8 przydatnych i poważnych aplikacji dla iPhona

Teoretycznie iPhone ma wszystko (a może nie ma?), co jest potrzebne w biznesie - niezłego klienta poczty e-mail, świetną przeglądarkę stron internetowych, a od wersji oprogramowania 2.0 wsparcie dla Microsoft Exchange ActiveSync, obsługę sieci Cisco VPN (z IPSec) oraz obsługę zabezpieczeń WPA2 Enterprise i 802.1X. Ale na szczęście jest też AppStore, gdzie znajdziecie jeszcze mnóstwo poważnych narzędzi. Innych niż wirtualna zapalniczka Zippo, czy miecz świetlny z Gwiezdnych Wojen. To są świetne aplikacje, ale musicie wiedzieć, że na iPhona znajdziedzie też coś na prawdę przydatnego. Oto osiem wybranych na początek.

  1. ReaddleDocs, cena: 14,99$ Program nie jest tani — szczególnie biorąc pod uwagę mnogość zupełnie darmowych aplikacji lub takich, które kosztują 99 centów. Generalnie z jego pomocą możecie dowolnie przemieszczać, zapisywać i udostępniać dokumenty i pliki pomiędzy iPhonem/iPod Touch a komputerem (Makiem lub Pecetem z Windows i Linuxem). ReaddleDocs obsługuje dowolną usługę do przechowywania plików online (swoją własną, MobileMe, czy dowolną korzystającą z WebDAV). Do tego macie bezpośrednią możliwość wysyłania plików z ReaddleDocs, zapisywania załączników z maila i z sieci, przerzucać dowolne pliki na iPhona/iPoda Touch bez konieczności korzystania z WiFi. Ciekawą funkcją jest zaznaczanie miejsca w którym skończyło się czytać dany dokument. ReaddleDocs obsługuje również zestaw formatów plików, które otwiera: DOC, DOCX, XLS, XLSX, PPT, PPTX, PDF, HTML, RTF, TXT, FB2 (Fiction book) oraz PDB (Plucker e-books).
  2. AirSharing, cena: 6,99$ Tutaj chodzi w sumie o to samo, co w ReaddleDocs — o wymianę plików. Tyle, że tutaj program korzysta z sieci WiFi. Wystarczy zalogować się do dostępnej sieci WiFi w której znajduje się komputer z którym trzeba się połączyć. A potem mamy już dostęp do iPhona / iPoda Touch jako do dysku sieciowego. Otwiera pliki z pakietu iWork (Pages, Numbers i Keynote), pakietu Microsoft Office (Word, Excel i PowerPoint, z ograniczoną obsługą nowych formatów typu DOCX, XLSX czy PPTX), Web Archiwe zapisywane z Safari, HTML, PDF, RTF, RTFD, TXT, koloruje i formatuje pliki z kodami źródłowymi oraz otwiera oczywiście standardowe dla iPhona pliki z filmami, zdjęciami i muzyką.
  3. iTalk / iTalk Premium, cena: darmowy / 4,99 $ To dyktafon z możliwościami zapisywania, dodawania nagrań do już istniejących, czy tworzenia notatek tekstowych przy nagraniach i firmowany jest przez firmę Griffin, znanego producenta akcesoriów do iPhona i iPodów. Może działać w połączeniu z iTalk Sync — darmowym programem działającym pod Mac OS X i Windows — dzięki któremu może przesyłać nagrania na komputer (w formacie AIFF). Wersja iTalk Premium pozbawiona jest małego banerka reklamowego, poza tym obie wersje mają takie same możliwości.
  4. Translator, cena: darmowy Każdemu, niezależnie od tego, czy to będzie biznesmen czy student przyda się Translator — darmowy słownik który jest iphonową nakładką na usługę Google Translate i obsługuje te same funkcje i języki co ta usługa.
  5. WiFinder, cena: darmowy Każdy chce mieć szybki dostęp do sieci, a w miejscach, gdzie jest do wyboru sporo darmowych sieci WiFi warto wiedzieć dokładnie, która oferuje najlepsze parametry. Program pokazuje również więcej sieci, w stosunku do narzędzia wbudowanego w iPhona, nawet te z nieco gorszym sygnałem. Jeśli poruszacie się po mieście, WiFinder powiadomi Was, jeśli znajdzie otwartą sieć WiFi.
  6. NetNewsWire, cena: darmowy To darmowy czytnik źródeł RSS — iphonowy odpowiednik znanego programu o tej samej nazwie dla Mac OS X i potrafi się z nim synchronizować. Do takiej synchronizacji niezbędne jest założenie konta na witrynie NewsGator lub MobileMe. Niestety, spotkałem się czasami z sytuacją, kiedy NetNewsWire na iPhonie nie chciał synchronizować z niektórymi źródłami.
  7. Mocha VNC Lite / Mocha VNC, cena: darmowy / 5,99 $ To jeden program w dwóch odmianach, różniących się nieco możliwościami. Zapewnia on połączenie z serwerem VNC (był testowany i działa z Apple Remote Desktop, Udostępnianiem Erkanu z Leoparda oraz z windowsowymi RealVNC, TightVNC czy UltrVNC). Dzięki niemu można połączyć się za pomocą VNC zdalnie do dowolnego udostępnionego komputera i korzystać z niego (widzimy desktop, dyski i programy) jakby przy nim się siedziało — tyle, że na miejszym ekranie. Jest sporo programów tego typu, ale Mocha VNC wyróżnia się prostotą obsługi, dlatego go wybrałem do tej listy.
  8. DataViz Documents to Go, cena: nieznana Chwilowo jeszcze nie jest dostępny, ale jest to najpopularniejszy program na inne mobilne platformy (Windows Mobile, Symbian) do tworzenia i co najważniejsze edycji dokumentów z Microsoft Office. Jeśli chcecie wiedzieć kiedy się pojawi, zapiszcie się na newsletter pod tym adresem.

