Kupiłeś za granicą telefon niedostępny w Polsce? Sprawdzamy, czy w razie konieczności polski serwis podejmie się naprawy

Scenariusz nr 1: podczas podróży do Chin kupiłeś sobie niedostępny w Polsce telefon, który po powrocie do kraju uległ uszkodzeniu. Scenariusz nr 2: odwiedziła cię ciocia z USA, a w trakcie pobytu w Polsce jej niedostępny nad Wisłą tablet przestał działać. Czy w takiej sytuacji można liczyć na wsparcie serwisowe? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Naprawa smartfona

Naprawa smartfona (Shutterstock)

Pewnego dnia w jednym z dużych polskich sklepów pojawił się Galaxy Note5. Samsungowi się to nie spodobało i już kilka godzin później telefon zniknął z oferty sklepu. Powód? Producent nie może zaoferować w Polsce pełnego wsparcia serwisowego i nie chce, aby konsument, który dokonał zakupu w jednym z lokalnych sklepów, po udaniu się do serwisu usłyszał "tego modelu nie naprawiamy".

Jak wyglądałaby jednak sprawa w przypadku osób, które niedostępne w Polsce produkty z zagranicy sprowadzają sobie same? Zapytaliśmy o to przedstawicieli kilku producentów.

Samsung

Jeśli aparat jest w sprzedaży gdzieś w Unii Europejskiej, to serwis może dość szybko ściągnąć części i dokumentację, nawet jeśli nie ma tego modelu na rynku lokalnym. Natomiast jeśli jest to model dostępny np. tylko w USA albo Korei, to niestety nie ma możliwości przyjęcia do naprawy.

Innymi słowy — sprowadzenie na własną rękę Note'a 5 wiąże się ze sporym ryzykiem i myślę, że lepiej sobie odpuścić. W innych krajach UE spokojnie możecie jednak kupować urządzenia, których nie ma w Polsce w ogóle (np. zegarek Gear Live) lub takie, które w gdzie indziej trafiły do sprzedaży wcześniej.

Huawei

W Salonie Serwisowym Huawei jest możliwość serwisowania każdego urządzenia zakupionego w państwie należącym w dniu zakupu do Unii Europejskiej oraz na Islandii, w Norwegii i Szwajcarii, nawet jeśli dany model nie jest dostępny jeszcze na polskim rynku.

Z Huaweiem sprawa wygląda podobnie jak z Samsungiem; kupowanie egzotycznych urządzeń w Azji jest ryzykowne.

Asus

Gwarancja urządzeń ASUS jest międzynarodowa, ale zależy to od kraju (niektóre z takiej opcji nie korzystają). Mówiąc inaczej — jeżeli ktoś kupi urządzenie ASUS w kraju, który nie realizuje programu międzynarodowej gwarancji, sprzęt taki nie będzie naprawiany w Polsce przez autoryzowany serwis.

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Kupując urządzenie Asusa za granicą wystarczy zatem zapytać sprzedawcę, czy jest ono objęte międzynarodową gwarancją. Jeśli tak, serwis w Polsce je przyjmie i naprawi.

HTC

W przypadku HTC w Polsce serwisowane są produkty zakupione w Polsce oraz na terenie Unii Europejskiej, przy czym naprawa urządzenia niedostępnego w naszym kraju może się wydłużyć ze względu na konieczność sprowadzenia części.

Serwis może się także podjąć naprawy urządzenia pochodzącego z innej części świata (np. z Azji czy Stanów Zjednoczonych), jednak wszystkie przypadki rozpatrywane są indywidualnie, a w razie konieczności sprowadzenia dodatkowych części, koszt transportu może spaść na konsumenta. Trzeba jednak mieć przy tym świadomość, że wynika to wyłącznie z dobrej woli serwisu, gdyż żadne prawo nie nakłada na niego obowiązku objęcia gwarancją produktów zakupionych na drugim końcu świata.

Apple

Skontaktowałem się z polskim oddziałem Apple'a, który jednak nie odpowiedział na moje pytanie wprost, a jedynie odesłał na witrynę poświęconą rocznej gwarancji Apple. Poszukajmy zatem interesujących nas fragmentów.

Ponieważ funkcjonalność telefonii komórkowej w zakresie LTE dotyczące modeli iPad w wersji z funkcjonalnością telefonii komórkowej i modeli iPhone została zaprojektowana tak, aby działały w określonych państwach i regionach, Apple może ograniczyć obsługę serwisową w przypadku modeli iPad w wersji z funkcjonalnością telefonii komórkowej i iPhone zakupionych w państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz w Szwajcarii do obszaru EOG oraz Szwajcarii […] Dodatkowo, w przypadku iPad, może zostać ograniczona w Chinach z uwagi na obiektywne różnice techniczne w zakresie łączności Wi-Fi.


Użytkownik może chcieć skorzystać z serwisu w kraju niebędącym krajem zakupu, musi jednak wówczas przestrzegać wszelkich stosownych przepisów importowych i eksportowych oraz uiścić wszystkie opłaty celne, podatek VAT oraz inne stosowne podatki i opłaty.


Jeśli produkt zostanie oddany do serwisu w kraju innym niż kraj zakupu Produktu Apple, Apple może naprawić albo wymienić produkty lub części na porównywalne produkty lub części zgodne z standardami obowiązującymi w tym kraju.

Nie licząc zatem drobnych wyjątków, Apple naprawia urządzenia zakupione za granicą, choć zapisy w regulaminie są dość asekuracyjne. Firma podkreśla bowiem, że wszelkie działania Apple podejmuje "według własnego uznania".

