Android w Polsce 2015 - jacy są polscy użytkownicy Androida?

W jakich sytuacjach Polacy najczęściej korzystają ze swoich smartfonów? Jakie aplikacje królują na naszych pulpitach? Co przeciętny użytkownik wie o swoim smartfonie? Sprawdźmy.

Zmodyfikowane zdjęcie Android

Zmodyfikowane zdjęcie Android (Asif Islam / Shutterstock.com)

Raport "Android w Polsce 2015” został stworzony przez firmę badawczą SW Research oraz agencję rozwoju produktów mobilnych Whalla Labs. Badanie, na którym go oparto zostało przeprowadzone w dniach 20–31 maja 2015 roku na 2548 ankietowanych. Przygotowano je z myślą o deweloperach, aby ci mogli lepiej poznać użytkowników najpopularniejszej mobilnej platformy w Polsce.

Android Windowsem w świecie smartfonów

Porównanie to dotyczy nie tylko skali popularności obu systemów, ale i faktu, że nie są one ściśle powiązane z konkretnymi producentami sprzętu. Twórcy raportu zauważają jednak, że w 2014 roku pod kontrolą Androida pracowało 1,624 mld smartfonów, podczas gdy Microsoftowi nie udało się sprzedać tylu windowsowych licencji od początku istnienia tego systemu. Liczba ta stanowi jednocześnie 81,5% rynku smartfonów.

Również w Polsce Android jest absolutnym liderem, choć procentowo jego popularność jest u nas niższa niż na całym świecie. Mówimy o ok. 12 mln urządzeń i 65% rynku.

Masz Androida? Najpewniej jesteś mężczyzną

Jak wynika z badania, przedstawiciele płci brzydkiej stanowią w Polsce 57,6% użytkowników Androida, a kobiety 42,4%. Autorzy raportu przyjrzeli się jednak nie tylko płci, ale i wykształceniu i zasobności portfela osób korzystających z tegoż systemu.

Jeśli chodzi o wykształcenie, najliczniejszą grupą społeczną wśród użytkowników Androida są osoby o wykształceniu wyższym magisterskim, przy czym kobiety (33,2%) przebijają pod tym względem mężczyzn (22,3%). Odwrotnie rozkład popularności wygląda w przypadku osób z wykształceniem gimnazjalnym (K: 2,4%; M: 8,1%).

Co to oznacza? Podczas gdy mężczyźni sięgają po Androida już w wieku szkolnym, kobiety przekonują się do niego dopiero po zdobyciu wykształcenia. Z punktu widzenia deweloperów jest to o tyle ciekawe, że aplikacja dla wykształconych pań wbrew pozorom będzie miała znacznie liczniejszą grupę potencjalnych odbiorców niż niezobowiązująca gra dla nastolatków.

Wykształcenie polskich użytkowników Androida

Zobacz również: Appshaker 2 #47: A Planet of Mine, Vector Pop, Unlucky 13 i inne

Ciekawie wygląda jednak sprawa, gdy spojrzymy na zarobki. Choć żeńska część użytkowników Androida jest z reguły lepiej wykształcona, to mężczyźni zarabiają więcej.

Co masz na swoim pulpicie?

Twórcy raportu przyjrzeli się skrótom do aplikacji, które na swoich pulpitach umieszczają fani Androida. Jak nietrudno się domyślić, najpopularniejsze apki uzależnione są od wieku użytkowników, ale nie zabrakło kilku niespodzianek.

Aplikacje umieszczane na pulpitach przez polskich użytkowników Androida z różnych grup wiekowych

Nie dziwi mnie, że młodsze osoby trzymają w swoich telefonach Facebooka, Snapchata i Instagram. Zaskoczeniem jest jednak dla mnie to, że wciąż sporą popularnością w Polsce cieszy się GG oraz to, że po Kupony do McDonald's i Angry Birds sięgają głównie starsi użytkownicy.

Jak to wygląda z podziałem na płeć? Sporo kobiet (57,4%) używa komunikatora WhatsApp oraz aplikacji do robienia mobilnych zakupów (głównie Allegro). Jeśli chodzi o alternatywne dla Chrome'a przeglądarki, panie wybierają Operę, a panowie Firefoksa.

