Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: True Launcher, klawiatura z Nexusa 5 i Star Wars: Tiny Death Star

Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: True Launcher, klawiatura z Nexusa 5 i Star Wars: Tiny Death Star

Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji
Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji
Miron Nurski
09.11.2013 10:00, aktualizacja: 09.11.2013 11:00

Zapraszam na kolejne wydanie Weekendowego Zestawu Gier i Aplikacji. Tym razem przygotowałem dla Was m.in. prawdopodobnie najbardziej funkcjonalny lockscreen na Androida, świetną klawiaturę z Nexusa 5 oraz najnowszą grę osadzoną w uniwersum "Gwiezdnych wojen".

PersonalizacjaStart - darmowa

Alternatywny ekran blokady (Quick Launch Social Lockscreen)

Start
Start

W Sklepie Play można znaleźć mnóstwo alternatywnych ekranów blokady. Jedne są mniej funkcjonalne, a inne bardziej. Strzelam jednak w ciemno, że Start jest najbardziej wypchanym funkcjami lockscreenem jaki kiedykolwiek powstał. Jego wszystkie możliwości ciężko nawet wymienić.

Zacznijmy od górnej części ekranu, na której znalazła się ikonka odpowiedzialna za dzielenie się aplikacją ze znajomymi, zegar z aktualną datą i informacją o poziomie naładowania baterii oraz przycisk, którego przesunięcie przeniesie nas do ustawień (których skądinąd jest sporo).

Na bokach lockscreena rozmieszczono 5 suwaków, za pomocą których możemy wysunąć swego rodzaju widgety wyświetlające informacje z różnych źródeł. Znalazły się suwaki z tweetami, wiadomościami z Facebooka, zdjęciami z galerii i z prognozą pogody, a także wyszukiwarka. Więcej wtyczek, które zaoferują Wam m.in. bezpośredni dostęp do ulubionych serwisów informacyjnych można pobrać ze Sklepu Play.

Start
Start

Na samym dole po przeciwległych stronach znalazły się suwaki odpowiedzialne za odblokowywanie urządzenia oraz przełączanie się między profilami dźwiękowymi, co nasuwa skojarzenia z rozwiązaniem stosowanym w pierwszych wersjach Androida.

Pośrodku ulokowani kłódkę, której przeciągnięcie odblokuje ekran lub przeniesie nas bezpośrednio do wybranej aplikacji. Funkcja ta jest jednak znacznie bardziej rozbudowana niż w innych lockscreenach, gdyż przykładowo przesunięcie kłódki na ikonę dialera wyświetli od razu listę ostatnio używanych kontaktów. Z kolei po najechaniu na ikonę aparatu zostanie wyświetlona lista programów nawet luźno powiązanych z fotografią (galeria zdjęć, aplikacja z tapetami itp.).

Start
Start

Start obsługuje ponadto motywy graficzne, które podmieniają wszystkie elementy wyświetlane na ekranie blokady, co pozwala zachować spójny wygląd. Motywów jest sporo i są one naprawdę dobrej jakości, a większość (jeśli nie wszystkie) można pobrać bezpłatnie.

Minusy? W moim przypadku największa zaleta tego programu (funkcjonalność) jest jego największą wadą. Ekran blokady powinien służyć głównie do... cóż, odblokowywania ekranu. Tymczasem twórcy uczynili ze swojego dzieła prawdziwy kombajn, w którym aż ciężko się połapać. Jeśli ktoś chce jednak mieć wygodny dostęp do całego centrum dowodzenia, Start będzie dla niego idealny.

Start (October 2013- Your next generation start screen - English

[plus] ładny wygląd

[plus] obsługa motywów graficznych, których jest sporo

[plus] obsługa wtyczek

[minus] moim zdaniem lockscreen jest aż za bardzo przeładowany funkcjami

True Launcher - darmowa

Launcher (EZ Launcher)

True Launcher
True Launcher

Jest to kolejny launcher bazujący na programie uruchamiającym z Androida 4.x, więc nie wnosi on do świata zielonego systemu niczego rewolucyjnego i należy go raczej traktować jako alternatywę dla takich launcherów jak Nova czy też Apex. Niemniej jednak zwolenników tego typu aplikacji nie brakuje, a True może śmiało z nimi konkurować, bo oferuje kilka ciekawych rozwiązań.

Ekran główny prezentuje się standardowo: kilka pulpitów (ich liczbę możemy zdefiniować) ze skrótami do aplikacji i widgetami, a pod spodem dock. Nuda. Co prawda możliwości personalizacji są tutaj spore (zmiana wielkości siatki, animacji, motywów graficznych itp.), ale jest to dziś standardowa funkcjonalność niemal każdego launchera.

Nieco zmian zaszło w siatce aplikacji, która została podzielona na na trzy zakładki: "Systemowe", "Mój Play" oraz "Widgety". W pierwszej znalazły się apki preinstalowane w telefonie, w drugiej te, które pobraliśmy własnoręcznie, a w trzeciej oczywiście widgety.

