Aparat Cardboard to darmowa aplikacja Google'a, która zamieni Twój telefon w aparat VR. Jest świetna!

Oj, dawno nie widziałem aplikacji, która zrobiłaby na mnie takie wrażenie.

Panorama i smartfon

Panorama i smartfon (Shutterstock)

Google poczynił właśnie duży krok w popularyzacji swoich smartfonowych gogli VR Cardboard. Jego najnowsza aplikacja na Androida - Aparat Cardboard - pozwala na robienie 360-stopniowych panoram, które można następnie oglądać w wirtualnej rzeczywistości. Co przy tym najistotniejsze, są to panoramy 3D.

Podczas obracania telefonu wokół własnej osi tworzone są jednocześnie dwie panoramy z innej perspektywy: jedna dla lewego, a druga do prawego oka. Oczywiście nie zastąpi to profesjonalnej kamery VR za kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale apka nieźle radzi sobie ze składaniem zdjęć i głębię faktycznie czuć; obiekty fotografowane z bliska zdają się być przed oczyma.

Aby jeszcze w większym stopniu oszukać zmysły podczas późniejszego przeglądania panoram, oprócz samego obrazu rejestrowany jest także dźwięk. Kartonowe gogle VR, zwykłe słuchawki i przenosisz się do miejsca, które odwiedziłeś kilka miesięcy temu. Świetna sprawa.

Wady? W taki sposób można fotografować jedynie statyczne scenerie. Obiekty w ruchu nie tylko wychodzą rozmazane, ale i zmianę ich pozycji oprogramowanie interpretuje jako zmianę perspektywy. Innymi słowy — po zrobieniu panoramy na ulicy, na pierwszy plan wychodzą rozmyte samochody, które zdają się lewitować przed oczyma.

Cardboard

Dziwi mnie też, że aplikacja nie pozwala na łatwe wysyłanie panoram znajomym. Po zainstalowaniu Aparatu Google w pamięci urządzenia tworzony jest specjalny folder ze zdjęciami VR i jedyne co można robić, to ręcznie kopiować i przenosić pliki. Niepotrzebna komplikacja, aż się prosi o zaimplementowanie prostej opcji "wyślij".

W każdym razie jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich użytkowników Cardboarda i kolejny argument przemawiający za zakupem dla tych, którzy gogli VR jeszcze nie mają. Zwłaszcza że można je dostać dosłownie za kilkanaście złotych. Aplikację znajdziecie w Google Play.

Zobacz również: Appshaker 2 #47: A Planet of Mine, Vector Pop, Unlucky 13 i inne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Star Wars: Galaxy of Heroes - recenzja galaktyki pełnej bohaterów [Android i iOS] Granie w samolocie? Tym 5 tytułom brak Internetu nie zaszkodzi [Android, iOS i Windows] Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Bridge Builder Simulator, A Call From Santa oraz Football Manager Touch 2016 Old-school w nowym wydaniu. Rezultaty? Wyśmienite. Recenzja Horizon Chase [Android i iOS] 5 gier, którym nie zarzucisz braku oryginalności [Android i iOS] Za mało się ruszasz? Twórcy tej aplikacji chcą Ci płacić za pokonane kroki Połowa danych udostępnianych przez aplikacje mobilne na Androida nie służy użytkownikom Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Real Boxing 2 CREED, Prey Anti Theft oraz Lost Echo Microsoft AppComparison to aplikacja na Androida, której brakowało od samego początku Real Boxing 2 Creed - Polacy znów pokazali światu, jak się robi gry [Android i iOS] Lost Echo - tytuł który brzmi lepiej, niż sama gra 5 zaawansowanych graficznie gier, które wycisną ostatnie soki z Twojego smartfona [Android, iOS i Windows Phone] Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Pola, Star Wars Battlefront Companion oraz Mobile Strike Gry, na które nie wydasz więcej niż 5 zł - cz. 5 [Android i iOS] Pokémon GO - japońskie stworki wkraczają w rozszerzoną rzeczywistość [wideo] Shooty Skies - samoloty twórców Crossy Road lądują na smartfonach i tabletach [Android i iOS] "Tinder do bójek" - osoby stojące za projektem Rumblr przypadkiem odkryły nową niszę Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: LeYek WiFi, Fallout CHAT oraz Sniper X With Jason Statham 5 symulatorów na smartfony i tablety [Android, iOS i Windows Phone] Oto Poczta O2. Weź udział w testach, a będziesz miał wpływ na rozwój nowej aplikacji pocztowej Cloud Chasers - gra z przesłaniem i fabułą, którą zbudujesz sam [Android i iOS] Google Inbox dzięki funkcji Smart Reply będzie "sam" odpowiadać na maile Who’s Down to nowa społecznościówka Google'a. Fajny pomysł, ale raczej bez szans na sukces 5 bijatyk, które rozładują poniedziałkowy stres [Android, iOS i Windows Phone]

Popularne w tym tygodniu:

Spełnij swoje marzenia