć w Ustawieniach.

Obraz

Jeśli nie korzystacie z poczty Gmail, nie musicie się martwić. W telefonie można również skonfigurować inną skrzynkę POP3/IMAP lub zsynchronizować pocztę Outlook.

Wielkim minusem Androida jest niemożność wprowadzenia kilku kont Google. Jeśli zalogujecie się na jedno konto, będziecie musieli go używać na stałe. Wylogowanie z Google można przeprowadzić tylko podczas resetowania telefonu, kiedy usuwane są wszystkie dane z telefonu: kontakty, wiadomości itp.

ANDROID MARKET

Jednym z największych rarytasów Androida jest sklep Android Market, w którym można znaleźć setki programów i gier, w większości darmowych. Dostęp do sklepu i łatwość jego obsługi aż zadziwiają. Wystarczy jedno kliknięcie i możemy korzystać z całej bazy aplikacji i gier. Po dokładnym przyjrzeniu się platformie Android muszę stwierdzić, że brakuje jej wielu podstawowych elementów, jak odtwarzacz filmów, czy stoper. Dlatego wizyta w sklepie Androida okazuje się niezbędną wycieczką już zaraz po kupnie nowego modelu HTC Magic.

Obraz

ŁĄCZNOŚĆ

HTC Magic obsługuje zarówno sieć GSM, jak i 3G. Domyślnie w telefonie ustawiono połączenie za pomocą sieci trzeciej generacji w tym HSDPA do 7.2 Mb/s i HSUPA do 2Mb/s. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wyłączyć sieć 3G i korzystać z GMS oraz pakietowego przesyłania danych GPRS. Zaoszczędzimy w ten sposób nie tylko pieniądze, ale i zyskamy żywotność baterii. Telefon nie ma problemy z połączeniem za pomocą sieci 3G, przynajmniej w wielkich miastach.

Obraz

Jeśli chodzi o połączenie z Internetem, poza sieciami komórkowymi, możemy wykorzystać obsługę sieci WiFi. Komórka bez problemy wykrywa dostępne w pobliżu sieci. Połączenie z nową siecią jest bajecznie proste. Wystarczy kliknąć na nazwę sieci i wpisać hasło, jeśli takowe jest potrzebne. Połączenie za pomocą WiFi jest stabilne, a jego siła zależy od siły sygnału sieci.

HTC G2 został wyposażony w obsługę Bluetooth 2.0 z profilem EDR, przez co przesył danych jest dosyć szybki i sięga 3 Mb/s. Parametry te nie są jednak zbyt przydatne, bo póki co w Androidzie niemożliwe jest przesyłanie plików między telefonami. Bluetooth przydaje się więc tylko przy połączeniu ze słuchawką, a tą rolę spełnia świetnie.

GPS, A MAPY GOOGLE

HTC Magic oferuje wbudowany moduł A-GPS. Telefonu nie wyposażono jednak w żadną aplikację, która mogłaby w pełni wykorzystać GPS. Wbudowany moduł jest więc przydatny tylko w programie Mapy, czyli Google Maps. W ustawieniach telefonu można aktywować opcję „Moja lokalizacja", która pozwala na wyszukanie aktualnej pozycji za pomocą sieci komórkowych (A-GPS) lub współrzędnych satelitów. Opcję „Moja lokalizacja" można wykorzystać w programie Mapy. Jest to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza w momencie, gdy nie wiemy, gdzie się aktualnie znajdujemy.

Obraz

Poza tym GPS pozostaje bezużyteczny. Google Maps korzystają z zasobów Internetu, aby wyszukać daną lokalizację lub wyznaczyć trasę, którą potem możemy przebyć punkt po punkcie na mapie.

Ciekawą opcją jest możliwość wyszukania nie tylko lokalizacji, ale i miejsca typu restauracja, szpital, czy stacja benzynowa. Najnowsza wersja programu Google Maps posiada także opcję „Street view" pozwalającą na przeglądanie mapy miasta w widoku 360 stopni.

MULTIMEDIA

Tym razem o multimediach będzie krótko. Dlaczego? Ponieważ HTC Magic nie jest telefonem multimedialnym, ale internetowym. To czuć. Odtwarzacz muzyczny, aparat i kamera posiadają podstawowe funkcje i służą do tego, na co wskazuje ich nazwa.

Obraz

Muzyka w HTC G2 brzmi czysto i wyraźnie, ale nie zadowoli miłośników muzyki. Dotykowa obsługa odtwarzacza jest prosta, a sam interfejs pozwala na obsługę większości ustawień bez wchodzenia w dodatkowe opcje.

3-megapikselowy aparat cyfrowy w HTC Magic radzi sobie przeciętnie, jak na aparat w komórce. Zdjęcia wychodzą zbyt intensywne i kolorowe niż powinny być w rzeczywistości. Brak im też ostrości i wyrazistości. Podobnie jest z filmami, które rejestrowane są w rozdzielczości zaledwie QVGA.

Obraz

Na koniec pozostało jeszcze zaznaczyć, że HTC Magic posiada wbudowany czujnik ruchu, który można wykorzystać w grach takich, jak Teeter. W telefon wbudowano również kompas, jednak trzeba posilić się Android Marketem, aby z niego skorzystać.

BATERIA

Wydawać by się mogło, że skoro HTC Magic nie ma rozwiniętej strony multimedialnej bateria w telefonie powinna wytrzymywać długo. Nic bardziej mylnego. Chęć ciągłego korzystania z aplikacji Google, jak Gmail, YouTube, Google Maps czy przeglądarki internetowej sprawia, że telefon non stop jest połączony z Internetem, czy to przez sieć 3G, czy też WiFi.

Obraz

W rezultacie telefon wytrzymuje na jednym ładowaniu baterii nie dłużej niż dwa dni. Jeśli zrezygnujemy ze stałego sprawdzania poczty i synchronizowania danych z Google, telefon wytrzyma do 3-4 dni.

PODSUMOWANIE

HTC Magic to telefon stworzony do pełnej obsługi Internetu i każdy, kto zamierza nabyć ten model powinien o tym pamiętać. Na rachunku za telefon na pewno znajdą się niezliczone połączenia z Internetem, bo po bliskim poznaniu tego modelu nie sposób nie wykorzystać jego możliwości.

Z HTC Magic będą najbardziej zadowolone osoby, które na co dzień korzystają z aplikacji Google. Jeżeli nie mają tego we krwi, powinny HTC G2 nie jest telefonem dla nich.

Zalety:

  • wygodna obudowa,
  • wygodny interfejs platformy Android 1.5 Cupcake,
  • dodatkowa obsługa kulką TrackBall,
  • pełna swoboda w dostosowaniu ekranu głównego do własnych potrzeb (tak powinien wyglądać Windows Mobile),
  • wbudowany GPS,
  • obsługa WiFi, Bluetooth, HSDPA,
  • Android Market,
  • bajecznie prosta konfiguracja konta Google i stała synchronizacja danych z serwera,
  • akcelerometr,
  • cyfrowy kompas.

Wady:

  • brak możliwości przesyłania plików do innych telefonów za pomocą Bluetooth,
  • słaba bateria,
  • mało wygodna klawiatura QWERTY,
  • można wprowadzić tylko jedno konto Google,
  • aby wylogować się z Google trzeba zresetować telefon,
  • jedno wejście na słuchawki, ładowarkę i kabel USB,
  • brak wideo rozmów,
  • brak radia FM.

Ocena: 7,5/10

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)