LG

LG serwisuje wyłącznie urządzenia zakupione na terenie Unii Europejskiej. Większość ciekawych urządzeń LG i tak sprzedaje globalnie, ale zdarza się, że mocniejsze warianty lub inaczej wyglądające odpowiedniki popularnych smartfonów pojawiają się tylko w Korei Południowej. Zakup takich urządzeń jest więc ryzykowny.

Sony Mobile

Jeśli Produkt został zakupiony w kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Szwajcarii lub Republice Turcji i był przeznaczony do sprzedaży w Europejskim Obszarze Gospodarczym albo w Szwajcarii lub Turcji, Produkt ten może być serwisowany w dowolnym kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Szwajcarii lub Turcji zgodnie z warunkami gwarancji obowiązującymi w kraju, w którym jest konieczne serwisowanie — pod warunkiem, że identyczny Produkt jest sprzedawany w danym kraju przez autoryzowanego sprzedawcę firmy Sony.


Stąd, urządzenia Sony Mobile przeznaczone do dystrybucji na terenie Wielkiej Brytanii, podlegają naprawie gwarancyjnej w Polsce. Niemniej, proszę mieć na uwadze, iż w przypadku gdy dany produkt nie jest dostępny w regularnej sprzedaży w danym kraju, wsparcie serwisowe dla takiego urządzenia może być ograniczone. Zależy to m.in. od dostępności części zamiennych.

Sony, tak jak HTC, indywidualnie rozpatruje wszystkie przypadki i ewentualną naprawę produktów zakupionych za granicą uzależnia od dostępności części zamiennych.

Lenovo/Moto

Za realizację napraw z tytułu gwarancji producenta dla produktów Lenovo i Lenovo Moto odpowiada autoryzowany serwis Regenersis. Wszystkie produkty Lenovo i Lenovo Moto zakupione na terenie naszego kraju podlegają naprawie z tytułu gwarancji producenta w autoryzowanym serwisie […] Jeżeli serwis dysponuje częściami niezbędnymi do wykonania naprawy, to wykona ją także w przypadku produktów zakupionych poza Polską. Taka polityka dotyczy zarówno produktów Lenovo, jak i Lenovo Moto.

Czyli standard — wszystko zależy od dostępności części.

Czy da się serwisować produkt niedostępny w oficjalnej sprzedaży?

Jeśli chodzi o serwisowanie urządzeń zakupionych w kraju, w którym dany produkt nie jest dostępny, najlepiej wypada Asus, który gra w otwarte karty i na wybranych rynkach oferuje gwarancję międzynarodową.

W przypadku HTC, Sony oraz Lenovo/Moto przed ewentualnym zakupem najlepiej skontaktować się z polskim serwisem i upewnić, czy dysponuje on częściami zamiennymi. Najlepiej odpuścić sobie natomiast sprowadzanie spoza Unii Europejskiej egzotycznych urządzeń Samsunga, LG i Huaweia.


Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

3 technologie, które miały zrewolucjonizować nasze życie, a się nie przyjęły Jaki telefon ma... Dark Archon, redaktor naczelny serwisu arhn.eu? HTC HD2 czy Samsung Omnia II, czyli kiedyś dokonałem złego wyboru... Quiz Komórkomanii #7 - smartwatche (+ podsumowanie quizu o chińskich smartfonach) W świecie smartfonów nie ma już miejsca na oryginalność i to nasza wina Jaki telefon ma... CeZik? #KrzyweZwierciadło: Netflix dostosowuje ofertę do polskiego rynku. Będzie płacił widzom za oglądanie seriali Quiz Komórkomanii #6 - chińskie smartfony (+ podsumowanie quizu o smartfonowych aparatach) Huawei ShotX i Honor 5X w Polsce Zobacz jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś urodził się w XIX wieku. Masz szczęście, że żyjesz tu i teraz Android w Polsce 2015 - jacy są polscy użytkownicy Androida? Czekam na czasy, gdy z mojego życia znikną wszystkie kable Gdzie jeszcze dotrze Google Street View? Teraz trafło do... miniaturowego miasta Pokaż pulpit swojego smartfona! Quiz Komórkomanii #4 - mobilne systemy operacyjne (+ podsumowanie quizu o flagowcach) Netflix w Polsce - wrażenia po jednym dniu oraz lista spolszczonych filmów i seriali Rok temu o programowaniu nie wiedział nic. Miesiąc temu wydał grę na 3 systemy mobilne Quiz Komórkomanii #3 - sprawdź swoją wiedzę o flagowcach z 2015 roku Huawei Mate S - jego aparat pokazuje pazur w nocy Huawei Mate S - 5 rzeczy, które Chińczycy zrobili dobrze 5 technologicznych błędów językowych, których powinieneś unikać, żeby nie wyjść na głupka [cz. II] Podróż w czasie: "Zaczepiłaś telefon o pończochę, to niesamowite", czyli Haier P5 20 GIF-ów, które uświadomią Ci, że żyjesz w przyszłości Wywiad z ekipą Snail Games, twórcami gry Taichi Panda

Popularne w tym tygodniu:

TrueDepth w iPhonie X to coś więcej niż rozpoznawanie twarzy i animowane emotki Jak sprzedaje się iPhone 8? OnePlus 5T wydaje się w porządku, ale wciąż jest co poprawiać. Oto 6 rzeczy, które chciałbym zobaczyć w modelu OnePlus 6 Tak wygląda mapa głębi tworzona przez smartfony z podwójnymi aparatami