W pierwszym kwartale tego roku Android traci na rzecz iOS-u oraz Windows Phone'a

W pierwszym kwartale tego roku Android traci na rzecz iOS‑u oraz Windows Phone'a

Ludzie ze smartfonami
Ludzie ze smartfonami
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Konrad Błaszak
03.04.2015 12:28, aktualizacja: 03.04.2015 14:28

Warto uważnie przyglądać się rynkowi smartfonów na świecie, ponieważ można zauważyć jakie są aktualnie trendy i które systemy oraz producenci mogą zyskiwać na znaczeniu w najbliższych miesiącach. Ostatni kwartał pokazał, że coraz mocniejszy staje się iOS oraz... Windows Phone.

Jednym z ciekawszych badań rynku są te prowadzone przez Kantar World Panel. Dzięki nim wiemy, jakie udziały w sprzedaży mają poszczególne mobilne systemy operacyjne na najważniejszych rynkach. Nowe wyniki, które obejmują 3 miesiące kończące się w lutym pokazują, że na dobrej drodze jest Windows Phone oraz iOS. Traci za to niekwestionowany król, czyli Android. Rezultaty zostały porównane z analogicznym okresem w zeszłym roku.

Zacznijmy od systemu Apple'a, który radzi sobie coraz lepiej w Chinach. iPhone 6 oraz 6 Plus stały się hitami, dzięki czemu firma z Cupertino w Państwie Środka odpowiada za 27,6% sprzedanych urządzeń na rynku, co daje wzrost o 9,7 punktu procentowego w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Co ciekawe, aż 59% nowych właścicieli iPhone'ów w tym kraju jest związanych z największym operatorem na świecie, czyli China Mobile. Poza tym firma z nadgryzionym jabłkiem poradziła sobie tez lepiej na najważniejszych rynkach europejskich oraz w Australii i posiada teraz tam odpowiednio 20,9 oraz 38,5 udziałów w sprzedaży rynku (wzrost kolejno o 2,9 i 4,6 punktu procentowego).

Oczywiście przy tak dużym wzroście sprzedaży produktów Apple'a w Państwie Środka ktoś musiał spaść i odbiło się to na liderze, czyli Androidzie, który stracił w tym samym okresie aż 9,4 puntu procentowego w sprzedaży urządzeń, przez co w ostatnim kwartale uzyskał 70,9% udziału w sprzedaży. Na najważniejszych rynkach Europy (67,6%) strata systemu Google wyniosła 2,9 punktu procentowego, a w Australii (50,6%) aż 7,9 procent punktów. Ciekawie wygląda sytuacja w USA, ponieważ Android zyskał 0,4 punktu procentowego, a iOS stracił 0,5 punktu. Dzięki temu Google posiada tam aż 55,6% udziałów w sprzedaży, a Apple 38,8%. Warto jednak pamiętać, że na półki sklepowe będą teraz trafiać nowe flagowe urządzenia z Androidem, które powinny poprawić wyniki tego systemu.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Pewnie wielu fanów systemu Microsoftu zastanawia się, jak radzi sobie Windows Phone. Co ciekawe, nie jest źle. W Europie na 5 najważniejszych rynkach (Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Francja i Włochy) sprzedane urządzenie odpowiadały za 10,1% (wzrost o 0,9 punktu procentowego). Duża w tym zasługa dwóch ostatnich z wymienionych krajów, ponieważ na tych rynkach udziały WP w sprzedaży przekroczyły ostatnio 14%. System Microsoftu radzi sobie coraz lepiej również w USA (4,8%, wzrost o 0,3) oraz Australii (9,3 procent, więcej o 4,3). Niestety dla amerykańskiej firmy w Chinach Windows Phone to nadal bardziej ciekawostka niż realna konkurencja dla któregokolwiek z największych konkurentów, raptem 0,8% sprzedanych tam w ostatnim czasie smartfonów działa pod kontrolą Windows Phone'a.

Apple i Google w następnych miesiącach będą wzajemnie odbierać sobie udziały na rynku, ale ciekawa jest sytuacja Windows Phone'a. Na razie można zauważyć powolną tendencję wzrostową, ale nadal Microsoft nie radzi sobie w Chinach. To może się zmienić, gdy system Microsoftu trafi na słuchawki chińskich producentów. Gdyby Xiaomi Mi4 był do kupienia z Windows Phone'em, część użytkowników mogłaby się skusić na taką wersję. Na razie jednak nie wiadomo co jeszcze wymyślą Amerykanie, żeby zaistnieć w Chinach.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)