Moto X Style i Moto X Play - czym się różnią?

W tym roku Motorola przygotowała kilka edycji flagowej Moto X. Na polskim rynku dostępne są już modele Moto X Play i Moto X Style, które dość wyraźnie różnią się ceną. Oto najważniejsze różnice, które przekładają się na ceny obu wariantów.

Po pierwsze: ekran

Moto X Play otrzymał dobrej klasy panel LCD-IPS, który odznacza się szerokimi kątami widzenia, dobrze nasyconymi kolorami i niezłą widocznością w słońcu. Zagęszczenie pikseli, pomimo sporej przekątnej (5,5") również stoi na w pełni zadowalającym poziomie — ponad 400 ppi to więcej niż oferują wyświetlacze Retina Apple'a.

Moto X Style

Wyższy model — Moto X Style — otrzymał jeszcze lepszy ekran - zagęszczenie pikseli wzrosło do 520 ppi (2560 x 1440), dzięki czemu obraz jest niesamowicie ostry z każdej odległości. Ponadto czytelność w słońcu jest na najwyższym poziomie, dzięki imponującej jasności ekranu. To wszystko sprawia, że obraz na Moto X Style cieszy oko zawsze i wszędzie, i choć ekran w Moto X Play jest dobry, to jednak nie może się z nim równać. I za to między innymi dopłacamy inwestując w X Style.

Po drugie: aparat(y)

Tegoroczne smartfony Motoroli zdecydowanie zaskakują jakością wbudowanych aparatów. O ile jeszcze w zeszłym roku seria Moto nieco odstawała od fotograficznej czołówki, o tyle tegoroczne modele po prostu zachwycają. Już Moto G wyróżnia się naprawdę dobrym aparatem, jednym z najlepszych w swojej klasie. Podobnie jest z Moto X Play, która radzi sobie z utrwalaniem rzeczywistości naprawdę dobrze, zwłaszcza w ciągu dnia, skutecznie zastępując aparaty kompaktowe na co dzień.

Moto X Style

Moto X Style podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej, konkurując jakością zainstalowanej kamery z najlepszymi. W rankingu DxOMark Mobile zajmuje ona ex aequo 4. miejsce obok LG G4 i Samsunga Galaxy Note 4, a więc smartfonów imponujących możliwościami fotograficznymi, z których korzystają nawet profesjonalni fotografowie. Moto X Style, w odróżnieniu od X Play, pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K (@30 FPS), a także ma znakomitą, przednią kamerkę do selfie, wyposażoną w diodę doświetlającą.

Po trzecie: wydajność

Pod względem specyfikacji Moto X Play to typowa, średnio-wyższa półka. Na co dzień mocy jej nie brakuje, aczkolwiek w bardziej zaawansowanych zastosowaniach i grach Snapdragon 615 sparowany z 2 GB RAM potrafi złapać zadyszkę. Zdecydowanie większe możliwości daje Moto X Style, którą napędza 6-rdzeniowy Snapdragon 808, wyposażony w 2 wydajne rdzenie Cortex A57, które pozwalają na bezproblemową, płynną pracę z najbardziej wymagającymi aplikacjami.

Ponadto Moto X Style ma 3 GB pamięci RAM, a więc o 1 GB więcej od Moto X Play. Czy jest to przerost formy nad treścią? W przypadku mniej zaawansowanych użytkowników być może. Jednak bardziej wymagający i patrzący przyszłościowo (smartfona najczęściej nie kupuje się co roku), nie pogardzą dodatkową pamięcią operacyjną, której z czasem będzie potrzeba coraz więcej — wówczas zapas ten zostanie właściwie spożytkowany.

Po czwarte: wykonanie

Moto X Style

Na jakość wykonania najnowszej serii Moto trudno narzekać. Niemniej jednak to Moto X Style daje poczucie obcowania ze smartfonem z wyższej półki. Taki efekt uzyskano nie tylko stawiając na wysoką precyzję wykonania, lecz także na wysoką jakość materiałów. W rezultacie design Moto X Style i Play jest podobny, ale wykonanie przemawia na korzyść tej pierwszej.

Po piąte: wyposażenie

Różnica w cenie między Moto X Style i Play wynika także z wyposażenia. Droższy wariant trafia do użytkownika wyposażony w ładowarkę TurboCharger, dzięki której kwadrans ładowania pozwala wydłużyć pracę urządzenia o kolejne 7 godzin, a cały cykl trwa ok. 1,5 godziny. Na tym, oczywiście, nie koniec. Moto X Style to także wsparcie dla najnowszych standardów łączności.

Moto X Style

Na pokładzie znalazły się szybszy moduł LTE (300 Mbps vs 150 Mbps w X Play), najnowszy Bluetooth 4.1 (4.0 w Play) i dwuzakresowe WiFi 802.11ac (802.11n w Play) oraz wsparcie dla systemu pozycjonowania GLONASS, podczas gdy X Play pozwala na korzystanie tylko z satelitów GPS. Wisienką na torcie są bardzo dobrej jakości głośniki stereo zlokalizowane na frontowym panelu.

Podsumowanie

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Moto X Style i Play to bliźniacze modele, które niewiele różni oprócz ceny. Jak się okazuje po nieco dokładniejszej analizie, za dodatkowe kilkaset złotych dostajemy naprawdę dużo — wyższą jakość, lepsze osiągi i wyposażenie, a więc dodatki, których nie da się nadrobić programowo. Czy warto dopłacać? Moim zdaniem zdecydowanie tak. Warto jednak najpierw przeanalizować swoje potrzeby i sprecyzować oczekiwania, bo tylko wówczas wybór będzie trafny.

Materiał powstał we współpracy z firmą

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Porady:

Moto X Play - za i przeciw Zdjęcia #poswojemu - jak fotografować mobilnie? Jak bezpiecznie przechowywać swoje seks nagrania Apple iPhone 5S - dane techniczne [Specyfikacja] Apple iPhone 5C - dane techniczne [Specyfikacja] Sony Xperia Z1 - dane techniczne [Specyfikacja] Tydzień w krzywym zwierciadle: LG G2 - zrób to sam Manta DUO POWER 8” HD (MID801) - dane techniczne [specyfikacja] Manta PowerTab 10” HD (MID1001) - dane techniczne [specyfikacja] Manta PowerTab (MID08S) - dane techniczne [specyfikacja] Manta Duo Power 9.7" IPS (MID9701) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta DUO POWER 10” (MID1003) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta PowerTab Basic (MID701) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta Duo Power 9.7″ HD (MID9702) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta DUO POWER 3G GPS (MID703) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta DUO POWER ULTRA (MID702) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta DUO POWER 8" HD (MID802) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta DUO POWER 10" HD (MID1004 3G) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta PowerTab (MID705) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta Duo Power 10" HD (MID1005) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta EBOOK 04 - dane techniczne [Specyfikacja] Kiano Blade Pro 10 - dane techniczne [Specyfikacja] Kiano Blade City II - dane techniczne [Specyfikacja] Kiano Young II S - dane techniczne [Specyfikacja]