Prezent z Polski czy z zagranicy - gdzie kupować?

Z konsumenckiego punktu widzenia żyjemy w pięknych czasach. Robiąc zakupy nie jesteśmy ograniczani przez zapasy magazynowe nie tylko osiedlowego sklepu, ale i wszystkich sprzedawców w Polsce oraz w Europie. Czy jednak zawsze warto z tej wolności korzystać?

Zakupy online

Zakupy online (Shutterstock)

Jako że w zasadzie każda wada robienia zakupów za granicą będzie jednocześnie plusem korzystania ofert z rodzimych sklepów, postanowiłem skupić się wyłącznie na pozytywach obu rozwiązań.

Kupowanie prezentu w Polsce

Widzisz, co kupujesz

To akurat dotyczy jednak tylko sprzedaży w stacjonarnych sklepach. Te — choć często oferują produkty w cenach wyższych niż sklepy internetowe — mają tę zaletę, że przed zakupem możesz przyjrzeć się upatrzonemu produktowi oraz alternatywom. Pamiętaj, że tablet na fotkach promocyjnych może się prezentować o wiele atrakcyjniej niż w rzeczywistości, a etui może nie być tak przyjemne w dotyku, na jakie wygląda. Korzystając z ofert azjatyckich sprzedawców łatwo się nadziać na podróbki i niespełniające oczekiwań buble, więc należy kupować tylko towar, którego jest się pewnym (np. po zapoznaniu się z opiniami innych klientów).

Sklep z elektroniką

Zakup trafia do Ciebie bardzo szybko

Najbardziej oczywista zaleta robienia zakupów w Polsce. Odwiedzając sklep stacjonarny z zakupionym produktem wychodzisz od razu, a i sklepy internetowe zazwyczaj uwijają się w 1–3 dni robocze. Stawiając na rodzimych sprzedawców rozglądanie się za prezentem można zostawić sobie dosłownie na ostatnią chwilę. Po kolejkach w Wigilie wnioskuję, że "ostatnia chwila", to ulubiony termin nie tylko mój, ale i milionów innych Polaków ;)

Szybko wymienisz wadliwy towar na nowy

Podczas zamawiania produktów z zagranicy często myśli się tylko o czasie oczekiwania na przesyłkę. To ma sens, gdy kupuje się produkty dla siebie, ale nie należy zapominać, że w przypadku prezentów istnieje konkretny deadline — np. 24 grudnia. Jeśli zakupiony w Polsce towar — odpukać — okaże się wadliwy, jego wymiana powinna przebiec relatywnie szybko. Zamawiając towar z Azji musisz liczyć się z tym, że może on potrzebować kilka tygodni na dotarcie i kilka tygodni na powrót, po czym sprzedawca będzie potrzebował kolejnych kilka tygodni na wysłanie nowego egzemplarza.

Od razu wiesz, ile płacisz

Jeśli kupujesz coś w Polsce, sklep ma obowiązek poinformowania Cię o całkowitych kosztach, które obejmują cenę netto, podatki oraz koszty wysyłki, a to wszystko podane co do grosza. Sprzedawców z Państwa Środka nie interesują stawki celne obowiązujące w naszym kraju, a i ich doliczenie (lub nie) uzależnione jest często od humoru celników. Przesyłki o wartości do 150 euro (ok. 640 zł) są zwolnione z cła, ale sam VAT może podbić ostateczną cenę o 23%. Do tego dochodzą jeszcze koszta związane z przewalutowaniem, a banki z reguły stosują niekorzystny przelicznik.

Pieniądze

Dostajesz gwarancję na miejscu

Istnieje raczej niewielkie prawdopodobieństwo, by podstawka pod tablet popsuła się sama z siebie przed upływem okresu gwarancyjnego, ale już zaawansowanej elektronice nigdy do końca ufać nie można. Czasem warto zatroszczyć się o to, by obdarowany w razie konieczności mógł dokonać bezproblemowej naprawy lub wymiany towaru. Trzeba jednak odnotować, że sam fakt zamówienia urządzenia z zagranicy niczego nie przekreśla; wielu producentów obejmuje swoje produkty europejską lub nawet globalną gwarancją, więc dobrze jest upewnić się co do tego przed zakupem.

