Jak zrobić dobre zdjęcia na Instagrama?

Jak zrobić dobre zdjęcia na Instagrama?

Jak zrobić dobre zdjęcia na Instagrama?
Sebastian Kupski
27.12.2014 18:27, aktualizacja: 27.12.2014 21:56

Instagram zawładnął miłośnikami fotografii mobilnej i tymi, którzy nawet nie wiedzieli, że nimi zostaną. Odwiedzając niektóre profile czasem trudno uwierzyć, że dane zdjęcie zostało wykonane komórką. Dlaczego niektórym zdjęcia wychodzą lepiej, a innym gorzej? Ważny jest telefon, ale ważniejsza jest technika. To właśnie o technice robienia zdjęć telefonami komórkowymi opowiem wam dzisiaj.

Możliwości aparatu w telefonie są bardzo ograniczone względem lustrzanek czy aparatów kompaktowych. Trzeba trochę pokombinować, żeby zrekompensować ograniczenia sprzętowe. W pierwszej kolejności trzeba się skupić na własnej wyobraźni i pomysłowości. Często diabeł tkwi w szczegółach i to o nie należy zadbać najbardziej.

Światło i zdjęcia nocne

Najważniejszym czynnikiem, który warunkuje efekty pracy jest naturalne światło. Zdjęcia wykonywane w pełnym świetle charakteryzują się najbardziej naturalnym odwzorowaniem kolorów, pozbawione są szumów, ziaren i smużenia. Naturalne światło znajdziesz nie tylko na zewnątrz. Poranne śniadanie możesz sfotografować w pobliżu okna tak, aby jak najwięcej światła dostało się na fotografowany obiekt.

Punktowy pomiar światła

Pomiar światła ustawiony na oświetlonym budynku (fot. zrobione Lumią 1020
Pomiar światła ustawiony na oświetlonym budynku (fot. zrobione Lumią 1020© Fotoblogia.pl

Jeśli chesz uniknąć rozjaśnienia nieba, wskazanie go na ekranie spowoduje, że dość  wiernie zostaną odwzorowane chmury oraz jego kolor i kontrast. Jeśli bardziej interesujące są szczegóły poniżej, ustawienie na nich pomiaru światła spowoduje, że niebo zostanie prześwietlone.

Punktowy pomiar światła jest dostępny w wielu urządzeniach, ale nie jest standardem. Znajdziecie go oczywiście w urządzeniach z rodziny Lumia.

Czas naświetlania

Zdjęcie zrobione Lumią 1020
Zdjęcie zrobione Lumią 1020© Fotoblogia.pl

Na ogół aparaty w telefonach komórkowych pozbawione są możliwości regulacji czasu naświetlania. Są jednak wyjątki i należą do nich urządzenia Microsoft Devices, np. Lumia 830. Regulacja czasu naświetlania pozwala na osiągnięcie bardzo ciekawych efektów, które jeszcze niedawno zarezerwowane były wyłącznie dla aparatów fotograficznych.

Ustawienie długiego czasu naświetlania sprawia, że mimo słabego światła możliwe jest robienie jasnych i kontrastowych zdjęć. Trzeba jednak pamiętać, że długie czasy, które mogą okazać się niezbędne w fotografii nocnej, mogą wymuszać korzystanie ze statywów.

Lampa błyskowa i dioda doświetlająca

Staraj się nie używać lampy błyskowej. Jeśli posiadany przez ciebie telefon nie ma możliwości korekcji wartości naświetlania, aparat dopasuje swoją automatykę do błysku lampy. Ta montowana w telefonach ma zasięg może metra, a obiekty, które fotografujesz znajdują się często dalej. Efekt będzie po prostu marny, a kolory bardzo „płaskie”, pozbawione swojej naturalnej gamy.

Kompozycja

  • Slider item
[1/1]

Jeśli możesz w swoim telefonie włączyć siatkę, poznasz zasadę trójpodziału. Staraj się trzymać aparat tak, aby fotografowany obiekt był prosty. Jeśli fotografujesz budynek, szukaj na nim naturalnych linii, które pomogą ci znaleźć idealne miejsce do zrobienia zdjęcia. Elementów, które mogą być pomocne jest mnóstwo. Najłatwiej się skupić na oknach, horyzoncie lub ulicy. Jako, że ich umiejscowienie się powiela, spróbuj umieścić je wszystkie w jednej prostej. Osiągniesz ciekawy efekt. Ważne jest, aby trzymać telefon prosto i by obiektyw był ostawiony równolegle do fotografowanego obiektu.

