Apple user - wolontariusz, który za własne pieniądze popularyzuje nowe standardy

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że iPhone 7 zostanie wykastrowany z portu minijack. Powiedzmy sobie szczerze - na taki zabieg w przypadku topowego smartfona może sobie pozwolić tylko Apple. Tylko Apple dysponuje bowiem armią klientów, którzy gotowi są poświęcić własne pieniądze i nerwy tylko po to, by jak najszybciej uwolnić świat od kabli.

Klatka z reklamy Lumii 920

Klatka z reklamy Lumii 920 (Nokia)

Historia giganta z Cupertino zna już podobne przypadki. Dość tutaj wspomnieć o technologii Flash, która nie jest kompatybilna z Phone'ami od początku ich istnienia. MacBook Air już w 2008 roku został pozbawiony napędu optycznego. Z kolei ubiegłoroczny MacBook uzbrojony jest tylko w jeden port USB typu C, co uniemożliwia podłączenie chociażby zwykłego pendrive'a z tradycyjnym USB-A bez użycia przejściówki. Co łączy te produkty? Każdy z nich — przy udziale milionów konsumentów — miał za zadanie całkowicie uśmiercić starzejące się standardy. Starzejące się, ale jeszcze nie martwe — w tym cały problem.

MacBook z portem USB-C

Nikt mi nie wmówi, że jeszcze parę lat temu brak Flasha nie był dla użytkowników iPhone'ów żadnym problemem, bo wciąż z technologii tej korzystało mnóstwo stron internetowych. Nikt mi nie wmówi, że od 2008 roku użytkownicy MacBooków Air ani razu nie poczuli potrzeby odpalenia płyty DVD. Nikt mi nie wmówi, że użytkownikom nowych MacBooków nie brakuje portu USB typu A, podczas gdy nawet Apple dorzuca taki kabel chociażby do iPhone'ów 6s.

Tak, USB-C to przyszłość i jako osoba wciąż korzystająca z USB-A cieszę się, że ktoś dba o to, by nowy standard przyjął się jak najszybciej. Obecnie nie wyobrażam sobie jednak samemu sięgnąć po notebooka bez starego złącza. Pomyślcie tylko — ktoś podaje Wam pendrive'a, a Wy macie świadomość, że wydaliście ponad 6000 zł na sprzęt, który nie pozwala na jego bezproblemowe podłączenie. Czułbym się w takiej sytuacji upodlony.

Wyobraźcie sobie, że Apple produkuje ubrania

Firma na początku grudnia zaczęłaby sprzedawać odzież letnią, na którą klienci wydawaliby fortunę. Następnie marzliby przez kilka miesięcy tylko, by latem powiedzieć "szach-mat, Apple miał rację, że krótkie rękawki to przyszłość!". Trzeba jednak odróżnić przyszłość od teraźniejszości.

iPhone 6 i słuchawki

Jeśli iPhone 7 nie będzie miał gniazda minijack — a wszystko wskazuje na to, że tak będzie — ciąg wydarzeń będzie analogiczny. Ludzie będą się męczyć z przejściówkami i inwestować pieniądze w słuchawki bezprzewodowe, by za parę lat wychwalać pod niebiosa Apple'a za to, że przewidział śmierć kabli. Może i słusznie, bo sam korzystam już głównie (choć wciąż nie tylko) ze słuchawek bezprzewodowych i cieszę się, że te jeszcze bardziej zyskają na popularności. Szkoda tylko, że odbywa się to kosztem "wolontariuszy", którzy inwestują w cały proces własne pieniądze.

Za 5 lat korzystanie z elektroniki będzie znacznie przyjemniejsze, ale czeka nas bardzo bolesny okres przejściowy

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Apple:

Pierwszy iPhone, czyli "telefon bez klawiatury, którego nikt nie zechce" Apple tworzy aplikację, która ułatwi użytkownikom iPhone'ów... przesiadkę na Androida? iPhone 7 może nie mieć gniazda słuchawkowego. Klienci nie są zachwyceni iPhone 7 Plus na renderach? To akurat fake, ale przecieków jest więcej Apple w przyszłym roku pokaże aż 3 iPhone'y 7? Mają się pojawić interesujące nowości iPhone 6 to nadal gorący towar - ten egzemplarz spłonął w kieszeni jednego z użytkowników Są pomysły genialne, śmieszne... i ten. iPhone 7 z systemem dysz CO2? iPhone 7 nie będzie ofiarą afery #ChipGate. Wszystkie procesory wyprodukuje TSMC? W USA Android jest popularniejszy, ale iOS pod względem zakupów online niszczy konkurenta Wodoszczelny iPhone 7 pozbawiony gniazda słuchawkowego? Ten niecodzienny gadżet zmieni Twojego iPhone'a w... zwykły notatnik. Świetny pomysł! iPad Pro zamiast komputera? Tima Cooka nieźle poniosło Jeśli brakuje Ci w iPhonie dodatkowych przycisków pod ekranem, polubisz to szkło ochronne Podróbka iPhone'a 6s za 140 zł? Wystarczy odwiedzić Chiny Wszystko o 3D Touch. Jak działa nowa generacja dotyku w iPhonie 6s? Tim Cook chwali się liczbą użytkowników Apple Music. Ma powody do zadowolenia Gdybym chciał kupić iPhone'a, pierwszy ustawiłbym się w kolejce W Niemczech zabrakło, a w Polsce mnie oszukali. iPhone 6s najwidoczniej nie jest mi pisany... Apple się doigrał i tym razem będzie musiał zapłacić ogromną karę za naruszenie patentów? Aparat iPhone'a 6s został sprawdzony przez ekspertów z DxOMark i się nie popisał #ChipGate - iPhone'y 6s trafiły na rynek z różnymi procesorami, od których uzależniona jest wydajność baterii Gdy Twój smartfon wpadnie do oceanu, możesz liczyć na pomoc... delfina Apple udostępnił raport dotyczący zapytań o dane użytkowników [SPROSTOWANIE] iPhone 6s, iPhone 6s Plus oraz Galaxy Note 5 - który jest najwytrzymalszy?