Jak Apple udoskonali nowego iPhone'a (5S)?

Do premiery nowego iPhone'a pozostała jeszcze chwila, ale już teraz wiadomo, że nie ma co spodziewać się wielkich rewolucji. Jakich nowości można się więc spodziewać?

Na pytanie to postanowił odpowiedzieć analityk z firmy KGI, Ming-Chi Kuo. Wierząc jego prognozom Apple wprowadzi do sprzedaży nową wersję pojemnościową smartfona, która będzie oferować aż 128 GB (podobnie jak najwyższa wersja iPada). Jak podał serwis AppleInsider, Kuo jest kolejną osobą przewidującą pojawienie się złotego iPhone'a, jako rozszerzenie dostępnych obecnie opcji kolorystycznych. Od strony wyglądu urządzenie — zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami — nie będzie różnić się od iPhone'a 5, chociaż przycisk Home ma zostać wykonany z szafirowego szkła.

Kuo uważa, że ukryty w nim będzie czytnik linii papilarnych przygotowany przez firmę AuthenTec, która w zeszłym roku została kupiona przez Apple'a. Czujnik biometryczny ma określać różnice strukturze linii papilarnych dzięki wykorzystaniu technologii pojemnościowej i RF. Co ciekawe, analityk firmy KGI wątpi, aby Apple w modelu 5S zastosowało moduł NFC. Nieco kłóci się to z ostatnimi wzorami przemysłowymi, które sugerowały wykorzystanie łączności zbliżeniowej np. do dzielenia się ze znajomymi kartami podarunkowymi (aplikacje, gry, ebooki) zamiast wysyłania wiadomości email. Nic nie potwierdza jednak, że funkcja ta pojawi się już w iPhone'ie 5S.

Możliwe wykorzystanie NFC do udostępniania kart podarunkowych (fot. appleinsider)

Najciekawsze informacje Kuo dotyczą jednak nowego układu Apple A7. Jako jeden z pierwszych układów na rynku ma wykorzystywać on zestaw instrukcji ARMv8, który powinien zapewnić 20% wzrost energooszczędności. Niestety, póki co nie wiadomo nic więcej o tym chipsecie. Spodziewałbym się wykorzystania dwóch rdzeni o wydajności zbliżonej do Cortexów-A15 i grafiki PowerVR serii 6 (Rogue). Z układem ma współpracować 1 GB szybkiej pamięci RAM LPDDR3, co — biorąc pod uwagę możliwość dobrej optymalizacji systemu — może w zupełności wystarczyć na potrzebny kolejnego smartfona.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o ulepszonym aparacie. Powinien on wykorzystywać podobny sensor BSI o wielkości 8 Mpix, ale Apple ma zastosować nową optykę o jasności f/2.0 (zapewne przygotowaną przez OmniVision Technologies). Według Ming-Chi Kuo nie zabraknie też podwójnej diodowe lampy doświetlającej, o czym ostatnio pisał Krzysiek.

Zobacz również: Appshaker 2 #47: A Planet of Mine, Vector Pop, Unlucky 13 i inne

Ogólnie więc zmiany nie są wielkie i zapowiada się, że nowy iPhone będzie tylko ewolucją, a na większe nowości trzeba będzie poczekać do przyszłego roku. Cóż, z jednej strony sprawi to, że androidowa konkurencja pod względem oferowanych funkcji i hardware'u oddali się jeszcze bardziej. Z drugiej, należy pamiętać, że iPhone'y wciąż bronią się silną marką.

O tym czy przewidywania analityka KGI się potwierdzą przekonamy się najwcześniej za parę tygodni. Wiele bowiem wskazuje, że premiera kolejnej generacji iPhone'a (a także tańszego smartfona Apple'a) może odbyć się już we wrześniu.

Źródło: Apple InsiderPhone Arena

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Apple:

Pierwszy iPhone, czyli "telefon bez klawiatury, którego nikt nie zechce" iOS 8 wspiera WebGL. Tech demo Quake’a 3 w Safari! Nowości z App Store: Bundle oraz filmiki z gier iPhone'a 6 - (bardzo wstępne) pierwsze wrażenia Lista pierwszych gier na iOS’a które wykorzystują technologię Metal Pierwsza gra na Apple Watch sporym zagrożeniem dla użytkowników! Apple wytarło podłogę konkurencją, tylko Wy tego nie rozumiecie! Apple Watch: to samo, ale lepiej. Pod każdym względem Vainglory - zaprezentowana na konferencji Apple’a gra wykorzysta technologię Metal Apple Watch oficjalnie. Wreszcie doczekaliśmy się zegarka Apple Nowa porcja filmów i zdjęć z włączonym iPhone'em 6. Smartfon dostanie dodatkowy wiersz ikon Czy tak będzie wyglądał iWatch? Premiera Bioshock w App Store. Jest drogo i nie każdy zagra! Stronghold 3 za darmo po 2 miesiącach od premiery! Icebreaker: A Viking Voyage za darmo w App Store! Promocja na Alien Shootera w App Store Chwilowa promocja na Audiko Ringtones PRO, warto skorzystać jeżeli chcesz darmowe dzwonki na iPhone’a! EPOCH 2 za darmo w App Store Dobroczynny wpływ App Store na życie Europejczyków Dwie ciekawe promocje z App Store Premiera Bioshock w App Store coraz bliżej! Duża obniżka cen gier z serii Anomaly w App Store Table Tennis Touch o połowę tańszy w App Store Pou do pobrania za darmo z App Store!