Fotografowanie z tradycyjnej perspektywy może z czasem stać się nudne. Wówczas postaraj się znaleźć jakiś zaskakujący kąt. Zrób zdjęcie kawy z góry, uzyskaj idealny okrąg kubka, stań na głowie, powyginaj się, zrób zdjęcie z ziemi. Krótko: szukaj ciekawych ujęć. Czasem warto poświęcić nawet kilka minut, aby zrobić fantastyczne zdjęcie.

Nie przestawaj na jednym zdjęciu

Z dwóch powodów nie należy robić tylko jednego zdjęcia. Po pierwsze, nigdy nie masz pewności, czy w danym momencie nie poruszyłeś dłonią, w efekcie czego zdjęcie będzie rozmazane. Telefon może też niedokładnie dobrać ostrość i w każdym momencie może pojawić się w kadrze niepożądany element – przechodzień, ptak, samochód… Po drugie, nie poprzestawaj na jednej i tej samej fotografii. Zrób kilka, niech każda się od siebie różni. Wyostrz inny element planu, zrób zdjęcie z kilku ujęć, rozświetl bardziej w innym miejscu, aby później mieć pewność, że któreś spodoba się najbardziej.

Co za dużo, to niezdrowo (czasem)

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Fotografując szegół skup się na nim. Postaraj się unikać zbędnych elementów. Mogą nie pasować do zdjęcia a nawet je zniszczyć. Jeśli zależy ci na ukazaniu piękna architektury, unikaj przechodniów, nie fotografuj parkingu pełnego samochodów czy przelatującego akurat ptaka, który rozmazany będzie wyglądał jak brud.

Jeśli natomiast chcesz pokazać dynamikę, np. tłum , znajdź miejsce, w którym jest go najmniej, ale jest doskonale widoczny. Nie pozwól, żeby jedna przechodząca obok ciebie blisko osoba, zasłoniła to, co jest dla ciebie najważniejsze. Przejdź na drugą stronę ulicy i poczekaj, aż przejadą samochody. Jeśli w pobliżu są schody – wejdź na nie, będziesz wyżej niż inni, przez co nikt niczego nie zasłoni i być złapiesz ciekawy kadr.

Zadbaj o plan

Obraz
© Fot. Krzysztof Basel/Fotoblogia.pl

Fenomen tzw. foodporn’ów – choć dla wielu niezrozumiały – znajduje coraz więcej wielbicieli. Postaraj się, żeby twój smutny kotlet nie był jedyną gwiazdą planu. Zadbaj o to, żeby nie leżał na brudnym talerzu na starym stole. Udekoruj talerz, uzupełnij plan jakimiś kulinarnymi gadżetami, zapełnij całą fotografowaną przestrzeń elementami, które doskonale będą się ze sobą komponować.

Fotografujesz coś na biurku? Niech kadr nie będzie nudny. Dodaj kubek z długopisami, połóż telefon, pióro, otwarty na przypadkowej stronie notes czy kalendarz. Niech na zdjęciu coś się dzieje, niech tło tworzy klimat i kontekst. Ustaw niektóre rzeczy tak, aby sprawić wrażenie, że poza fotografowanym obszarem jest więcej ciekawych drobiazgów. Pobaw się światłem – zapalona lampka albo świeczka na stole zmienią plastykę zdjęcia lub dodadzą ciekawy akcent.

Zaskocz!

Eksperymentuj, pokaż inny świat, niż ten, który wszyscy znają. Uwydatnij na zdjęciu jakiś element, na który nikt normalnie nie zwróciłby uwagi. Testuj różne ustawienia telefonu, baw się regułami (ale najpierw dobrze je poznaj!).

  • Slider item
[1/1]

Celowa krzywizna horyzontu daje ciekawy efekt. Jeśli nie masz możliwości odejścia wystarczająco daleko od fotografowanego wieżowca i nie uda ci się wykadrować go w całości, obróć telefon o 45 stopni – przekątna kwadratu jest półtora razy dłuższa od jego boku.

Korzystaj z oprogramownia

Obraz
© photosteve101/Flickr.com

Skorzystaj z dodatkowych aplikacji.Niektóre umożliwiają przerobienie zdjęcia na odcienie szarości pozostawiając tylko wybrane fragmenty w kolorze (tzw. splash effect).

Przykład zdjęcia z małą głębią ostrości. Podobny efekt można osiągnąć w Lumia Camera.
Przykład zdjęcia z małą głębią ostrości. Podobny efekt można osiągnąć w Lumia Camera.© wikipedia.com

W natywnej aplikacji Lumii możesz też silnie rozmazać wszystko poza jednym konkretnym elementem na pierwszym planie – kwiatem, budynkiem, spacerowiczem. Dzięki temu świetnie go wyeksponujesz.

