Komórkowe wirusy, czyli czego się bać i jak sobie z nimi radzić.

Komórkowe wirusy, czyli czego się bać i jak sobie z nimi radzić.

Jan Lenartowski
02.12.2008 10:19, aktualizacja: 02.12.2008 11:19

Coraz więcej korzystamy w telefonach z ich multimedialnych funkcji. Skutkuje to tym, że wpisujemy w nie takie dane jak piny kart kredytowych, ich numery, adresy e-mail, czy hasła do serwisów internetowych. Jednak tak jak komputery, nasze aparaty będąc coraz bardziej zaawansowanymi urządzeniami są również coraz bardziej narażone na atak hakerów i wirusów.

Ponieważ najbardziej narażonym na wirusy jest Symbian OS, skoncentruję się dzisiaj na najbardziej popularnych wirusach na tę platformę.

Blankfont.A

Ten wirus możemy ?złapać? ściągając z Internetu plik który miał być grą Rally. Zainfekowany plik nazywa się Rally_2.sis i jego działanie objawia się usunięciem czcionek z telefonu. Wszystko powinno powrócić do normy jak usuniemy plik Panic.gdr z folderu system/apps/fonts/Panic.gdr.

Cardblock.A

Tego wirusa możemy złapać próbując zainstalować grę PAYLOAD. Działanie tego programu to uniemożliwienie dostępu do karty pamięci. Kasując folder systemowy instantis?a utracimy kilka plików systemowych niezbędnych do funkcjonowania telefonu. Formatując telefon kodem *#7370# (hasło 12345) soft w telefonie będzie jak nowy.

Cabir A

Cabir A jest robakiem który rozsyła się przez Bluetooth. Jeśli złapiemy tego wirusa, będzie się on automatycznie rozsyłał do wszystkich urządzeń w otoczeniu z platforma s60. Wirusa da się łatwo usunąć usuwając plik caribe.sis za pomocą programu FExplorer

Commwarrior A

Tym wirusem podobnie jak Cabir?em A nasze komórki mogą zarazić się poprzez Bluetooth oraz wiadomości multimedialne. Wirus automatycznie wysyła takie wiadomości na adresy z książki adresowej załączając instalkę commwarrior.sis. Dobrą stroną jest to że instaluje się tylko wtedy kiedy się na to zgodzimy, więc łatwo można uniknąć infekcji tym wirusem.

To tylko niektóre z wirusów infekujące nasze telefony z Symbianem. Jest ich jeszcze więcej jak np. Lasco A, Sybos/cardtrap.A, Locknut_B czy Skulls A. Polecam lekturę najnowszego wydania Twojej Komórki gdzie szeroko opisywane są zagadnienia związane z bezpieczeństwem komórek nie tylko z platforma Symbian.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)