Kupowanie prezentu za granicą

Masz większy wybór

Na półkach sklepowych w naszym kraju ląduje tylko promil towarów dostępnych globalnie. Jeśli przeglądając oferty polskich sklepów zdarza Ci się myśleć "nawet ok, tylko ten kolor…" możesz być pewny, że przeczesując zagraniczne czeluście internetu znajdziesz dokładnie to, czego szukasz.

Znajdziesz produkty w znacznie niższych cenach

W Niemczech czy Wielkiej Brytanii ceny z reguły nie różnią się diametralnie od tych występujących w sklepach nad Wisłą. Dla Chińczyków dwu-, trzy- czy nawet czterokrotna przebitka to jednak żadne wyzwanie, skąd rosnąca popularność chociażby serwisu AliExpress. Zazwyczaj różnice w cenach są tak ogromne, że nawet ewentualne doliczenie cła i VAT-u nie jest w stanie ich zatrzeć. Tajemnicą poliszynela jest ponadto to, że chiński rząd — w celu zwiększenia eksportu — dopłaca sprzedawcom do przesyłek, dzięki czemu mogą oni oferować darmową wysyłkę do Polski.

Zakupy w Chinach

Łatwiej będzie Ci zaskoczyć prezentem

Ustaliliśmy już, że zagraniczne sklepy mają w swoich ofertach produkty, których oficjalnie nie ma w Polsce. Niedostępność na naszym rynku ma tę zaletę, że bardzo łatwo jest znaleźć coś, czego obdarowana osoba nie tylko niemal na pewno wcześniej nie miała, ale i być może nigdy czegoś podobnego nie widziała. A przecież prezent powinien być przede wszystkim niespodzianką, nieprawdaż?

A gdyby tak kupić coś za granicą i zapłacić… więcej?

Brzmi absurdalnie, ale mimo wszystko znam wiele osób, które świadomie tak robią. Ba, mi się to zdarzyło niejednokrotnie. Powód? Niektórzy międzynarodowi giganci słyną z bardzo dobrej jakości obsługi. Osobiście bardzo cenię sobie relacje sprzedawca-klient jakie oferuje Amazon, bo te są w mojej opinii wzorowe. Dotyczy to nie tylko punktualności w dostarczaniu przesyłek, ale i — przede wszystkim — rozwiązywania wszelkich problemów.

Swojego smartwatcha zamówiłem rok temu właśnie z Amazonu. Ten popsuł się po tygodniu, a gry poprosiłem o wymianę, otrzymałem nowy egzemplarz… zanim zdążyłem odesłać uszkodzony. Na to dano mi zresztą 30 dni. Takie podejście do klienta często jestem w stanie dopłacić ekstra.

Zatem prezent z Polski czy z zagranicy?

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, więc ciężko wybrać jednoznacznie lepsze. Ja wszystko uzależniam od rodzaju kupowanego produktu. Notebooka kupiłem w polskim sklepie, bo z oczywistych względów zależało mi na gwarancji na miejscu, a i był dużo tańszy niż na Amazonie. Torbę na aparat zamówiłem z AliExpress, a jeśli z różnych względów liczę się z jakimiś ewentualnymi problemami, stawiam na Amazon.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Porady:

Moto X Style i Moto X Play - czym się różnią? Moto X Play - za i przeciw Zdjęcia #poswojemu - jak fotografować mobilnie? Jak bezpiecznie przechowywać swoje seks nagrania Apple iPhone 5S - dane techniczne [Specyfikacja] Apple iPhone 5C - dane techniczne [Specyfikacja] Sony Xperia Z1 - dane techniczne [Specyfikacja] Tydzień w krzywym zwierciadle: LG G2 - zrób to sam Manta DUO POWER 8” HD (MID801) - dane techniczne [specyfikacja] Manta PowerTab 10” HD (MID1001) - dane techniczne [specyfikacja] Manta PowerTab (MID08S) - dane techniczne [specyfikacja] Manta Duo Power 9.7" IPS (MID9701) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta DUO POWER 10” (MID1003) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta PowerTab Basic (MID701) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta Duo Power 9.7″ HD (MID9702) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta DUO POWER 3G GPS (MID703) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta DUO POWER ULTRA (MID702) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta DUO POWER 8" HD (MID802) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta DUO POWER 10" HD (MID1004 3G) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta PowerTab (MID705) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta Duo Power 10" HD (MID1005) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta EBOOK 04 - dane techniczne [Specyfikacja] Kiano Blade Pro 10 - dane techniczne [Specyfikacja] Kiano Blade City II - dane techniczne [Specyfikacja]