Jak wyobrażano sobie iPhone'a przed iPhone'em? Przegląd starych konceptów

iPhone po raz pierwszy ujrzał światło 9 stycznia 2007 roku, ale na jego temat plotkowano już wiele miesięcy wcześniej. Jak wyobrażano sobie telefon Apple'a przed jego premierą?

Żarcik Steve'a Jobsa podczas prezentacji iPhone'a

Żarcik Steve'a Jobsa podczas prezentacji iPhone'a (Apple / YouTube)

Pamiętacie jak wyglądały smartfony przed 2007 rokiem? Kilka popularnych wówczas modeli przypomniał nam sam Steve Jobs podczas wspomnianej prezentacji.

Steve Jobs wytyka wady smartfonów podczas prezentacji iPhone'a

Dawniej smartfony były nafaszerowane przyciskami, a zdecydowana większość z nich miała ulokowane pod ekranem lub wysuwane klawiatury i nierzadko rysiki. Choć dziś tego typu urządzenia robione są na jedno kopyto, 9 lat temu wyobrażenie sobie telefonu jako minimalistycznej bryły z wypełniającym niemal cały przedni panel ekranem wcale nie było takie oczywiste.

Gdy pojawiły się pierwsze plotki na temat telefonu Apple'a, naturalne było skojarzenie jego designu z najpopularniejszym wówczas produktem tejże firmy, czyli iPodem. Stąd też zresztą żart Jobsa podczas prezentacji (patrz grafika tytułowa). W marcu 2006 roku
Gadget Review publikował m.in. takie koncepty:

iPhone - koncepty z marca 2006 roku (lub wcześniej)

Mój zdecydowany faworyt to ten z klawiaturą i Click Wheelem ;) Niestety nie udało mi się dotrzeć do jego autora.

iPhone - koncept z marca 2006 roku (lub wcześniej)

Projektant Isamu Sanada wyobrażał sobie natomiast, że iPhone będzie hybrydą iPoda i klasycznej komórki. Oto dwa jego pomysły kolejno z marca i sierpnia 2005.

iPhone - koncepty z marca i sierpnia 2005 roku

Podobnym tropem poszedł autor poniższej grafiki.

iPhone - koncept z 2006 roku

Z kolei według wizji Martina Snajdra z forum iLounge, iPhone (a właściwie iFoun) miał być po prostu zwykłą komórką. Poniżej koncepty z grudnia 2006 roku.

iFoun - koncept z grudnia 2006 roku

Wzornictwo nie tylko iPoda było brane pod uwagę jako prawdopodobne źródło inspiracji projektantów iPhone'a. Co byście powiedzieli na telefon wzorowany wyglądem kolorowych notebooków z linii iBook?

iPhone - koncept z 2006 roku (lub wczesniej)

Warto wspomnieć, że nawet nazwa iPhone do samego końca nie była pewniakiem. Równie prawdopodobnym kandydatem był iTalk. Tak też zresztą został podpisany koncept, który w maju 2006 na pojawił się youtube'owym kanale PeterGreen125. Przyznacie chyba, że — choć jest to wyobrażenie sprzed niemal dekady — nawet dziś cieszy oko.

Dwa interesujące koncepty sprzed lat wygrzebał także serwis Tech-WD.

iPhone - koncepty z 2006 roku (lub wcześniej)

A tutaj coś najbardziej proroczego ;)

iPhone - koncept z 2006 roku (lub wcześniej)

Na koniec ciekawostka. 6 stycznia 2007 roku, na 3 dni przed premierą iPhone'a, serwis Fourtitude opublikował fotki z planu zdjęciowego reklamy Audi Q7. Na jednej z nich pewien czytelnik Engadgeta dopatrzył się czegoś, co — jego zdaniem — mogło być telefonem Apple'a.

Fotka z planu zdjęciowego reklamy Audi Q7

Kilka godzin później Engadget opublikował sprostowanie, że to pomyłka, bo urządzenie leżące na stosie papieru to kalkulator firmy Brookstone. Sytuacja jest o tyle zabawna, że w stacji dokującej przy MacBooku znajduje się iPod Classic, który — na tym ujęciu — do złudzenia przypomina iPhone'a. Podejrzewam, że gdyby naprawdę był to iPhone, nikt by się nie zorientował, gdyż podejrzenia spadły na kalkulator, który bardziej odpowiadał ówczesnym wyobrażeniom tegoż smartfona. Te — jak widzicie — znacząco odbiegają od rzeczywistości.

iPhone

Materiał powstał we współpracy z

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Przeglądy:

Najlepsze smartfony za mniej niż 1500 zł - przegląd Wykorzystanie przegrzewających się smartfonów - najlepsze memy i rozwiązanie konkursu Najlepsze smartfony za mniej niż 800 zł - przegląd Dziwacy tygodnia: Brzydkie kaczątko, Fiat, kuchenne rewolucje, nurkujemy, strzelamy i jeździmy Dziwacy tygodnia - gruby, chudy, złoty, bambus i paluszek Dziwacy tygodnia: Lamborghini, czołg oraz... oczy Co Apple pokaże nam 9 marca? Wszystko o Galaxy S6 i Galaxy Edge! Dlaczego smartfony Lumia to świetne urządzenia do pracy Przegląd telefonów odpornych na wodę i uszkodzenia mechaniczne 3 nowe smartfony, których raczej sobie nie kupisz Kto nie myśli o jutrze, będzie miał kłopoty... 10 najciekawszych profili na polskim Instagramie Nowe okna otwierają furtkę możliwości. Koncept Windowsa 10 Inteligentniejsze opaski w 2015 roku? Szukasz smartfona do 1000 zł? Oto TOP10 naszych propozycji TOP10 telefonów do 2000 zł Wkrótce Święta! Smartfon Lumia jako prezent pod choinkę Szukasz smartfona do 500 zł? Oto TOP10 naszych propozycji TOP 15 najzabawniejszych SMS-owych konwersacji [cz. 6] 25 najciekawszych i najzabawniejszych filmów nagranych przez użytkowników Vine’a [cz. 5] 25 najciekawszych i najzabawniejszych filmów nagranych przez użytkowników Vine’a [cz. 4] TOP 15 najzabawniejszych SMS-owych konwersacji [cz. 5] Alcatel One Touch Fire z Firefox OS - coś tu jest nie tak [przegląd]

Popularne w tym tygodniu:

5 tegorocznych flagowców, które kupisz za mniej niż 2000 zł Najlepsze smartfony do 1000 zł. Oto 5 propozycji wartych rozważenia