True Launcher
True Launcher

Twórcy True Launchera najbardziej chwalą się możliwością segregowania gier i aplikacji według kategorii, co przebiega automatycznie po pierwszym uruchomieniu. Aby przejść do widoku z pogrupowanymi pozycjami wystarczy przytrzymać palec na zakładce "Mój Play" i przełączyć widok na grupę. W tym momencie ujrzymy taki widok:

True Launcher
True Launcher

W moim przypadku launcher miał problem z kilkoma autorskimi dodatkami LG, które umieścił w folderze "Nieznany", ale segregacja pozostałych aplikacji przebiegła bezbłędnie.

Podsumowując: jeśli jesteście zwolennikami klasycznych launcherów, True powinien przypaść Wam do gustu, więc warto dać mu szansę.

[plus] pełne spolszczenie

[plus] płynność i stabilność

[plus] sporo ustawień

[plus] sprawne grupowanie aplikacji według kategorii

[minus] nic oryginalnego

Aplikacje użytkoweGoogle Keyboard

Klawiatura (Dynamic Keyboard)

Google Keyboard
Google Keyboard

Klawiatura ta po raz pierwszy pojawiła się na pokładzie Nexusa 5, lecz na szczęście Google zdecydowało się na udostępnienie jest każdemu za pośrednictwem Sklepu Play.

Podobnie jak w przypadku konkurencyjnych aplikacji takich jak Swype oraz SwiftKey, najważniejszą funkcją klawiatury Google'a jest możliwość wprowadzania tekstu bez konieczności odrywania palca od ekranu. W czasie korzystania z tej metody, podpowiedzi wyświetlane są automatycznie, więc nie trzeba nawet przeciągać palca przez wszystkie litery danego słowa, by je wprowadzić.

Google Keyboard
Google Keyboard

Klawiatura teoretycznie powinna być w stanie przewidzieć wprowadzane przez nas słowa, jednak moim zdaniem radzi sobie z tym o wiele gorzej niż SwiftKey, którego używam na co dzień. Nie ukrywam jednak, że propozycję Google'a testowałem raptem przez kilkanaście minut, więc niewykluczone, że miała zbyt mało czasu na "naukę". Z drugiej strony klawiatura szybko wyłapuje często wprowadzane słowa i automatycznie dodaje je do słownika.

Google Keyboard
Google Keyboard

Wyszukiwarkowy gigant naprawdę dopracował swoją klawiaturę i byłbym nawet skłonny się na nią przestawić, gdyby nie niezbyt wygodne wprowadzanie znaków interpunkcyjnych (a zwłaszcza przecinka). Dłuższe przytrzymywanie klawisza za każdym razem, gdy chcę postawić przecinek jest na dłuższą metę męczące. Szkoda, bo spokojnie można było skrócić bardzo długą spację i zmieścić tam jeszcze jeden klawisz.

[plus] świetny wygląd

[plus] obsługa gestów

[plus] bogaty słownik

[minus] niewygodne wprowadzanie znaków intepunkcyjnych

Screen Controls - darmowa lub płatna (3,25 zł)

Aplikacja użytkowa (Call PopOut)

Screen Controls
Screen Controls

Dziś już chyba wszystkie smartfony wyposażone są w czujnik natężenia światła, dzięki czemu są w stanie automatycznie dostosowywać jasność ekranu. Większość urządzeń nie bierze przy tym jednak pod uwagę jednego - wyglądu aplikacji, z której aktualnie korzystamy. A przecież o ile na danym poziomie jasność w aplikacjach z białym tłem (np. w przeglądarce) może być wystarczająca, o tyle interfejs programów o ciemnej stylistyce może być totalnie nieczytelny. Tutaj z pomocą przychodzi nam Screen Controls.

Zasada działania tej aplikacji jest prosta - po jej uruchomieniu ujrzymy listę zainstalowanych w naszym urządzeniu gier i programów, a po wybraniu każdej pozycji z osobna możemy przypisać dla niej jasność ekranu. Zmieni się ona automatycznie, gdy uruchomimy daną aplikację.

Screen Controls
Screen Controls

Screen Controls pozwala także przypisać do wszystkich pozycji czas nieaktywności, po jakim ekran zostanie wygaszony. Jest to szczególnie przydatne w przypadku przeglądarek internetowych, czytników itp. gdzie przeczytanie fragmentu tekstu może nam zająć dłuższą chwilę, co telefon odbiera przecież jako brak aktywności.

[plus] prosta, ale całkiem przydatna aplikacja

[minus] brak?

Wersja darmowa lub płatna (3,25 zł)

GryStar Wars: Tiny Death Star - darmowa

Star Wars: Tiny Death Star
Star Wars: Tiny Death Star

Star Wars: Tiny Death Star to pierwsza osadzona w uniwersum "Gwiezdnych wojen" gra Disneya wydana po zamknięciu studia LucasArts. Naszym zadaniem jest tutaj budowa (a właściwie dokończenie budowy) Gwiazdy Śmierci, o czym niejeden fan serii marzył z pewnością od dawna.

W trakcie rozgrywki będziemy musieli m.in. zatrudniać nowych pracowników, przydzielać im obowiązki itp.

