Apple w opałach? Gigant pozwany przez Immersion i... własnych klientów

Firma z Cupertino może szykować się do kolejnych batalii sądowych. Tym razem jej przeciwnikami będą Immesion, które chce odszkodowania za przywłaszczone opatentowane rozwiązania, oraz... (byli) posiadacze iPhone'ów.

Sąd

Sąd (shutterstock)

3D Touch to nie do końca autorskie rozwiązanie?

Immersion to jedna z najbardziej znanych na rynku firm zajmujących się technologią haptic feedback, czyli rozwiązaniami dostarczającymi użytkownikom dodatkowych wrażeń (najczęściej wibracji, ale mogą być to i inne bodźce) po dotknięciu panelu/ekranu dotykowego. Technologie Immersion wykorzystywane są obecnie w ponad 3 mld urządzeń na całym świecie. Firma z San Jose może pochwalić się również tym, że w jej rękach znajduje się duża liczba prawnie zastrzeżonych rozwiązań (2000 patentów i oczekujących wniosków).

Firma poinformowała wczoraj, że Apple przy tworzeniu technologii 3D Touch (Force Touch) bezprawnie wykorzystało kilka jej patentów. Gigant w nieswoje rozwiązania miał wyposażyć wszystkie Apple Watche oraz nowe iPhone'y 6s i 6s Plus. Immersion przedstawiło już stosowne papiery sądowi w Delaware, ale nie ujawniono o jak wysokie odszkodowanie ubiega się firma z San Jose.

Przedmiotem sporu jest kilka różnych technologii. Jedna z nich określana jest jako "shared feedback" i dotyczy prezentowania przez urządzenie zmiennych informacji w zależności od tego, czy jego ekran został dotknięty lekko czy mocno. Inne naruszone patenty związane są ze zmienną reakcją urządzenia na wykonywane czynności (przy dotknięciu ekranu) oraz intensywnością wrażeń dotykowych, które dostarczane są przez dane urządzenie.

Zbiorowy pozew w sprawie "błędu 53"

Na Immersion problemy Apple'a się nie kończą. Już w poniedziałek pojawiły się informacje, że firma prawnicza PCVA planuje złożyć zbiorowy pozew przeciw gigantowi z Cupertino w sprawie iPhone'ów, które zostały zablokowane po wystąpieniu "błędu 53". Dzisiaj prawnicy z Seattle zgłosili sprawę do Sądu Rejonowego dla Północnego Okręgu Kalifornii.

Jak najłatwiej uceglić iPhone'a? Wystarczy… zmienić systemową datę

iUrządzenia stały się właśnie bohaterami kolejnej afery.

O głośnej ostatnio sprawie informowałem w ubiegłym tygodniu, więc ograniczę się tylko do krótkiego przypomnienia. iPhone'y tych użytkowników, którzy naprawiali czujnik biometryczny w przycisku Home lub jego okablowanie w serwisach firm trzecich, zostały zablokowane po wystąpieniu się błędu 53. Pojawią się on po instalacji iOS 9 lub przy próbie wykonanie kopii zapasowej systemu, gdy oprogramowanie wykryło niezgodność w parowaniu komponentów TouchID. Użytkownicy nie mają możliwości uruchomienia zablokowanego iPhone'a, a dostęp do wszystkich składowanych w nim danych nie jest możliwy.

Przedstawiciele Apple wyjaśnili, że tak radykalne kroki podyktowane są ochroną danych składowanych w urządzeniach, w tym odcisków palców, za pomocą których autoryzowane są m.in. płatności Apple Pay. Firma PCVA uważa z kolei, że gigant z Cupertino takim działaniem chce zmusić klientów do wykonywania napraw urządzeń w autoryzowanych punktach, które są dużo droższe niż serwisy firm trzecich.

Prawnicy z Seattle — w imieniu swoich klientów — domagają się od Apple'a odszkodowania w wysokości 5 mln dolarów. PCVA dodatkowo chce, aby gigant całkowicie zniósł restrykcje dotyczące napraw czytnika linii papilarnych w iPhone'ach (dotyczy to także oprogramowania, które wyszukuje "nieprawidłowo" wymienione komponenty TouchID). Firma z Cupertino nie zabrała jeszcze głosu w tej sprawie.

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Źródło: Re/Code, AppleInsider, PhoneArena

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem Gogle wirtualnej rzeczywistości Google'a mogą być świetne. Oto dlaczego Naukowcy z MIT pokazali układ mobilny, dzięki któremu smartfon będzie mógł się uczyć Snapdragon Wear 2100 to układ, na którym działać będzie wiele inteligentnych zegarków Snapdragony 625, 435 i 425 oficjalnie. To ciekawe rozwiązania dla modeli ze średniej półki Federalna Administracja Lotnictwa przyjrzała się zagrożeniom związanym z przewożeniem baterii. Wnioski nie są pozytywne Moje TOP 5 smartbandów 2015 roku [wideo] Ara to także tablety? Ok, tylko czy ktoś czeka jeszcze na modularne urządzenia? Jak szybkie jest LTE w Polsce i na świecie? Powtórka z rozrywki: 10-rdzeniowec MediaTeka również się przegrzewa? [aktualizacja] Samsung Galaxy S7 ze Snapdragonem 820 będzie piekielnie szybki Google pracuje nad dronami, które dostarczą 40-krotnie szybszy internet niż 4G LTE Google pochwaliło się wynikami dotyczącymi wirtualnej rzeczywistości. Liczby robią wrażenie Baterie litowo-tlenowe mogą zaoferować nawet 5-krotnie większą moc niż obecne rozwiązania Moje TOP 5 smartwatchy z 2015 roku [wideo] Japan Display w 2018 roku może postawić na ekrany OLED. Czyżby szykował się do produkcji do iPhone'ów? O wartości smartfona decydują małe, pozornie nieistotne rzeczy Naukowcy pracują nad tabletem... dla niewidomych Microsoft z własną kartą SIM? Gigant może zostać wirtualnym operatorem LineFORM - zmiennokształtny bot o nieskończonych możliwościach rodem z filmu sci-fi [wideo] Smartfonowi detektywi, czyli w poszukiwaniu podróbek smartfonów [wideo] Za 5 lat korzystanie z elektroniki będzie znacznie przyjemniejsze, ale czeka nas bardzo bolesny okres przejściowy Sony do 2020 roku chce dokonać rewolucji na rynku baterii. Wierzę w Japończyków Czekaliście na smartfony ze Snapdragonami 618 i 620? No to się nie doczekacie, ale z innego powodu, niż myślicie

Popularne w tym tygodniu:

Eksperci nie mają wątpliwości - iPhone X ma najlepszy ekran na rynku Google stawia sprawę jasno. Deweloperzy albo poprawią aplikacje, albo znikną one z Google Play Samsung "zapowiada" układ, na którym oparty będzie Galaxy S9 Odkryto backdoor w smartfonach OnePlusa. Co na to producent? "Wietnamczycy złamali Face ID z użyciem maski". Czy aby na pewno? Jak oszukać Face ID i internautów?