Skorzystali z aplikacji na smartfonie: 1 osoba nie żyje, 10 jest rannych

Smartfony mają za zadanie ułatwiać życie użytkowników, ale czasami mogą je też poważnie skomplikować. Chociaż to i tak dość łagodne słowa w obliczu konfliktu zbrojnego, który wynikł z nieumiejętnego wykorzystania aplikacji Waze.

Nawigacja powodem starć izraelsko-palestyńskich

Co może pójść nie tak, gdy wsiadasz do samochodu, wyznaczasz na smartfonie trasę i pozwalasz, aby aplikacja nawigowała cię do punktu docelowego? Całkiem wiele. Szczególnie, gdy jesteś żołnierzem Sił Obronnych Izraela (IDF), a program wyznacza trasę, która biegnie przez teren należący do Palestyńczyków.

Dwóch uzbrojonych żołnierzy z jednostki Oketz miało wczoraj przedostać się na teren Zachodniego Brzegu, gdzie mieli do wykonania zadania administracyjne. Pomóc miała im w tym nawigacja Waze, którą wykorzystali do wyznaczenia trasy najszybszego przejazdu przez strefy kontrolowane przez wojska IDF. Okazało się jednak, że program zaprowadził ich na teren zamieszkały przez Palestyńczyków.

Izraelski żołnierz

Nietrudno wyobrazić sobie ciąg dalszy wydarzeń. Gdy izraelski wóz bojowy wjechał na palestyńskie osiedle, tamtejsza ludność pomyślała, że jest atakowana. W stronę pojazdu poleciały kamienie i prowizoryczne bomby, a gdy stanął on w płomieniach izraelscy żołnierze wezwali wsparcie, a potem rozdzielili się i uciekli w innych kierunkach.

Pierwszy z nich został ewakuowany już po dwudziestu minutach, a drugi zapomniał zabrać telefonu z lokalizatorem z wozu bojowego. W efekcie Siły Obronne Izraela wysłały posiłki, w tym helikoptery i drony. Palestyńskie osiedle szybko stało się miejscem zażartego starcia, w którym jedna osoba straciła życia, a 10 innych zostało rannych. Wszyscy oni byli Palestyńczykami — drugi z żołnierzy jednostki Oketz został odnaleziony na pobliskim izraelskim osiedlu.

Waze naprawdę mogło pomóc…

Winą za doprowadzenie do kolejnego konfliktu na linii Jerozolima-Ramallah ponosi oczywiście dwójka żołnierzy jednostki Oketz. Reprezentujący Siły Obronne Izraela, podpułkownik Peter Lerner stwierdził, że oddział powinien znać trasę przejazdu. W razie problemów z dotarciem do celu żołnierze mieli skorzystać z wojskowej mapy, a nie smartfonowej nawigacji.

Nawigacja Waze

Najgorsze w całej sytuacji jest to, że nawigacja Waze rzeczywiście mogła pomóc w bezproblemowym dotarciu do celu. Przedstawiciele izraelskiej firmy, która w 2013 roku została wykupiona za miliard dolarów przez Google'a, przygotowali specjalne oświadczenie odnoszące się do zaistniałej sytuacji. Wyjaśnili w nim, że program wyposażony jest w specjalny tryb, który ostrzega mieszkańców Izraela przed wjazdem do niedozwolonych lub niebezpiecznych stref na terytorium Palestyny.

Zobacz również: Asus Zenfone 2

Przedstawiciele Waze'a stwierdzili, że tryb ten został wyłączony w telefonach żołnierzy, a firma nie może brać odpowiedzialności za nieuwagę kierowców. Nieuwagę, przez którą śmierć poniósł 22-letni Iyad Sajadiyya…

Źródło: NYTimes, TechCrunch, Engadget, washingtopost

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Telefony:

10 najmniejszych telefonów komórkowych na świecie Czy kupowanie nowego flagowca ma jeszcze sens? [Ankieta] Huawei P9 - zdjęcia i nowa porcja przecieków Poznaj 5 nowych smartfonów Wiko. Wyglądają nietuzinkowo i niewiele kosztują Vivo Xplay5 oficjalnie. Ma zagięty ekran i 6 GB RAM-u! Coraz więcej producentów chce używać zagiętych ekranów i Samsung może się tylko cieszyć Te urządzenia udowadniają, że pośpiech jest złym doradcą Co pojawi się w Androidzie N? Podsumowanie przecieków 5 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Samsungu Galaxy S7 Które mobilne systemy operacyjne są najpopularniejsze w Polsce i na świecie? Przez nowe technologie czuję się staro, czyli moja przygoda ze Snapchatem Który z zaprezentowanych na MWC 2016 flagowców może sprzedawać się najlepiej? #WaszymZdaniem: Który z flagowców pokazanych na MWC 2016 podobał ci się najbardziej? Na MWC 2016 najciekawszy był dla mnie... Alcatel LG X cam i X screen – bardzo wyspecjalizowane telefony ze średniej półki. Dla mas czy entuzjastów? 7 wspaniałych, czyli najlepsze smartfonowe nowości MWC 2016 Władze Bombaju zakazały robienia selfie w niektórych miejscach Który z flagowców pokazanych na MWC 2016 podobał ci się najbardziej? [Ankieta] ZOPO Speed 8 oficjalnie. Szybkość to jego niejedyna zaleta Huawei: w ciągu 5 lat będziemy największym producentem smartfonów! Ja w to wierzę HP Elite x3 to sprzęt, który może być moim kolejnym smartfonem W Europie aż 3 na 4 telefony zwrócone producentom i operatorom nie mają żadnych problemów Xperia X zastępuje flagową linię Z. Ale czy aby na pewno? General Mobile GM5 Plus to mocny przedstawiciel serii Android One

Popularne w tym tygodniu:

Nubia Z17S oficjalnie. Piękny i potężny smartfon w Polsce jako Archos Diamond Omega Purism Librem 5, czyli Linux alternatywą dla Androida i iOS-u? Ta idea wciąż jest żywa! Oto "bezramkowa" i budżetowa Lumia z 2014 roku, która... nigdy nie trafiła do sprzedaży Huawei Mate 10 i Mete 10 Pro oficjalnie. Oto nowe "inteligentne maszyny" Huaweia Huawei Mate 10 Lite oficjalnie. To może być hit sprzedaży ZTE Axon M oficjalnie. Pomysł z rozkładanym smartfonem jest świetny, ale to jeszcze nie to Nokia 7 oficjalnie. Ma optykę Zeissa i wspiera Nokia OZO Audio, ale to nic specjalnego BlackBerry Motion oficjalnie. Takiego smartfonu kanadyjska marka jeszcze miała Samsung Galaxy A5 (2018) i A7 (2018) mogą prezentować się świetnie Zachwyć się! HTC U11 Plus - podsumowanie plotek i przecieków