„Świeżo upieczony jabłecznik” - P2P TV w jabłuszkach

„Świeżo upieczony jabłecznik” - P2P TV w jabłuszkach

„Świeżo upieczony jabłecznik” - P2P TV w jabłuszkach
Krzysztof Basel
20.01.2009 16:00, aktualizacja: 20.01.2009 17:00

Oglądanie telewizji P2P na Maku to nie taka prosta sprawa. Istnieje mnóstwo odpowiedniego oprogramowania pod Windows, ale twórcy chyba zapomnieli o użytkownikach systemu Mac OS X. Choć nie jest to takie proste, to udało mi się uruchomić najlepszego klienta P2P TV Sopacasta na moim Maku bez Windowsa. Jak? I co ma z tym wszystkim wspólnego krykiet? Okazuje się, że sporo. Zobaczcie czemu.

Oglądanie telewizji P2P na Maku to nie taka prosta sprawa. Istnieje mnóstwo odpowiedniego oprogramowania pod Windows, ale twórcy chyba zapomnieli o użytkownikach systemu Mac OS X. Choć nie jest to takie proste, to udało mi się uruchomić najlepszego klienta P2P TV Sopacasta na moim Maku bez Windowsa. Jak? I co ma z tym wszystkim wspólnego krykiet? Okazuje się, że sporo. Zobaczcie czemu.

P2P TV bez makuserów

W środowisku Windows istnieje kilkanaście programów do oglądania telewizji P2P. Niestety, jeśli po przejściu na Maka dalej chcemy korzystać z tych programów to niestety, czeka nas spore rozczarowanie. Z tego, co wiem, to żaden z najpopularniejszych klientów nie został wydany w wersji na Maki.

Jeszcze niedawno macuserzy mogli korzystać z Joosta w wersji beta, ale teraz pozostaje już tylko plugin do oglądania telewizji w przeglądarce. Jedyne alternatywy, które znalazłem:

  • LiveStation (PowerPC, Intel – Tiger i Leopard)  - działa bardzo ładnie, posiada wiele stacji. Warto zwrócić uwagę na LiveStation.
  • Zattoo – wygląda na ciekawy program za darmo, który istnieje w wersji dla Maków. Wszystko fajnie, ale nie dla polaków...

Spróbujmy z Sopcastem

Nie pozostało mi nic innego, jak próby uruchomienia Windowsowego oprogramowania na Maku. Moim zdaniem najlepszym klientem P2P TV jest Sopcast.

Nie instalowałem u siebie Windowsa i nie mam takiego zamiaru, zatem opcja z Parallels lub BootCampem odpada. Jeszcze w październiku załapałem się na darmową, pełną wersję programu Crossover. Aplikację opiszę szerzej za tydzień. Teraz powinna wystarczyć informacja, że Crossover jest czymś w stylu Wine - pozwala otwierać programy z Windowsa bez jego instalowania.

Crossover to płatny program, ale można ściągnąć wersję trial. Aby problemów nie było za mało obecnie aplikacja w wersji 7.1.1 [=ASC;curPos=250]oficjalnie nie wspiera Sopcasta](http://www.codeweavers.com/compatibility/browse/name/?letter=s;showall=1;sort[app_name). Sprawdziłem, to niestety prawda. Klient P2P TV po kilku sekundach zawiesza się i trzeba wymuszać koniec działania.

Dzięki informacjom z forum krykieta ; ) (najwidoczniej są fani krykieta, którzy oglądają rozgrywki na Makach) dowiedziałem się, że rozwiązaniem tego problemu jest instalacja starszej wersji CrossOver 6.2.1. Rada jest bardzo słuszna, bo Sopcast odpalił. Skąd wziąć starszą wersję CrossOvera? Na pewno nie z oficjalnej strony, tam dostępne jest tylko najnowsze wydanie. Szukajcie, a znajdziecie...

Instrukcja jak zainstalować Sopcast na Maku bez Windowsa:

  1. Ściągamy i instalujemy Crossovera
  2. Uruchamiamy Crossovera, wybieramy Configure Install software (konfiguracja, instalowanie). Z listy dostępnego oprogramowania należy wybrać Internet Explorera 6 i zainstalować korzystając win98 bottle (butelki win98)
  3. Ściągamy Media Playera 9 ze strony Microsoftu
  4. Otwieramy Crossovera, znów wybieramy Configure Install software. Tym razem klikamy na Install Unsupported Software (instalowanie niewspieranego oprogramowania)
  5. Wybieramy tę samą butelkę (bottle), co w przypadku instalacji IE 6. Zaznaczmy na opcję 'Choose intaller file', czyli wybierz plik instalacyjny, klikamy „install” (instaluj) i wybieramy plik instalacyjny Media Playera. Następnie postępujemy jak w normalnym procesie instalacji z Windowsa
  6. Na końcu trzeba ściągnąć Sopcasta i zainstalować w taki sam sposób, co Media Playera
  7. Po uruchomieniu Sopcasta i wybraniu jednej ze stacji z listy w programie najprawdopodobniej zobaczymy czarny ekran. Trzeba ściągnąć kodeki, zupełnie, jak w Windowsie. W tym celu klikamy w małą ikonę z dwoma oknami, tuż przy przycisku Play/Pause. Otworzy się osobne okno Media Playera, który wyszuka brakujące kodeki i zainstaluje, albo chociaż przekieruje do odpowiedniej strony z kodekami. Potem trzeba uruchomić Sopcast na nowo i wszystko powinno działać

Jest to czasochłonny proces, a jakość funkcjonowania Sopcast dość marna. Pobawiłem się tym kilka dni i odinstalowałem klienta P2P TV. Z kolei sam Crossover to bardzo przydatny program, ale o nim napiszę za tydzień.


"Świeżo upieczony jabłecznik" - cykl wpisów (pamiętnik) macusera, który dopiero co przesiadł się z peceta i odkrywa "Świat nadgryzionego jabłka" wraz z czytelnikami.*

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)