Star Wars: Tiny Death Star
Star Wars: Tiny Death Star

Gra cechuje się 8-bitową grafiką i muzyką. Czy jest to wada, czy też zaleta? Cóż, to chyba zależy od indywidualnych preferencji gracza. Z jednej strony nie da się ukryć, że twórcy poszli w ten sposób na łatwiznę, z drugiej zaś zwolenników tego typu produkcji nie brakuje, a gra ma dzięki temu mniejsze wymagania.

Star Wars: Tiny Death Star
Star Wars: Tiny Death Star

Tytuł ten można pobrać za darmo, jednak - jak nietrudno się domyślić - został wzbogacony o system mikropłatności.

[plus] pozycja obowiązkowa dla fanów "Gwiezdnych wojen"

[plus] klimatyczna, 8[minus]bitowa oprawa audiowizualna

[minus] mikropłatności

Sketchman - darmowa

Sketchman
Sketchman

Sketchman to prosta gierka, którą możecie kojarzyć z przeglądarkowej wersji w serwisie MiniClip.com. Teraz możemy w nią zagrać także na smartfonach i tabletach z Androidem.

Mamy tutaj do czynienia z dwuwymiarowym runnerem, w którym nasz naszkicowany bohater biegnie przed siebie na złamanie karku i stara się jak najdłużej utrzymać przy życiu w swoim naszkicowanym świecie.

Sketchman
Sketchman

Do dyspozycji oddano nam dwa przyciski. Jeden z nich jest odpowiedzialny za skakanie i jest trójstopniowy, co oznacza, że po drugim tapnięciu tytułowy Sketchman wyskoczy jeszcze wyżej, a po trzecim zacznie odpadać wolniej i w rezultacie odda dłuższy skok. Drugi przycisk służy do rozstrzeliwania napotkanych przeciwników i przeszkód.

Sketchman
Sketchman

Gra jest bardzo prosta, ale jednocześnie niezły z niej czasozabijacz. W trakcie rozgrywki - nie wiedzieć czemu - irytował mnie jedynie nieumiejętny zapętlony podkład muzyczny. Po kilku minutach grania nie byłem w stanie skupić się na niczym innym poza liczeniem zapętleń.

[plus] prosta, ale wciągająca rozgrywka

[plus] miła dla oka grafika

[minus] nieumiejętnie zapętlona ścieżka dźwiękowa

[minus] mikropłatności

Tank Battles - darmowa

Gra zręcznościowa (Battle City)

Tank Battles
Tank Battles

Tank Battles to najnowszy tytuł francuskiego studia Gameloft, który kilka dni temu wylądował w Google Play. Jest to wariacja na temat kultowej Gry Battle City, w którą przed dwiema dekadami wielu z Was z pewnością zagrywało się na konsoli NEX lub Pegasus.

W grze przejmujemy kontrolę nad własnym czołgiem, a cała rozgrywka sprowadza się do przechodzenia kolejnych misji, w których naszym nadrzędnym celem jest unicestwienie pozostałych czołgów. Z naturalnością ma to wszystko niewiele wspólnego, gdyż czołgi zasuwają po planszach jak szalone, a przyciski odbijają się od ścian. Ma to jednak swój urok i nadaje grze dynamiki.

Tank Battles
Tank Battles

Produkcja ta byłaby świetna, gdyby kończyła się na takiej prostocie. Niestety Gameloft nie byłby sobą, gdyby nie wprowadził tutaj setek rodzajów amunicji i opancerzenia, które pod płaszczykiem urozmaicenia rozgrywki, wyciągają od nas pieniądze za pomocą systemu mikropłatności. Niejednokrotnie natrafimy tutaj również na przenoszące nas do Sklepu Play reklamy, na które bardzo łatwo się nadziać.

Tank Battles - Official Launch Trailer

[plus] dynamiczna i wciągająca rozgrywka

[plus] muzyka

[plus] przemyślane sterowanie

[minus] mikropłatności i nachalne reklamy

Meltdown - darmowa

Strzelanka (Gun Bros 2)

Trójwymiarowy shooter w stylu serii Gun Bros, w którym mamy jeden cel - strzelać do wszystkiego, co się rusza.

Meltdown
Meltdown

W grze tej bardzo fajnie rozwiązano domyślne sterowanie, które odbywa się za pomocą tapnięć w miejsca, do których chcemy się udać lub w obiekty, które chcemy rozstrzelać oraz prostych gestów, za pomocą których m.in. używamy broni białej. Myślę, że sprawdzi się to nie tylko na smartfonach, ale i - chyba przede wszystkim - na tabletach.

Jeśli jednak ktoś woli bardziej tradycyjne rozwiązania, w ustawieniach można zmienić sterowanie na wirtualne przyciski.

Meltdown
Meltdown

Może i nie jest to ani oryginalna, ani jakoś specjalnie ambitna produkcja, ale mimo wszystko potrafi zająć na długie godziny. O ile oczywiście wcześniej nie zniechęcą Was mikropłatności.

Meltdown
Meltdown

[plusminus]

  • intuicyjne sterowanie
  • potrafi wciągnąć na dłuższą chwilę
  • mikropłatności

[plusminus]

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)