Macie jakieś swoje pomysły i propozycje? Dajcie o tym znać w komentarzach!

Zobacz również: Czy można ufać dyskom w chmurze (rozmowa z Mikko Hypponenem)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Apple:

Pierwszy iPhone, czyli "telefon bez klawiatury, którego nikt nie zechce" iOS 8 wspiera WebGL. Tech demo Quake’a 3 w Safari! Nowości z App Store: Bundle oraz filmiki z gier iPhone'a 6 - (bardzo wstępne) pierwsze wrażenia Lista pierwszych gier na iOS’a które wykorzystują technologię Metal Pierwsza gra na Apple Watch sporym zagrożeniem dla użytkowników! Apple wytarło podłogę konkurencją, tylko Wy tego nie rozumiecie! Apple Watch: to samo, ale lepiej. Pod każdym względem Vainglory - zaprezentowana na konferencji Apple’a gra wykorzysta technologię Metal Apple Watch oficjalnie. Wreszcie doczekaliśmy się zegarka Apple Nowa porcja filmów i zdjęć z włączonym iPhone'em 6. Smartfon dostanie dodatkowy wiersz ikon Czy tak będzie wyglądał iWatch? Premiera Bioshock w App Store. Jest drogo i nie każdy zagra! Stronghold 3 za darmo po 2 miesiącach od premiery! Icebreaker: A Viking Voyage za darmo w App Store! Promocja na Alien Shootera w App Store Chwilowa promocja na Audiko Ringtones PRO, warto skorzystać jeżeli chcesz darmowe dzwonki na iPhone’a! EPOCH 2 za darmo w App Store Dobroczynny wpływ App Store na życie Europejczyków Dwie ciekawe promocje z App Store Premiera Bioshock w App Store coraz bliżej! Duża obniżka cen gier z serii Anomaly w App Store Table Tennis Touch o połowę tańszy w App Store Pou do pobrania za darmo z App Store!