Sprzedaż biznesu mobilnego Nokii coraz bliżej finalizacji

Sprzedaż biznesu mobilnego Nokii coraz bliżej finalizacji

Steve Ballmer i Stephen Elop | fot. Nokia
Steve Ballmer i Stephen Elop | fot. Nokia
Mateusz Żołyniak
20.11.2013 10:30, aktualizacja: 20.11.2013 11:30

Akcjonariusze Nokii wyrazili zgodę na przejęcie przez Microsoft biznesu mobilnego fińskiej firmy. Transakcja sprzedaży jest więc już na ostatniej prostej.

Na wczorajszym spotkaniu w Helsinki Ice Hall udziałowcy Nokii zaakceptowali kupno działu Devices and Services firmy przez Microsoft. 99,7% akcjonariuszy (mających cztery piąte akcji firmy) głosowało za przejęciem części sprzętowej Nokii, która jest warta 7,2 mld dol.

Ostatnim z kluczowych etapów na drodze do finalizacji transakcji jest już tylko zgoda regulatora. Po jej otrzymaniu gigant z Redmond oficjalnie wejdzie w posiadanie oddziału zajmującego się produkcją smartfonów oraz marek Lumia i Asha. W ramach umowy Microsoft będzie miał do 2016 roku wyłączność na wykorzystanie nazwy Nokia na rynku smartfonów, a Finowie nie będą mogli do tego czasu działać w tym segmencie. Po tym okresie Nokia może znowu wrócić do produkcji telefonów, a nawet licencjonować markę innym firmom.

[solr id="komorkomania-pl-200488" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/2582,swiat-staje-na-glowie-motorola-moto-x-otrzymuje-aktualizacje-do-kitkata-przed-nexusem-4-wideo" _mphoto="motorola-moto-x-fot-yput-3ceb068.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4760[/block]

Transakcja obejmuje również 10-letnią umowę licencyjną, na mocy której Microsoft zyska dostęp do patentów Nokii i usług lokalizacyjnych Here. Umowa nie jest ekskluzywna (Finowie mogę licencjonować rozwiązania innym firmom), a MS może potem przedłużyć jej ważność. Ta część porozumienia warta jest 2,23 mld dol.

W umowę wpisany jest również powrót Stephena Elopa w szeregi giganta z Redmond. CEO Nokii był krytykowany przez akcjonariuszy podczas posiedzenia, obwiniano go za upadek firmy będącej symbolem Finlandii. Naturalnie, niezadowolenie wzbudziła również konieczność wypłacenia mu 25 mln dol. za spełnienie warunków umowy. Niechęć do Elopa nie wpłynęła oczywiście na głosowanie, a on sam już wkrótce zajmie kierownicze stanowisko w Microsofcie. Ba, wymieniany jest jako jeden z kandydatów do przejęcia schedy po Ballmerze.

[solr id="komorkomania-pl-199957" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/2605,nastepny-flagowiec-nokii-bedzie-oferowac-funkcje-3d-touch" _mphoto="nokia-lumia-1020-15-1952-2c688c9.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4761[/block]

Długo ciągnący się proces zakupu oddziału Devices and Services może nie podobać się wielu osobom, ale z pewnością przyniesie Finom wiele korzyści. Zostają oni z dwoma przynoszącymi zyski działami, które mają pomóc w odbudowaniu dawnej stabilności finansowej. Poza tym Nokia nie pozbyła się swoich patentów i rozwiązań, dzięki czemu za parę lat może wrócić na rynek smartfonów z nowymi pomysłami i ciekawymi produktami. Wiele mówi się o Androidzie, a nawet własnej platformie, która powstanie w międzyczasie.

Zanim to nastąpi Nokia wprowadzi jeszcze całą serię nowych modeli, z phabletem Lumia 1520 i tabletem Lumia 2520 na czele. Wiele mówi się również o kolejnych nowościach, które pojawią się na początku przyszłego roku i będą pożegnalnymi Windows Phone'ami. Szkoda tylko, że póki co nie wiadomo nic o planach Microsoftu dotyczących serii Lumia i Asha.

Źródło: The Verge

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)