Alcatel One Touch Fire z Firefox OS - coś tu jest nie tak [przegląd]

Alcatel One Touch Fire z Firefox OS - coś tu jest nie tak [przegląd]

Alcatel One Touch Fire z FirefoxOS
Alcatel One Touch Fire z FirefoxOS
Krzysztof Laber
24.08.2013 18:00, aktualizacja: 24.08.2013 20:00

Mozilla wydała wreszcie na świat swoje długo oczekiwane dziecko, czyli mobilny system operacyjny Firefox OS. Nie mogę jednak oprzeć się wrażeniu, że pociechę zbyt szybko wyjęto z inkubatora.

Założenia i budowa systemuZałożenia

To właśnie dlatego Mozilla wprowadziła do systemu zintegrowaną wyszukiwarkę treści. Można dzięki niej zapytać telefon o potrzebną aktualnie aplikację lub funkcję, a następnie wybrać ją z listy wyników i użyć bez instalowania w telefonie. Jest to możliwe, ponieważ Firefox OS pozwala aplikacjom sieciowym na korzystanie z zasobów telefonu niemal bez ograniczeń. Firefox OS ma również inne zalety: przeglądarkę internetową chroniącą prywatność użytkownika, niezwykle prosty interfejs czy mapy Nokia HERE w standardzie.

Szkoda tylko, że całą tę technologię zamknięto w niezgrabnym pudełku marki Alcatel i nie włożono nawet odrobiny wysiłku w to, by system działał z jako taką płynnością.

Telefon

Pierwszym smartfonem z Firefox OS na naszym rynku jest właśnie Alcatel One Touch Fire, dostępny w ofercie sieci T-Mobile. Telefon ten trafił do mnie już jakiś czas temu, ale jedno się nie zmieniło od początku testów. Już w pierwszej chwili widać, że Fire jest bardzo, ale to bardzo plastikowy. Tworzywo sprawia wrażenie taniego, ponadto jest dość śliskie. Komórka dobrze leży w dłoni, co jest zasługą niewielkich wymiarów (115 x 62,3 mm), chociaż daje się odczuć znaczną grubość (12,2 mm). Tylny panel jest zdejmowany, dzięki czemu mamy dostęp do wymienialnej baterii oraz slotów na kartę micro-SIM i karty pamięci (maksymalnie 32 GB).

Alcatel One Touch Fire z FirefoxOS
Alcatel One Touch Fire z FirefoxOS

Pod obudową producent umieścił procesor Qualcomm Snapdragon MSM7227A taktowany zegarem 1 GHz. Jednostka nie jest demonem szybkości, co niestety widać na każdym kroku. Nie pomaga również niewielka ilość pamięci pamięci RAM - tylko 256 MB. W telefonie znajdują się moduły komunikacji Wi-Fi b/g/n, GPS z A-GPS oraz Bluetooth 3.0 z A2DP. Jest też tylna kamera o rozdzielczości 3,2 Mpix, radio FM oraz ekran o przekątnej 3,5 cala (320 x 480 pikseli), chroniony warstwą tworzywa sztucznego.

System

Powyższa specyfikacja nie zachwyciłaby nawet kilka lat temu, a mimo to premiera komórki Alcatel One Touch Fire była jedna z bardziej wyczekiwanych w tym roku. Stało się tak dzięki mocno promowanemu przez T-Mobile systemowi operacyjnemu Firefox OS. Za powstaniem systemu stoi fundacja Mozilla wraz ze społecznością zrzeszoną wokół idei open source. Właśnie dlatego aplikacje na Firefox OS bazują w całości na otwartych technologiach sieciowych.

System został oparty na trzech filarach:

  • Najgłębiej działa** jądro Linuxa **- system wraz ze sterownikami pozwalający przeprowadzać obliczenia, dający dostęp do umieszczonych w układzie SoC modułów. Tę sferę nazwano Gonk. Zgodnie z ideą przyświecającą twórcom kod źródłowy jądra jest otwarty.
  • Pomiędzy jądrem systemu a interfejsem użytkownika znajduje się silnik Gecko. Jest to znany z przeglądarki Firefox silnik renderujący strony internetowe. Doskonale radzi sobie z obsługą treści stworzonych na bazie technologii HTML5, CSS czy JavaScript. Na ich podstawie tworzone są aplikacje dla systemu Mozilli. Jeżeli funkcja/program jest aplikacją sieciową wymagającą dostępu do głośnika, kamery czy słuchawek, jest ona dopuszczana do jądra systemu i korzysta z zasobów telefonu. W podobny sposób działają programy zainstalowane w telefonie, również one bazują na technologiach sieciowych, z HTML5 na czele.
  • Interfejs użytkownika, nazwany przez twórców systemu Gaia. To bazująca na technologii HTML5 powłoka pozwalająca na komunikację z głębszymi warstwami systemu. Zgodnie z zapewnieniem fundacji Mozilla API, jakie zostało udostępnione twórcom oprogramowania, pozwoli na stworzenie nieskończonej liczby funkcjonalnych interfejsów. Ich projektowanie nie powinno być bardziej skomplikowane od tworzenia layoutu stron internetowych. Dzięki temu każde urządzenie z Firefox OS ma wyglądać inaczej.

