iPhone 5s z 64-bitowym procesorem i czytnikiem linii papilarnych oficjalnie

iPhone 5s

iPhone 5s

Jest 40 razy szybszy od pierwszego iPhone'a, ma lepszy aparat i czytnik linii papilarnych. O czym mowa? Oczywiście o nowym iPhone 5s.  

Na początku prezentacji Tim Cook i Craig Federighi przypomnieli o nowościach, które wprowadza iOS 7: odświeżony wygląd, tapeta z efektem paralaksy, nowe centrum powiadomień, możliwość grupowania zdjęć itp. Pojawiła się nawet wzmianka o dodaniu kilku dzwonków.

fot. engadget.com

Udoskonalona została także Siri. Federighi zapytał na scenie "co mówi Lady Gaga?", po czym na ekranie pojawiło się kilka ostatnich tweetów artystki.

Tim Cook twierdzi, że już w przyszłym miesiącu liczba sprzedanych urządzeń z systemem iOS przekroczy 700 milionów, a sama platforma szybko stanie się najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie.

Proces aktualizacyjny rozpocznie się już 18 września i obejmie następujące urządzenia: iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPad drugiej, trzeciej i czwartej generacji, iPad mini oraz iPod touch szóstej generacji.

Później przyszła pora na prezentację kolorowych iPhone'ów 5c, o których pisał już Mateusz. Gwiazdą wieczoru był jednak aluminiowy iPhone 5s. Smartfon ten — zgodnie z oczekiwaniami — również będzie oferowany w nowych kolorach: szarym, złotym i srebrnym.

Zobacz również: Appshaker 2 #47: A Planet of Mine, Vector Pop, Unlucky 13 i inne

iPhone 5s (fot. engadget.com)

W kwestii specyfikacji obyło się oczywiście bez żadnych niespodzianek. Zgodnie z oczekiwaniami firma zastosowała ten sam 4-calowy ekran Retina o rozdzielczości 1136 x 640, który znajduje się na pokładzie piątki. Aparat w dalszym ciągu ma 8-megapikselową matrycę, choć została ona powiększona, dzięki czemu rejestruje obraz z większą dokładnością. Kamera doczekała się takich poprawek jak nowa przysłona o jasności f/2.2, która pozwoli na wykonywanie dobrej jakości fotek w gorszych warunkach oświetleniowych. Przy obiektywie umieszczono podwójną diodę doświetlającą, a od strony funkcjonalnej aparat w końcu doczekał się trybu zdjęć seryjnych.

iPhone 5s - aparat (fot. engadget.com)

Filmy nagrywane są teraz w 120 klatkach na sekundę. Na tym polu Apple akurat nie ma się czym chwalić, bo flagowce konkurencji od dawna są lepsze, czym producenci się zresztą jakoś specjalnie nie szczycą.

iPhone 5s - aparat (fot. engadget.com)

Zupełnie nowe jest natomiast serce nowego iPhone'a. To pierwszy na świecie 64-bitowy (!) mobilny procesor, czyli Apple A7. Apple uspokaja jednak, że nowy iTelefon pozwoli na uruchamianie także aplikacji 32-bitowych.

Apple A7 (fot. engadget.com)

Producent chwali się, że dzięki nowemu CPU iPhone 5s jest 2 razy wydajniejszy od swojego poprzednika i 40 razy wydajniejszy od pierwszego iPhone'a.

Apple A7 (fot. engadget.com)

Nowy układ graficzny wspiera bibliotekę OpenGL ES 3.0 i jest 56 razy szybszy od tego zastosowanego w iPhonie pierwszej generacji.

fot. engadget.com

A jak z baterią? Smartfon ma wystarczyć m.in. na 10 godzin rozmów przez 3G, 250 godzin w stanie czuwania, 10 godzin przeglądania sieci za pośrednictwem LTE i 40 godzin odtwarzania muzyki.

iPhone 5s - bateria (fot. engadget.com)

Najbardziej oczekiwaną nowością był chyba czytnik linii papilarnych. Tak jak tego oczekiwaliśmy, został on zintegrowany ze znajdującym się pod ekranem przyciskiem Home.

iPhone 5s - czytnik linii papilarnych (fot. engadget.com)

Czytnik biometryczny ma niemal całkowicie zastąpić hasła w nowym iPhonie. Dzięki niemu będzie można więc błyskawicznie logować się do sklepów iTunes oraz App Store.

Na koniec najważniejsze, czyli ceny i dostępność iPhone'a 5s. Na rynku amerykańskim będzie on oferowany w cenach 199, 299 i 399 dolarów za warianty wyposażone kolejno w 16, 32 oraz 64 GB pamięci wewnętrznej (oczywiście przy dwuletnim kontrakcie z operatorem). Do sprzedaży trafi już 20 września, jednak początkowo jedynie w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Japonii, Singapurze i Wielkiej Brytanii. W kolejnych 100 krajach pojawi się dopiero w grudniu.

Nie jest tajemnicą, że wielkim fanem iPhone'ów nie jestem, jednak 5s zdaje się godnym następcą piątki, nie licząc braku większego ekranu ;) Największe wrażenie robią nowy chipset A7 oraz czytnik biometryczny. Jestem ciekaw, czy ten ostatni w praktyce będzie się sprawował tak samo dobrze, jak wyglądało to na prezentacji.

Źródło: Engadget

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Apple:

Pierwszy iPhone, czyli "telefon bez klawiatury, którego nikt nie zechce" iOS 8 wspiera WebGL. Tech demo Quake’a 3 w Safari! Nowości z App Store: Bundle oraz filmiki z gier iPhone'a 6 - (bardzo wstępne) pierwsze wrażenia Lista pierwszych gier na iOS’a które wykorzystują technologię Metal Pierwsza gra na Apple Watch sporym zagrożeniem dla użytkowników! Apple wytarło podłogę konkurencją, tylko Wy tego nie rozumiecie! Apple Watch: to samo, ale lepiej. Pod każdym względem Vainglory - zaprezentowana na konferencji Apple’a gra wykorzysta technologię Metal Apple Watch oficjalnie. Wreszcie doczekaliśmy się zegarka Apple Nowa porcja filmów i zdjęć z włączonym iPhone'em 6. Smartfon dostanie dodatkowy wiersz ikon Czy tak będzie wyglądał iWatch? Premiera Bioshock w App Store. Jest drogo i nie każdy zagra! Stronghold 3 za darmo po 2 miesiącach od premiery! Icebreaker: A Viking Voyage za darmo w App Store! Promocja na Alien Shootera w App Store Chwilowa promocja na Audiko Ringtones PRO, warto skorzystać jeżeli chcesz darmowe dzwonki na iPhone’a! EPOCH 2 za darmo w App Store Dobroczynny wpływ App Store na życie Europejczyków Dwie ciekawe promocje z App Store Premiera Bioshock w App Store coraz bliżej! Duża obniżka cen gier z serii Anomaly w App Store Table Tennis Touch o połowę tańszy w App Store Pou do pobrania za darmo z App Store!