PuzzlePhone to modularny smartfon, który ma Ci służyć nawet przez 10 lat

PuzzlePhone to modularny smartfon, który ma Ci służyć nawet przez 10 lat

PuzzlePhone to modularny smartfon, który ma Ci służyć nawet przez 10 lat
Konrad Błaszak
03.11.2015 16:36, aktualizacja: 13.11.2015 01:53

Na rynku smartfonów już od dłuższego czasu nie było żadnego przełomu, ale wiele osób z nadzieją patrzy na urządzenia modularne. Bez wątpienia może to być ciekawa alternatywa dla standardowych produktów, a dobrym tego przykładem ma być PuzzlePhone.

Modularne smartfony to temat, który co kilka miesięcy pojawia się w mediach. Wystarczy przypomnieć chociażby PhoneBlocks czy najbardziej znany projekt jakim jest Google Ara. Niestety na razie żadne z tych rozwiązań nie zmieniło tego rynku, ale już w przyszłym roku spróbuje tego dokonać fińska firma stojąca za PuzzlePhone;em. Warto przypomnieć, że nie jest to nowy projekt, ale dopiero teraz trafił na Indiegogo i dzięki temu można dowiedzieć się o nim nieco więcej. Sporo wyjaśnia film promocyjny.

PuzzlePhone crowdfunding video. Upgradeable, sustainable, incredible!

PuzzlePhone to smartfon modularny, który składa się z trzech części. Brain (1), czyli mózg to moduł, w którym znajdują się wszystkie elementy z krótszym cyklem życia jak procesor, pamięć RAM oraz ROM, układ graficzny oraz aparat. Spain (2) to kręgosłup i on jest podstawą każdego smartfona. Do niego dołącza się inne części, ale na nim też jest zamontowany ekran oraz podzespoły z dłuższą żywotnością. Ostatnim z modułów jest Heart (3), czyli serce. W tym elemencie jest bateria, a także inne podzespoły, które mogą być częściej wymienianie.

PuzzlePhone
PuzzlePhone© indiegogo.com

Domyślne podzespoły PuzzlePhone'a mają być następujące:

  • 5-calowy ekran o rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 pikseli);
  • 8-rdzeniowy i 64 bitowy procesor nieznanego producenta;
  • 3 GB pamięci RAM;
  • 16, 32 lub 64 GB pamięci wbudowanej;
  • 12-megapikselowy aparat główny z diodą LED;
  • 5 Mpix na przednim panelu;
  • łączność 4G LTE;
  • NFC, Bluetooth LE 4.2, USB typu C;
  • bateria o pojemności 2800 mAh;
  • wymiary: 69 x 137 x 8,9 mm;
  • waga: 70 gramów;
  • Android 6.0 Marshmallow lub nowszy.

Warto zaznaczyć, że jest to tylko pierwsza specyfikacja. Zarówno producent, jak i niezależni deweloperzy (jeśli uda się ich przekonać do tego pomysłu) mają tworzyć kolejne podzespoły, którymi będzie można z czasem zastępować obecne. Warto również przypomnieć, że według wcześniejszych informacji mają także powstać "kręgosłupy" w różnych rozmiarach, ale na razie dostępny jest jedynie wariant z 5-calowym wyświetlaczem.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]

Według zapewnień producenta taki smartfon ma wystarczyć nawet na 10 lat, ale nie jestem przekonany czy po 24 lub 36 miesiącach miałbym jeszcze jakiekolwiek podzespoły z pierwotnie zakupionych. Mimo tego muszę przyznać, że ten projekt jest bardzo interesujący i chociaż ciekawsze wydają się te składające się z kilkunastu modułów (np. Ara, gdzie będzie można zmieniać oddzielnie poszczególne podzespoły jak aparat czy procesor) to ten jest moim zdaniem bardziej realny. Jeśli będzie szeroki wybór modułów - tak żeby każdy mógł znaleźć idealną kombinację dla siebie - to PuzzlePhone może przyciągnąć wielu klientów. Nie bez znaczenia jest także fakt, że ten smartfon wygląda po prostu jak smartfon, a nie jak składana z klocków zabawka.

PuzzlePhone
PuzzlePhone© indiegogo.com

Aktualnie projekt na Indiegogo można wesprzeć na 3 sposoby i w każdym dostaje się smartfona. Model z 16 GB pamięci (250 sztuk) to wydatek rzędu 299 euro (ok. 1270 złotych) i trafi do klientów we wrześniu 2016 roku. Wariant z 64 GB również dostępny będzie tylko dla 250 klientów, a jego cena 2970 złotych. Do pierwszych użytkowników trafi w październiku przyszłego roku, a z racji tego, że to jest edycja specjalna będzie wykonany z najlepszych materiałów, a na tylnej klapce będzie można wygrawerować jakiś napis. W obydwóch przypadkach jest to cena specjalna i nie wiadomo ile będą one kosztować jak już pojawią się na rynku. Chcąc kupić ostatni z wariantów (32 GB) trzeba przygotować 399 euro (1695 złotych), ale jest to edycja ograniczona do 500 sztuk. Gdy już trafi do sklepów w październiku 2016 jego cena sugerowana wynosić będzie 599 euro, czyli 2545 złotych.

Finowi chcą zebrać 250 tysięcy dolarów, a na razie udało się osiągnąć 10% tego wyniki. Prawdopodobnie uda się zrealizować ten cel, ponieważ pozostały jeszcze 42 dni, ale nawet bez tego firma otrzyma wszystkie zebrane pieniądze. Muszę przyznać, że z ciekawością będę śledzić losy tego projektu, chociaż na razie nie jestem na tyle przekonany, żeby wydać swoje pieniądze. Gdy już trafi do sprzedaży i zobaczę, że otrzymuje spore wsparcie na pewno wezmę go pod uwagę.

Źródło: Indiegogo.com

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)