Komisja Europejska chce zlikwidować opłaty za roaming w 2016 roku

Komisja Europejska chce zlikwidować opłaty za roaming w 2016 roku

fot. youtube.com
fot. youtube.com
Miron Nurski
13.09.2013 08:00, aktualizacja: 13.09.2013 10:00

Być może już wkrótce podróżując po krajach Unii Europejskiej, nie będziemy płacić za roaming. A przynajmniej taki pomysł ma Komisja Europejska.

Zmiany mają wchodzić w życie stopniowo. Pierwszy etap zakłada przymusowe zniesienie opłat za odbieranie połączeń w ramach roamingu, co ma nastąpić już 1 lipca 2014 roku. Dwa lata później stawki za wykonywanie połączeń oraz wysyłanie SMS-ów mają być takie same w całej Unii Europejskiej. W tym przypadku jednak nie ma mowy o żadnym bezpośrednim nakazie, lecz o swego rodzaju "zachęcie". KE chce bowiem stworzyć mechanizmy, dzięki którym wszyscy operatorzy dobrowolnie obniżą stawki. W jaki sposób?

Projekt ustawy zakłada danie operatorom dwóch możliwości: albo całkowicie zniosą oni opłaty za roaming, albo konsumenci na czas wyjazdu za granicę będą mogli skorzystać z usług jednego z lokalnych operatorów, który zaoferuje im bardziej atrakcyjne stawki. Ma się to jednak odbywać bez konieczności wymiany karty SIM. W teorii więc Unia Europejska niczego nie nakazuje, ale w praktyce operatorzy nie będą mieli innego wyjścia: zgodnie z jej pomysłem będą musieli zlikwidować opłaty roamingowe.

[solr id="komorkomania-pl-165874" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/3553,ue-kladzie-kres-oplatom-za-roaming" _mphoto="smartphones-580x387-1311-23d7152.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4423[/block]

Jak mówi cytowana przez Newsweeka Neelie Kroes, komisarz UE ds. agendy cyfrowej:

Zaproponowane dziś przepisy to świetna wiadomość dla przyszłości telefonii komórkowej i Internetu w Europie. Komisja Europejska mówi jasno: "nie" dla opłat za roaming, "tak" dla neutralności sieci, "tak" dla inwestycji, "tak" dla nowych miejsc pracy. Uzdrowienie branży telekomunikacyjnej leży w interesie nie tylko tego jednego sektora. Jest potrzebne do zrównoważonego rozwoju wszystkich części gospodarki.

Neelie Kroes on 'Connected Continent"

Należy pamiętać, że na razie jest to tylko pomysł, który przed realizacją będzie musiał zostać zaakceptowany przez Radę Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Czy tak się stanie? Tego na razie nie wiadomo, ale eurodeputowani, do których dotarł RMF24, podchodzą do tego rozwiązania sceptycznie.

Źródło: NewsweekRMF24

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)