Pamiętaj, żeby zachować oryginał zdjęcia, finalnie możesz być niezadowolony z efektów swoich zabaw. Lumia Camera automatycznie zachowuje pierwotny plik - to bardzo istotna funkcja dla każdego miłośnika mobilnej fotografii.

Stwórz swój styl

Aby zwrócić uwagę na swoje prace, znajdź nowy temat i pracuj nad własnym stylem. Wyspecjalizuj się w wybranym przez siebie nurcie i stale poprawiaj poziom swoich prac.

W otchłaniach Instagrama jest wiele profili, których autorzy mają niepowtarzalny styl i wąską specjalizację. Oto kilka przykładów osób, których prace zaskarbiły sobie sporą publiczność:

  • @iamadamiak stworzył #AkcjaModel, fotografując modele miniaturowych samochodów w najróżniejszych miejscach i sytuacjach. Fantastyczna głębia ostrości, ułożenie fotografowanego modelu, miejsce, w którym się znajduje i tło komponują się idealnie. Często mamy wrażenie, że oglądamy zdjęcie modelu w skali 1:1, a nie małej zabawki.
  • @gornykrzychu jest miłośnikiem opuszczonych i zapomnianych miejsc. Zwraca uwagę na problematykę tych miejsc przez ekspozycję szczegółów szczegóły. Na jego zdjęciach znajdziemy również ludzi w nietypowych miejscach, które uzupełniają całą historię pokazaną na fotografii.
  • @iamszadowiak to królowa wypieków i kulinarnych kombinacji. Jej „foodporny” to coś więcej niż tylko jedzenie. Fotografie Weroniki są jasne, kolorowe i zaskakują pomysłem. Zdjęcia @iamszadowiak to doskonała lekcja dla tych, którzy chcą urozmaicić swoje foodstagramy.
  • Slider item
[1/1]

Nie bój się filtrów (ale nie przesadzaj)

Instagram daje bardzo szerokie pole do manewru przy edytowaniu zdjęcia. Zanim zaczniesz dobierać filtry, zacznij od korekcji jasności, prześwietleń, kontrastu itd. Nie zawsze będzie konieczne użycie każdego z edytorów, ale sprawdź różne kombinacje. Kiedy już „surowe” zdjęcie wygląda dobrze, możesz zacząć dobierać filtry. Pamiętaj, aby filtr upiększał twoje zdjęcie. Nie przesadzaj. Nadmierne korzystanie z filtrów może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Podczas edycji bardzo ważne jest, aby mieć na uwadze każdy element zdjęcia. Może się bowiem okazać, że małe okna z przezroczystych zrobiły się zielone, a niebo zamiast błękitnego jest fioletowe.

Pamiętaj też, że #nofilter to rzecz, którą można się pochwalić – w końcu najlepsze zdjęcia powstają bez obróbki.

Sam Instagram nie jest jedynym narzędziem, które pomaga w upiększeniu zdjęć. Mamy do dyspozycji mnóstwo zewnętrznych aplikacji do obróbki. Może to być Pixrl Express, popularny VSCO Cam, Snapseed, Camera HDR Studio lub natywne aplikacje producenta.

Używaj hashtagów

Hashtagi co prawda mają niewiele wspólnego z jakością samego zdjęcia, ale przekładają się na jego ewentualny sukces, więc warto pamiętać o ich stosowaniu. Hashtagi grupują zdjęcia o podobnej tematyce lub takie, które mają jakiś element wspólny. Pomagają znaleźć ciekawe kadry innych, ale też umożliwiają innym dotarcie do Ciebie.

Tagi dobieraj z głową - jeśli na zdjęciu masz kadr z Warszawy, to nie wpisuj tagów dotyczących np. Hamburga – szybko zaczniesz być blokowany przez innych użytkowników. Możesz również skupić społeczność wokół twojego własnego hashtaga. Jeśli będzie interesujący, inni mogą zacząć go używać. I tak na przykład @adrianwerner jest autorem hashtaga #instaszybki, który skupia zdjęcia okien w każdej postaci.

Popularnym jest również informowanie w znacznikach, jakim sprzętem zrobiłeś dane zdjęcie (#Lumia830, #Lumia920) lub oznaczenie #nofilter, jeśli zdjęcia nie edytowałeś. Hashtagi #igerswarsaw, #igersgdansk, #igerswroclaw, #igershamburg to tagi skupiające społeczności instagramerów w danym obszarze – w tym przypadku miasta. Odnoszą się one bezpośrednio do oficjalnych profili, zrzeszających igersów. Również oficjalne profile miast posiadają swoje unikatowe hashtagi. Gdańsk dumnie promuje #ilovegdn, zaś Warszawa - #FallInLoveWithWarsaw.

Materiał powstał we współpracy z

Obraz
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)