AplikacjeAplikacje

Dostęp do programów, z jakich mogą korzystać użytkownicy Alcatel One Touch Fire, można uzyskać na dwa sposoby. Tradycyjnie można ich szukać w Firefox Marketplace, czyli sklepie z aplikacjami. Programy tam umieszczone są ułożone w odpowiednie kategorie, a po wybraniu interesującej nas aplikacji można ją zainstalować w telefonie. Należy jednak pamiętać, że część funkcji danego programu może nie działać właściwie bez połączenia z Internetem.

Alcatel One Touch Fire z FirefoxOS
Alcatel One Touch Fire z FirefoxOS

Inną drogą na uzyskanie dostępu do danego programu jest zintegrowana z systemem wyszukiwarka. Po wpisaniu odpowiedniej frazy telefon zaproponuje w pierwszej kolejności powiązane z nią aplikacje, z których można wybrać interesującą pozycję. Po uruchomieniu programu da się korzystać z jego funkcji. Aplikacja ta nie jest instalowana w telefonie. Można oczywiście ją pobrać lub dodać do ulubionych, co w przyszłości znacznie uprości odnalezienie odpowiedniego programu.

Aplikacje preinstalowane

Poza opisanymi powyżej programami dostępnymi z poziomu wyszukiwarki czy sklepu z aplikacjami w Firefox OS zainstalowano kilka najbardziej istotnych aplikacji, których działanie nie wymaga połączenia z Internetem.

  • Klient poczty - program daje możliwość szybkiej konfiguracji skrzynki pocztowej za pomocą przygotowanych schematów dla najpopularniejszych serwisów pocztowych, jak Yahoo! Mail, Gmail czy Microsoft Live Mail. Możliwa jest też konfiguracja ręczna. W tym miejscu warto zaznaczyć, że mimo poprawnej konfiguracji skrzynki w Gmailu system** nie oferuje integracji z bazą kontaktów zapisanych w serwisie Google'a.**
  • Przeglądarka Firefox -** bardzo ograniczona** wersja mobilnej przeglądarki Mozilli znanej z innych systemów. Twórcy wprowadzili w niej funkcję Do Not Track, mającą ograniczyć śledzenie użytkownika przez witryny internetowe.
  • Książka kontaktów - system pozwala na integrację książki kontaktów z Facebookiem. Szkoda tylko, że nie wprowadzono funkcji pobierania listy kontaktów sprzężonej z kontem Google.
  • Aparat - aplikacja do obsługi aparatu ma** kilka ciekawych funkcji** umożliwiających prostą edycję fotografii, w tym ustawienie ekspozycji, kadrowanie fotografii czy wreszcie na dodanie ramki oraz efektów. Szkoda, że telefon ma jedynie 3,2 Mpix - fotografie są kiepskiej jakości i żadna aplikacja tego nie zmieni.
  • Odtwarzacz audio, wideo i radio FM - aplikacje te zawierają podstawowe funkcje znane z bliźniaczych aplikacji przygotowanych dla innych mobilnych systemów.

Działanie i podsumowanieDziałanie

Telefon jest tak ospały, że aby sprawdzić stan naładowania baterii, należy uruchomić ekran i gapić się na niego kilkanaście sekund. Dopiero po pewnym czasie wyświetli się faktyczny stan naładowania baterii (do tego czasu wskaźnik będzie pokazywał stan z poprzedniego użycia).

Podczas testów nie mogłem uwierzyć, że to finalna wersja telefonu. Ta komórka jest jak zardzewiały sztylet wbity prosto w serce Mozilli. Nikt, kto choć przez kilka chwil będzie miał z nim do czynienia, nie powie o Firefox OS dobrego słowa.

Podsumowanie

Nie chcę się dłużej pastwić na komórką Alcatela, nie jest tego warta. To najgorszy telefon, jaki do tej pory testowałem. Jeśli Mozilla stworzyła system dla kiepskich telefonów, to coś tu jest nie tak, ponieważ Alcatel One Touch Fire to właśnie taki kiepski telefon. Dlaczego więc to wszystko nie działa?

Nasuwają się dwie odpowiedzi. Albo sprawę schrzaniała Mozilla, której system - wbrew zapowiedziom - wymaga czterordzeniowego procesora i gigabajtów RAM-u, albo wina leży po stronie Alcatela, który nie pokwapił się, by zoptymalizować system do swojej komórki. Tak czy siak telefon zasługuje na pałę na szynach i taką właśnie ocenę ode mnie otrzymuje. Nie polecę go nikomu.

Jak widzę przyszłość Firefox OS?

Mimo że Alcatel One Touch Fire to bezsprzecznie nieudany telefon, system Firefox OS moim zdaniem ma potencjał. Warto poczekać na komórki innych producentów, jak Sony czy LG, które zapewne zostaną lepiej dostosowane do współpracy z systemem Mozilli niż produkt Alcatela. Niewiadomą pozostaje w dalszym ciągu możliwa liczba aplikacji dostępnych dla użytkowników telefonów z liskiem. Co prawda Mozilla na każdym kroku zwraca uwagę na prostotę, z jaką tworzy się tytuły na jej system, ale czy ta prostota będzie wystarczającą zachętą dla deweloperów, by poświęcili swój czas i pieniądze na zapełnianie półek marketu Mozilli? Najbliższa przyszłość pokaże.

Smutne jest to, że sam system mimo potencjału może nie wytrzymać próby czasu. Niedostatecznie wspierany przez deweloperów, bez topowych komórek i modnych aplikacji będzie skazany na śmierć.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)