ARM Cortex-A32 to nowe rdzenie dla zegarków i najtańszych smartfonów

ARM Holdings bardzo poważnie myśli o inteligentnych urządzeniach noszonych i sprzęcie wpisującym się w ideę Internetu Rzeczy. Najlepiej świadczy o tym nowe rozwiązanie brytyjskiej firmy - Cortex-A32.

ARM Cortex-A32

ARM Cortex-A32 (arm via androidauthority)

Najmniejszy i najbardziej energooszczędny

Firma z Cambridge doszła do wniosku, że bazujące na architekturze ARMv7-A procesory Cortex-A5 i Cortex-A7 wystarczająco się już zestrzały i nie nadają się najlepiej na potrzeby nowych urządzeń noszonych. Ich miejsce w ofercie ARM Holdings wkrótce mają zająć rdzenie Cortex-A32. To najmniejsze i najbardziej energooszczędne jednostki CPU firmy. Czym jeszcze się charakteryzują?

Schemat czterordzeniowego układu z ARM Cortex-A32

Seria Cortex-A32 to 32-bitowe rdzenie zbudowane na nowszej architekturze ARMv8-A. Mają one pobierać o 25% mniej energii niż Cortexy-A7, a przy tym oferować nieco wyższą wydajność. ARM Holdings chwali się, że najmniejsza z możliwych konfiguracji zajmuje powierzchnię jedynie 0,25 mm2, a pobór energii wynosi tylko 4 mV przy taktowaniu wynoszącym 100 MHz (w przypadku procesu litograficznego 28 nm). Układy wykorzystujące Cortexy-A32 będą dostępne w konfiguracjach z jednym, dwoma lub czterema rdzeniami.

Wydajność i energooszczędność rdzeni Cortex-A32

Nowe rozwiązanie wspiera również technologię ARM TrustZone. Umożliwia ona szyfrowanie danych z wykorzystaniem kryptograficznych środków ochrony (na poziomie zabezpieczeń bankowych). Do tej pory były one dostępne tylko w droższych smartfonach, ale teraz mają trafić także do tańszych urządzeń.

Idealne rozwiązanie nie tylko dla zegarków

Roadmapa rozwiązań ARM

Cortexy-A32 w portfolio ARM będą zajmować najniższe miejsce wśród układów z serii A. Dzięki małym rozmiarom i niskiemu zapotrzebowaniu na energię mają jednak idealnie pasować do urządzeń noszonych, szczególnie inteligentnych zegarków, które działają na Androidzie Wear czy Tizenie.

ARM Holdings zapowiada do tego, że rdzenie Cortex-A32 mogą znaleźć szerokie zastosowanie w segmencie najtańszych smartfonów oraz urządzeń, które przygotowywane są w ramach idei Internetu Rzeczy. Dotyczy to głównie rozwiązań, które będą oparte na systemie Google'a lub różnych dystrybucjach Linuxa (np. Ubuntu Canonicala).

Zobacz również: Appshaker 2 #47: A Planet of Mine, Vector Pop, Unlucky 13 i inne

Źródło: ARM, ARM, AndroidAuthority

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem Rewolucyjna ładowarka i nowy rodzaj OIS - Oppo pozytywnie zaskoczyło! ZTE zaprezentowało 8-calowy... laserowy projektor mobilny LG liderem innowacji. Moduły dla G5 to świetna sprawa, a firma na pewno na tym nie poprzestanie Do czego może się przydać stara komórka? [wideo] ReFlex, czyli w jaki sposób będziemy używać elastycznych smartfonów Jorge Lorenzo zaprezentuje jeden z pierwszych smartfonów z 10-rdzeniowym Helio X20 Gogle wirtualnej rzeczywistości Google'a mogą być świetne. Oto dlaczego Naukowcy z MIT pokazali układ mobilny, dzięki któremu smartfon będzie mógł się uczyć Apple w opałach? Gigant pozwany przez Immersion i... własnych klientów Snapdragon Wear 2100 to układ, na którym działać będzie wiele inteligentnych zegarków Snapdragony 625, 435 i 425 oficjalnie. To ciekawe rozwiązania dla modeli ze średniej półki Federalna Administracja Lotnictwa przyjrzała się zagrożeniom związanym z przewożeniem baterii. Wnioski nie są pozytywne Moje TOP 5 smartbandów 2015 roku [wideo] Ara to także tablety? Ok, tylko czy ktoś czeka jeszcze na modularne urządzenia? Jak szybkie jest LTE w Polsce i na świecie? Powtórka z rozrywki: 10-rdzeniowec MediaTeka również się przegrzewa? [aktualizacja] Samsung Galaxy S7 ze Snapdragonem 820 będzie piekielnie szybki Google pracuje nad dronami, które dostarczą 40-krotnie szybszy internet niż 4G LTE Google pochwaliło się wynikami dotyczącymi wirtualnej rzeczywistości. Liczby robią wrażenie Baterie litowo-tlenowe mogą zaoferować nawet 5-krotnie większą moc niż obecne rozwiązania Moje TOP 5 smartwatchy z 2015 roku [wideo] Japan Display w 2018 roku może postawić na ekrany OLED. Czyżby szykował się do produkcji do iPhone'ów? O wartości smartfona decydują małe, pozornie nieistotne rzeczy

Popularne w tym tygodniu:

Linux on Galaxy, czyli Samsung DeX wskoczy na nowy poziom Pojedynczy aparat i ładnie rozmyte tło, czyli jak Google'owi udało się zastąpić dwa aparaty jednym Qualcomm Snapdragon 636 oficjalnie. Świetne rozwiązanie dla niedrogich smartfonów z ekranami 18:9 Pixel Visual Core - pierwszy mobilny układ Google'a w Pixelu 2 aptX HD to przyszłość. Czym właściwie jest i jak można go wykorzystać?