Znak czasów: gigant technologiczny przeprasza za rasistowskie zachowanie swojego algorytmu

Wydarzenia z ostatnich kilkudziesięciu godzin zdają się być kwintesencją problemów, jakim będziemy musieli stawiać czoła wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i wszystkich "smart" usług.

Rasizm

Rasizm (Shutterstock)

Ze sztuczną inteligencją jest zupełnie tak jak z ludźmi — nie myli się tylko ta, co nic nie robi. Im natomiast bardziej zaawansowana staje się technologia, tym więcej robi się miejsca na niefortunną pomyłkę, o czym właśnie możemy się przekonać.

Jak zapewne wiecie, najnowsza wersja usługi Google Zdjęcia została uzbrojona w zaawansowany algorytm rozpoznający obiekty na zdjęciach, co ułatwia ich przeszukiwanie. Świetna sprawa. No, przynajmniej do momentu, w którym wspomniany algorytm zaczyna twierdzić, że dwójka Twoich czarnoskórych przyjaciół to goryle…

Informacja o wpadce rozniosła się w sieci z prędkością światła i zareagował na nią Yonathan Zunger zajmujący się rozwojem serwisu Google+. Poprosił on o dostęp do wspomnianych fotografii i zapewnił, że ekipa stojąca za za usługą Zdjęcia użyje ich do poprawienia algorytmu. Firma znalazła nawet rozwiązanie tymczasowe — z usługi usunięto tag "goryle". Teraz tylko czekać, aż jakaś małpa oburzy się, gdy jej znajomi zostaną oznaczeni jako "ludzie"… ;)

Do tego typu sytuacji musimy zacząć się przyzwyczajać. Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w nasze życia i pozostaje tylko kwestią czasu, gdy jakaś inteligentna lodówka sama zamówi bekon swojemu muzułmańskiemu właścicielowi albo witryna sklepowa zaprezentuje spersonalizowaną kolekcję sukienek mężczyźnie o zniewieściałej twarzy.

Będziemy musieli także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pozwolimy na to, by wadliwie działające algorytmy były w stanie urazić nas równie mocno, co słowa wypowiedziane przez drugą osobę.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Każdy kolejny wyjazd na drugi koniec świata jest dla mnie coraz łatwiejszy, czyli kilka słów o roamingu AK-47, miotacz ognia i zamrożona cola, czyli ekstremalne testy wytrzymałościowe smartfonów Wykorzystaj ustawienia manualne i wnieś swoje zdjęcia na wyższy poziom [poradnik] Drodzy operatorzy, oto świetne rozwiązanie, którego wprowadzenie warto przemyśleć Snapchat, Periscope... Quo vadis, Internecie? Czy baterie wciąż są najsłabszym elementem smartfonów? Która aplikacja VOD jest najlepsza? Sprawdzamy na telefonach z Windows Phone'em Taylor Swift jednym wpisem na blogu zmieniła Apple Music. Brzmi niewiarygodnie? I słusznie Kto by pomyślał, że przyczyną niechęci do aplikacji może być jej ikona. Spotify ma okazję się o tym przekonać W Belgii osoby uzależnione od smartfonów mają... własną przestrzeń na chodnikach LG w sprzedawaniu cudzych rozwiązań nie ma sobie równych Nawet nie wiecie, jak bardzo się cieszę z debiutu Apple Music Byliśmy z ukrytym mikrofonem w sklepach z elektroniką. Oto szokująca prawda o obsłudze klienta! Najlepszy według Was rozmiar ekranu smartfona to... [wyniki ankiety] Smartwatche - oręż w rękach producentów czy droga do ich zguby? Jak bardzo seksowny jesteś? Istnieje aplikacja, która to oceni Smartfon idealny nie istnieje Ciekawostka tygodnia - neuroscience, czyli nowe możliwości i nowe zagrożenia (3/3) Z tą usługą wiązałem wielkie nadzieje, ale Google właśnie udowodnił, że nie traktuje jej poważnie Jak ludzie mają się nauczyć kręcić wideo smartfonem, skoro samych producentów to przerasta? Porównanie serwisów streamingowych. Aktualizacja: Jest i Apple Music Android Wear - miało być pięknie, a wyszło jak zawsze Ciekawostka Tygodnia - Procesor Neurosynaptyczny (2/3) Zautomatyzuj codziennie czynności z IFTTT

Popularne w tym tygodniu:

Tak wygląda mapa głębi tworzona przez smartfony z podwójnymi aparatami Jak sprzedaje się iPhone 8? OnePlus 5T wydaje się w porządku, ale wciąż jest co poprawiać. Oto 6 rzeczy, które chciałbym zobaczyć w modelu OnePlus 6 Być może masz wodoszczelny smartfon i nawet o tym nie wiesz OnePlus 5T nie wspiera technologii Treble. Afera o nic... Wibracje mają większy potencjał niż myślisz. Oto technologie, które mogą zmienić sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów