Deweloperzy, którzy postawili na Windowsa zarabiają ponad dwa razy więcej niż koledzy od Androida!

Niemożliwe? Można tak sądzić w pierwszej chwili, ale na tym się nie kończy. Twórcy aplikacji na system Microsoftu zarabiają średnio więcej nawet od programistów, którzy publikują głównie w App Storze Apple'a.

Zarabianie na smartfonie

Zarabianie na smartfonie (shutterstock)

Na mobilnych okienkach można zarobić

Wskazuje na to przynajmniej raport "State of Mobile App Developers 2016", który przygotowało InMobi. W ankiecie firmy wzięło udział ponad 1000 twórców aplikacji z całego świata, spośród których 86% postawiło na Androida, 57% na iOS, a tylko 21% wybrało mobilną platformę Microsoftu. To właśnie ostatnia, najmniej liczna grupa programistów, może pochwalić się najwyższymi zarobkami jakie przypadają na pojedynczego dewelopera.

Twórca aplikacji, który związany jest z mobilnym Windowsem, zarabia średnio 11400 dolarów miesięcznie. To ponad dwa razy więcej niż w przypadku dewelopera, który tworzy głównie pod Androida (4900 dol.), i ponad 40% więcej niż osoba, która wybrała iOS jako główną platformę.

Średni miesięczny zysk deweloperów dla poszczególnych platform

W czym tkwi sukces?

Świetny wynik deweloperów publikujących w sklepie Microsoftu zawyżają duże firmy — stosunek ich liczby do liczby niezależnych twórców jest wyższy niż w przypadku Androida czy iOS. Mimo to 49% niezależnych programistów udaje się zarobić miesięcznie ponad 10 tys. dol. W przypadku systemów Google'a i Apple'a jest to odpowiednio 45% i 53%. InMobi twierdzi, że sukces możliwy jest dzięki mniejszej konkurencji w obrębie sklepu Microsoftu.

Ponieważ Windows ma tylko niszowych odbiorców, jego sklep z aplikacjami nie cechuje się tak dużą fragmentacją jak odpowiedniki związane z Androidem i iOS-em. Stąd łatwiej jest odkrywać aplikacje, a konkurencja pomiędzy nimi jest dużo mniejsza.

Z argumentacją firmy nie sposób się nie zgodzić. Ze względu na mniejsze zainteresowanie deweloperów, w sklepie MS nie ma ścisku, a dobre tytuły są lepiej pozycjonowane i wyróżniane. Dzięki temu natrafia na nie proporcjonalnie większa liczba użytkowników niż w przypadku innych platform.

Niepewna przyszłość mobilnych okienek?

Warto do tego zwrócić uwagę na jeszcze jeden wskaźnik, który został opublikowany w raporcie. Tylko 28% ze wszystkich twórców aplikacji na Windowsa oczekuje, że ich zarobki wzrosną w ciągu trzech najbliższych lat. Przeciwnego zdania było 16% tej części ankietowanych. Zarówno w przypadku Androida, jak i iOS, zdecydowana większość deweloperów liczy na wzrost sprzedaży swoich produkcji.

Oczekiwania deweloperów różnych platform odnośnie przyszłości

Zobacz również: Lumia 735 vs 830

Wyraźnie widać więc, że twórcy aplikacji nie są pewni przyszłości systemu Microsoftu. W dużej mierze wynika to z pewnością z małego procentowego udziału smartfonów z mobilnymi okienkami w rynku mobilnym (poniżej 2%). Tym bardziej, że nie zanosi się, aby w najbliższej przyszłości wiele w tej kwestii się zmieniło — liczba użytkowników, którzy mogą sięgnąć po daną aplikację, może jeszcze zmaleć, czego nie będzie równoważyć nawet dobre pozycjonowanie tytułów w sklepie giganta.

Oczywiście nie oznacza to, że mobilne okienka są skończone, a deweloperzy nie powinni interesować się platformą giganta z Redmond. Microsoft stara się obecnie urozmaicić portfolio dostępnych rozwiązań z Windowsem 10 Mobile, a przy tym dużo uwagi poświęca promocji uniwersalnych aplikacji (trafią nawet na konsolę Xbox One), oraz łatwiejszemu tworzeniu multiplatformowych aplikacji, które mają trafiać także na Windowsa 10 Mobile.

Źródło: InMobi, MSPU (WMPU)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Serwer w telefonie ? porównanie rozwiązań Angry Birds Epic - czekam z niecierpliwością, a wy? Wyszukiwanie głosowe w Androidzie działa również w wybranych aplikacjach Nokia Image Exchange dla S60v5 w wersji beta Fennec dla Windows Mobile w wersji Alpha 2 BlackBerry OS 6.0 przegląd systemu Dlaczego Vero - nowy rywal Facebooka - nie ma szans na sukces? Co jest, doktorku? Czyli jak Zynga ratuje się klonem Temple Run Restart telefonów Sony Ericsson z serii "P" Comex nie czeka na iOS 4.1 z wydaniem Spirit iPhone steruje samochodem - dosłownie Oglądaj wideo z Facebooka na iPhonie

Popularne w tym tygodniu:

Photoshop na iPada już jest. Cena? Absurdalnie wysoka Photoshop Camera: nowa apka ma zmienić smartfon w "aparat twoich marzeń" Huawei Assistant w Polsce. Nie, żadna z niego alternatywa dla Asystenta Google