RePhone to modularny smartfon w atrakcyjnej cenie, który ma spore możliwości

RePhone to modularny smartfon w atrakcyjnej cenie, który ma spore możliwości

RePhone
RePhone
Źródło zdjęć: © kickstarter.com
Konrad Błaszak
24.09.2015 07:52, aktualizacja: 24.09.2015 12:43

Modułowe smartfony to nadal nowość na rynku, ale co jakiś czas pojawiają się kolejne pomysły z nimi związane. Jednym z ciekawszych jest RePhone.

Jeśli zapytałbym Was o znane Wam modularne smartfony to na pewno wymienilibyście Project Ara, nad którym pracuje Google, ale oprócz niego warto przypomnieć sobie chociażby Fairphone'a 2 czy też modułową obudowę nexpaq. Na rynek trafić ma też RePhone, który podchodzi do tego tematu nieco inaczej.

Firma Seeed Studio wystartowała z kampanią na Kickstarterze, której celem było zebranie 50 tysięcy dolarów. Piszę w czasie przeszłym, ponieważ to już udało się osiągnąć, a pozostało jeszcze 35 dni, więc można liczyć, że 65 tysięcy zebranych dolarów znacząco się powiększy. Chińczycy podchodzą do zagadnienia modularnego smartfona zupełnie inaczej, ponieważ bazą nie jest żaden szkielet urządzenia, a jedynie procesor przeznaczony dla urządzeń mobilnych z łącznością GSM oraz Bluetoothem oraz wariant z 3G.

RePhone
RePhone© kickstarter.com

Oczywiście chcąc stworzyć smartfona potrzebne są jeszcze dodatkowe moduły jak głośnik, mikrofon, bateria oraz ekran (dostępny jest 1,54-calowy wariant). Dopiero wtedy będzie można wykonywać z niego połączenia, ale to nie jest koniec możliwości tego urządzenia. Dzięki kolejnym dodatkom jak GPS, NFC czy diodom LED można uzyskać nowe funkcje w tym telefonie. Ekipa Seeed zapewnia, że na bieżąco będą powstawać kolejne moduły, jak chociażby aparat, które oczywiście bardzo łatwo można ze sobą łączyć.

Po podłączeniu wszystkiego warto również pomyśleć o wyglądzie. Ambitniejsi użytkownicy mogą pokusić się o stworzenie czegoś wyjątkowego, ale w podstawowym zestawie za 39 dolarów (ok. 150 złotych, cena poza Kickstarterem to 59 dolarów, czyli 220 złotych) będą dostępne dwa warianty obudowy. Oczywiście można korzystać ze standardowego wzoru i jedynie ulepszać go wizualnie, przez co stworzenie unikalnego urządzenia będzie ograniczane jedynie wyobraźnią użytkownika.

RePhone
RePhone© kickstarter.com

RePhone, jak już wspomniałem, w swojej podstawowej wersji jest jedynie jednostką główną, ale i tak ma sporo możliwości. Można wszyć ją w ubrania czy też gadżety domowe. Jednym z polecanych rozwiązań stworzenie specjalnej obroży z głośnikiem dla psa, dzięki której można zawołać czworonoga po prostu do niego dzwoniąc.

Idea stojąca za tym smartfonem to nie tylko jego modularność, ale również otwarty system, co daje sporo możliwości osobom, które same będą mogły zaprogramować nowe funkcje. Na szczęście nawet bez tego można zmienić RePhone w przydatny gadżet, a dzieje się tak dzięki IFTTT. Jest to usługa, którą programuje się w sieci i automatycznie wykonuje ona wcześniej zaplanowane czynności, np. włącza muzykę gdy przekroczymy próg mieszkania czy też wysyła SMS-a z przypomnieniem o wyrzuceniu śmieci, gdy wyjdziemy z domu. Możliwości są niemal nieograniczone.

RePhone
RePhone© kickstarter.com

RePhone oferuje też wsparcie dla platformy programistycznej Arduino oraz Peeble Time, a można nawet zakupić specjalna opaskę dla użytkowników zegarka.

Cena wariantu GSM wynosi od 12 do 19 dolarów (45-72 złote), a modelu 3G od 29 do 39 dolarów (110-150 złotych). Różnice polegają na tym, że pierwsze kwoty to oferta dla wspierających kampanię na Kistarterze, ale już większość tych egzemplarzy została wyprzedana. Data dostarczenia pierwszej partii produktów to październik tego roku, czyli zaraz po zakończeniu akcji.

Podstawowy moduł wydaje się być bardzo ciekawym gadżetem dla ludzi, którzy są prawdziwymi zapaleńcami technologicznymi i chcą, żeby nawet obroża ich psa była inteligentna. Cała reszta może zainteresować się smartfonem RePhone, który jest na pewno ciekawym dodatkiem i może też pełnić funkcję pierwszego telefonu dla dziecka lub bardzo mało wymagających użytkowników.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)