Intel będzie zarabiać na producentach układów ARM?

Intel będzie zarabiać na producentach układów ARM?

Wielkość standardowego procesora ARM
Wielkość standardowego procesora ARM
Mateusz Żołyniak
31.10.2013 14:00, aktualizacja: 31.10.2013 15:00

Intel przekonuje, że jego nowe Atomy są lepsze niż układy ARM, ale wkrótce sam może rozpocząć produkcję chipsetów opartych na konkurencyjnej architekturze. Czyżby miało się sprawdzić przysłowie: jeżeli nie możesz pokonać wroga, przyłącz się do niego?

Nic z tych rzeczy. Jednak - jak donosi Forbes - na wczorajszej konferencji ARM firma Altera ogłosiła, że Intel od przyszłego roku będzie produkował jej 64-bitowe układy bazujące na architekturze ARM. Największy na świecie producent procesorów, którego partnerem jest wspomniana Altera, ma otworzyć swoje fabryki na konkurencyjne rozwiązania.

To ważny moment dla twórców układów ARM, ponieważ mogą zyskać dostęp do najbardziej zaawansowanych technologicznie fabryk procesorów na świecie. Znacznie przewyższają one te należące choćby do TSMC, który zajmuje się wytwarzaniem układów Qualcomma, Nvidii czy Apple'a. Dzięki temu kolejne generacje ARM-owych chipsetów mogą być bardziej precyzyjnie wykonane. To oczywiście powinno wpłynąć również na ich lepsze działanie, co zauważył Nathan Brookwood, analityk z firmy Insight 64.

[solr id="komorkomania-pl-197866" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://komorkomania.pl/2712,moto-x-to-dopiero-poczatek-czas-na-projekt-ara-i-wlasnorecznie-skladane-smartfony" _mphoto="the-modular-design-of-pr-192d5cd.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4659[/block]

Taki krok ze strony Intela może wydawać się dziwny. Gigant może bowiem wzmocnić w ten sposób ARM-ową konkurencję, która i tak już rządzi rynkiem mobilnym. Trzeba jednak pamiętać, że ceny, których zażyczy sobie firma za wykorzystanie lepszej jakości linii produkcyjnych, nie będą niskie. Ba, produkcja konkurencyjnych rozwiązań może się okazać naprawdę dochodowym przedsięwzięciem. Widać to zresztą na przykładzie Samsunga, który mimo rywalizacji z Apple'em na wielu płaszczyznach chętnie przyjmuje zlecenia na wytwarzanie kolejnych generacji układów Apple Ax (nawet kosztem opóźnień w produkcji swoich Exynosów).

Pytanie tylko, czy Qualcomm lub Nvidia, stawiając na wyższą jakość, są w stanie płacić rywalowi, który ma przecież zamiar zalać rynek mobilny swoimi Atomami. Myślę, że obydwie firmy mogłyby zaprząc fabryki Intela do produkcji chipsetów z wyższej półki cenowej, podczas gdy tańsze rozwiązania wciąż byłyby zamawiane u tańszych firm, takich jak TSMC.

Intel i Apple razem także na rynku mobilnym? (fot. anandtech)
Intel i Apple razem także na rynku mobilnym? (fot. anandtech)

Zadowolony z decyzji Intela będzie z pewnością Apple, jak słusznie zauważył wspomniany Brookwood. Firmy od dawna współpracują przy produkcji Maców, więc zapewne nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby przenieść te doświadczenia na rynek mobilny. Tym bardziej że Intel nie będzie miał żadnych problemów ze sprostaniem ogromnym zamówieniom kolegów z Cupertino i może okazać się idealną alternatywą dla Samsunga (z którym Apple ma dość napięte stosunki).

Źródło: Forbes • własne

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)