Aplikacje umieszczane na pulpitach przez polskie kobiety i mężczyzn

Nietrudno się domyślić, że przede wszystkim wybieramy aplikacje darmowe. Autorzy badania zwracają uwagę na to, że spośród tzw. heavy userów smartfonów 90% pobrało jakąś aplikację z Google Play, ale tylko 36,3% z nich w tym czasie kupiło jakąś apkę.

Popularność płatnych aplikacji wśród polskich użytkowników Androida

Ze smartfonów najczęściej korzystamy podczas…

spotkań ze znajomymi. Na drugim miejscu jest — a jakżeby inaczej — toaleta. Ponadto wielu z nas podczas robienia zakupów na bieżąco monitoruje ceny w innych sklepach. Najrzadziej po smartfony Polacy sięgają podczas seksu, choć — jak widać — nie brakuje osób, które przeglądają statusy na Facebooku w trakcie intymnych uniesień.

Sytuacje, w jakich polscy użytkownicy Androida sięgają po smartfony

Co w ogóle wiesz o swoim telefonie?

Ta kwestia będzie z pewnością szczególnie interesująca z punktu widzenia czytelnika Komórkomanii. Zapewne w swoich smartfonach wiecie wszystko, włącznie nazwą producenta odpowiedzialnego za chip graficzny. Tymczasem 32,7% badanych na pytanie o ilość pamięci operacyjnej w używanym przez siebie telefonie odpowiedziało… "nie wiem".

Dużo sprawniej ankietowani poradzili sobie ze wskazaniem producentów swoich urządzeń. Prym wiedzie oczywiście Samsung.

Najpopularniejsi producenci smartfonów z Androidem w Polsce

Więcej szczegółów znajdziecie w 54-stronicowym raporcie dostępnym na stronie androidwpolsce.pl. Jak widać, dane te są szalenie interesujące nie tylko dla deweloperów, z myślą o których je zebrano.

Które mobilne systemy operacyjne są najpopularniejsze w Polsce i na świecie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

3 technologie, które miały zrewolucjonizować nasze życie, a się nie przyjęły Zobacz jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś urodził się w XIX wieku. Masz szczęście, że żyjesz tu i teraz Czekam na czasy, gdy z mojego życia znikną wszystkie kable Gdzie jeszcze dotrze Google Street View? Teraz trafło do... miniaturowego miasta Pokaż pulpit swojego smartfona! Quiz Komórkomanii #4 - mobilne systemy operacyjne (+ podsumowanie quizu o flagowcach) Netflix w Polsce - wrażenia po jednym dniu oraz lista spolszczonych filmów i seriali Rok temu o programowaniu nie wiedział nic. Miesiąc temu wydał grę na 3 systemy mobilne Quiz Komórkomanii #3 - sprawdź swoją wiedzę o flagowcach z 2015 roku Huawei Mate S - jego aparat pokazuje pazur w nocy Huawei Mate S - 5 rzeczy, które Chińczycy zrobili dobrze 5 technologicznych błędów językowych, których powinieneś unikać, żeby nie wyjść na głupka [cz. II] Podróż w czasie: "Zaczepiłaś telefon o pończochę, to niesamowite", czyli Haier P5 20 GIF-ów, które uświadomią Ci, że żyjesz w przyszłości Wywiad z ekipą Snail Games, twórcami gry Taichi Panda „Cześć, jestem cyborgiem”. Nawet nie wiesz, jak technologia zmieniła Twoje życie Quiz Komórkomanii - sprawdź, jak uważnie śledzisz newsy na świata mobilnych technologii Wybierzmy najlepszego smartfona 2015 - Wasze propozycje 5 technologicznych błędów językowych, których powinieneś unikać, żeby nie wyjść na głupka [cz. I] Motorola - wczoraj, dziś i jutro Hologramy, inteligentne sprzęty, a może singularity? Jak zmieni się technologia do roku 2025? 10 lat w technologii. Nie uwierzysz, jak zmienił się świat Tekst Czytelnika: Smartfonowy rok 2019 wywróżony z fusów Czy stawiasz Huaweia na równi z Apple'em, Samsungiem, LG i innymi renomowanymi markami? [Ankieta]

Popularne w tym tygodniu:

Huawei Mate 10 Pro - pierwsze wrażenia Dawniej standard, dziś rarytas. 5 podstawowych funkcji telefonów, które umierają na naszych oczach Apple Watch to chyba jedyne urządzenie, którego używam codziennie i którego nie mam ochoty wymieniać na nowszy model LG G6 to prawdopodobnie najbardziej opłacalny flagowiec na rynku