iPhone 5s ma problemy z czujnikami. Winnym nowy koprocesor?

Źle działający kompas w iPhone'ie 5s (fot. cultofmac)

Źle działający kompas w iPhone'ie 5s (fot. cultofmac)

Po pamiętnym martwym uścisku iPhone'a 4 i zeszłorocznych mapach Apple'a, czas na pierwszą znaczącą wadę nowego smartfona z Cupertino. Okazuje się, że autorskie rozwiązanie Apple'a z koprocesorem do obsługi części sensorów wcale nie działa tak jak powinno.

Gigant z Cupertino prezentując nowego iPhone'a 5s dużą uwagę przykładał do 64-bitowego układu Apple A7, który wspierany jest przez dodatkowy chip M7. Ten koprocesor ma odciążyć główne rdzenie przy wykonywaniu wybranych czynności (rozwiązanie podobne do stosowanego w X8 Mobile Computing System Motoroli). Jego zadaniem jest obsługa żyroskopu, akcelerometru i cyfrowego kompasu oraz ciągłe zbieranie danych związanych z ruchem urządzenia.

Apple dumne ze swojego rozwiązania zapowiadało, że koprocesor M7 umożliwi deweloperom tworzenie jeszcze lepszych aplikacji treningowych czy zdrowotnych. Póki co jednak ma on problem z podstawowymi zastosowaniami, jak obsługa żyroskopu w grach czy wskazywanie odpowiedniego poziomu. Aplikacje wykorzystujące sensory związane z ruchem w iPhone'ie 5s wskazują nieprawidłowe dane, na co uwagę zwróciło Gizmodo czy Cult of Mac. Odchylenia w przypadku elektronicznej poziomicy sięgają nawet 6 stopni, a żyroskop w grach jest źle skalibrowany.

Źle działajace czujniki w iPhone'ie 5s (fot. gizmodo)

Na chwilę obecną ciężko powiedzieć co powoduje takie zachowanie sensorów. Może wynikać to ze źle napisanej linijki kodu systemu, chociaż wielu ekspertów uważa, że iOS 7 nie jest tu niczemu winny. Sugerują oni, że problemem może być zastosowanie nowego akcelerometru Bosch Sensortech, co wpłynęło na złe skalibrowanie całego systemu sensorów. Żyroskop STMicroelectronics i kompas Asahi Kasei to te same moduły co w iPhone'ie 5, więc firma mogła nie przetestować dokładnie nowego czujnika przyspieszenia. Inni uważają, że problemem może być konfiguracja koprocesora M7, na co wskazywać mają błędne wyniki pomiarów z każdego sensora.

Złe wskazania akcelerometru w iPhone'ie 5s (fot. gizmodo)

Wydaje mi się, że rozwiązaniem powinna być aktualizacja oprogramowania, a konkretniej mała łatka poprawiająca algorytm obsługi czujników. Oczywiście, pojawiają się też głosy, że wada nie będzie tak łatwa do usunięcia, a Apple będzie musiało zająć się od podstaw kalibracją układu sensorów i koprocesora.

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Jakby nie było, wadliwie działające sensory mogą okazać się dość problematyczne. I nie mam tu na myśli narzędzi, jak elektroniczna poziomica, gdyż żaden profesjonalista nie będzie korzystać. Już teraz daje się to do odczuć w grach wykorzystujących żyroskop, a część użytkowników, że w grach wyścigowych ich samochodowy znoszone są w lewo. Pozostaje mieć nadzieję, że gdy gigant z Cupertino wyda oświadczenie w sprawie tych problemów, nie będzie tam żadnej wzmianki o złym sposobie trzymania telefonu.

Źródło: Gizmodo

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Apple:

Pierwszy iPhone, czyli "telefon bez klawiatury, którego nikt nie zechce" iOS 8 wspiera WebGL. Tech demo Quake’a 3 w Safari! Nowości z App Store: Bundle oraz filmiki z gier iPhone'a 6 - (bardzo wstępne) pierwsze wrażenia Lista pierwszych gier na iOS’a które wykorzystują technologię Metal Pierwsza gra na Apple Watch sporym zagrożeniem dla użytkowników! Apple wytarło podłogę konkurencją, tylko Wy tego nie rozumiecie! Apple Watch: to samo, ale lepiej. Pod każdym względem Vainglory - zaprezentowana na konferencji Apple’a gra wykorzysta technologię Metal Apple Watch oficjalnie. Wreszcie doczekaliśmy się zegarka Apple Nowa porcja filmów i zdjęć z włączonym iPhone'em 6. Smartfon dostanie dodatkowy wiersz ikon Czy tak będzie wyglądał iWatch? Premiera Bioshock w App Store. Jest drogo i nie każdy zagra! Stronghold 3 za darmo po 2 miesiącach od premiery! Icebreaker: A Viking Voyage za darmo w App Store! Promocja na Alien Shootera w App Store Chwilowa promocja na Audiko Ringtones PRO, warto skorzystać jeżeli chcesz darmowe dzwonki na iPhone’a! EPOCH 2 za darmo w App Store Dobroczynny wpływ App Store na życie Europejczyków Dwie ciekawe promocje z App Store Premiera Bioshock w App Store coraz bliżej! Duża obniżka cen gier z serii Anomaly w App Store Table Tennis Touch o połowę tańszy w App Store Pou do pobrania za darmo z App Store!