AMOLED-y Samsunga rządzą w mobile, ale duże OLED-y LG są bezkonkurencyjne. Dosłownie

Jeżdżę na targi po to, by oglądać urządzenia przenośne. W tym roku mobile na IFA wyglądał jednak tak marnie, że zacząłem uważniej przyglądać się innym kategoriom produktów.

Najbardziej zaskakujące były telewizory. Nie dlatego, że producenci pokazali jakieś niesamowite urządzenia. Przeciwnie, porównując to, co zaprezentowano w tym roku z ekspozycją z 2014 lub 2013 roku, miałem wrażenie, że niemal wszyscy zrobili krok w tył. 4K, kropki kwantowe, supersmukłe panele — fajnie, ale są to tematy wałkowane od dawna i nie budzą wielkich emocji. W przeciwieństwie do telewizorów wykorzystujących matryce organiczne.

Można było sądzić, że w tym roku ta technologia będzie mocno eksponowana. Tymczasem większość stoisk producentów RTV wyglądała tak, jakby OLED-y nigdy nie istniały. Produkcja zapowiadanych kilkanaście miesięcy temu telewizorów OLED albo nigdy się nie rozpoczęła, albo — jak w wypadku Samsunga — dość szybko ją przerwano. Na placu boju zostało wyłącznie LG, które naprawdę nie musiało robić wiele, by przekonać odwiedzających, że ma wielką przewagę nad konkurencją.

Nie znam nikogo, kto po zobaczeniu telewizora z matrycą OLED nie byłby pod wrażeniem jakości obrazu. Nie są potrzebne żadne sztuczki — wystarczy zobaczyć ten sam materiał na urządzeniu z matrycą organiczną i takim z LCD.

Podczas gdy na IFA niemal wszyscy chwalili się podrasowanymi LCD, ściany ekspozycji LG uginały się pod ciężarem różnych OLED-ów. Działających w 4K i obsługujących HDR. Koreańczycy pokazali też prototypy ekranów przyszłości.

Między innymi wyświetlacz w formie tapety na ścianie czy dwustronny panel, którego grubość nie przekracza kilku milimetrów. Zapowiedzieli też, że ceny OLED TV będą spadać. Nowy topowy model ma kosztować ok. 20% więcej od flagowych modeli LCD konkurencji (precyzyjniej: konkurenta). To nieduża różnica, jeśli weźmie się pod uwagę, o ile lepszy jest obraz na odbiornikach z matrycami organicznymi. Najważniejsze jest jednak to, że bardziej przystępne mają się stać podstawowe modele OLED-ów. Tych nowych o rozdzielczości FullHD, ale także modeli zeszłorocznych. Jest więcej niż prawdopodobne, że wkrótce kupicie 55-calowy OLED TV FullHD, który obecnie kosztuje ok. 9 tysięcy, w cenie modeli LCD 4K z wyższej półki. Oznacza to, że nowa technologia wreszcie stanie się dostępna dla większego, choć wciąż niezbyt licznego, grona odbiorców.

Na tę chwilę telewizory OLED LG są bezkonkurencyjne. Na IFA były co prawda modele innych firm, ale wszystkie wykorzystywały panele LG. Tak jak Samsung nie ma dużej konkurencji w produkcji wyświetlaczy organicznych do urządzeń mobilnych, tak LG zdominowało segment dużych paneli. Ciekawe, że obie firmy w zasadzie nie wchodzą sobie w drogę. LG małe OLED-y stosuje wyłącznie w linii Flex, a Samsung czasowo wstrzymał produkcję telewizorów OLED.

Brak konkurencji zwykle jest szkodliwy i nawet pracownicy LG przyznają, że byłoby dobrze, gdyby inni (czyt. Samsung) weszli do gry. Chociażby dlatego, by promocja nowego rozwiązania nie była na barkach jednej firmy. Wkrótce pewnie tak się stanie, ale po IFA mam wrażenie, że LG zdecydowanie wyprzedza konkurencję i nie będzie łatwo rzucić mu wyzwanie.

Zobacz również: LG G Flex 2

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem Snapdragon 820 będzie ratunkiem dla Qualcomma i królem benchmarków? Samsung Gear VR i Cardboard - porównanie Technologia Microsoft MobileFusion zamieni zwykłego smartfona w skaner 3D Pamiętacie technologie Projekt Tango i RealSense? Google i Intel właśnie połączyli siły ZUK prezentuje prototyp przezroczystego smartfona. To wbrew pozorom świetny ruch Lenovo Qualcomm zaprezentował dwa nowe procesory: Snapdragona 212 oraz Snapdragon 412 Snapdragon 820 już za kilka dni. Co o nim wiadomo? Nokia sprzedała dział HERE. Teraz za mapy będzie odpowiadać BMW, Audi oraz Daimler MediaTek pracuje nad Helio X30, czyli jeszcze mocniejszym 10-rdzeniowcem? Nie lubisz stać w kolejkach? Density i Google szykują rozwiązania tego problemu "Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nierozróżnialna od magii", czyli funkcje smartfonów, za które w średniowieczu zostałbyś spalony na stosie Nokia OZO zapowiedziana. Finowie wchodzą w wirtualną rzeczywistość ZNAPS - magnetyczne złącze ładowania w każdym smartfonie i tablecie Twój smartfon może pomóc w wynalezieniu leku na raka i Alzheimera. Musisz tylko... spać Już nie tylko Apple będzie miał Force Touch? Microsoft patentuje podobną technologię Tajemnicze urządzenie GG1 pojawia się w bazie danych. Nowe Google Glass jednak powstają? Czy to my zmieniamy technologię, czy technologia nas? Snapdragon 820 przetestowany w benchmarku GeekBench. Wypadł znakomicie Meizu MX5 wykręca imponujące wyniki w benchmarkach. Premiera już za kilka dni? Internet Rzeczy - w 2020 roku do sieci podpiętych będzie ponad 28 miliardów urządzeń. Jak to wygląda w Polsce? Holus to stół, który zmieni obrazy z Twojego smartfona w trójwymiarowe hologramy Poznajcie Project Jacquard, czyli inteligentną tkaninę Google'a Nadchodzi Brillo, nowy system operacyjny Google'a. Będzie konkurencją dla... Tizena

Popularne w tym tygodniu:

4 rozwiązania, którymi producenci powinni się mocniej zainteresować