Mapy HERE: koniec wsparcia dla smartfonów z... mobilnym Windowsem

Tak, dobrze czytacie. Twórcy usługi, która była sztandarowym dodatkiem do smartfonów Lumia Nokii, podjęli decyzję o porzuceniu systemu Microsoftu.

Mapy i nawigacja HERE będą już rozwijane jedynie w wersjach na Androida i iOS

Mapy i nawigacja HERE będą już rozwijane jedynie w wersjach na Androida i iOS (here)

Koniec pięknej historii

Nokia swoje usługi geolokalizacyjne i nawigacyjne rozwijała w zasadzie od czasu, gdy pojawiły się pierwsze smartfony z odbiornikiem GPS. Możliwe było to dzięki wykupieniu firmy Navteq, której rozwiązania posłużyły do stworzenia Map Nokii. Później dostępne były one pod marką Ovi, która związana była głównie z telefonami z Symbianem. Po przejściu na platformę Microsoftu i powołaniu do życia serii Lumia, firma wróciła do pierwotnej nazwy (Nokia Maps).

Finowie finalnie wydzielili oddział HERE, który zajął się rozwijaniem usług lokalizacyjnych. Dotyczyło to nie tylko map i nawigacji, ale również — zapoczątkowanych jeszcze pod marką Ovi — rozwiązań wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość czy konkurencji dla Google Street View. Wszystkie usługi spod znaku HERE przez cały czas były jednym z najważniejszych dodatków dla smartfonów Nokii, szczególnie modeli z serii Lumia, które w standardzie oferowały darmową nawigację offline.

Funkcja City Lens

Było tak przynajmniej do przejęcia biznesu mobilnego Nokii przez Microsoft. Gigant z Redmond nie był zainteresowany wykupieniem HERE, ograniczając się jedynie do licencjonowania części rozwiązań tego działu we własnych usługach. Nokia postanowiła więc rozszerzyć dostępność autorskich map i nawigacji, dzięki czemu HERE weszło na platformy Android i iOS. Finowie ostatecznie podjęli decyzję o sprzedaży oddziału, który pod koniec ubiegłego roku trafił w ręce niemieckich firm motoryzacyjnych Audi, BMW i Daimler.

Koniec wsparcia dla mobilnego Windowsa

Nowi właściciele szybko zmienili dotychczasową strategię, na co główny wpływ ma niski udział mobilnego Windowsa w rynku mobilnym (1,1%). Niemcy chcą skupić się na platformach Android i iOS, gdyż w ten sposób mogą dotrzeć do dużo większej liczby użytkowników.

Mapy HERE na smartfony z serii Lumia

HERE ogłosiło wczoraj, że inwestycja w mobilną aplikację dla Windows 10 Mobile przestała być opłacalna, więc pozycja ta zniknie ze sklepu Microsoftu już 29 marca. Firma tłumaczy to koniecznością przepisania programu od zera — udało jej się przygotować wersję pod nowe mobilne okienka wykorzystując rozwiązanie, które nie będzie działać po 30 czerwca tego roku. Do tego czasu użytkownicy smartfonów z Windows 10 Mobile mogą korzystać z map i nawigacji HERE. Ucierpią też użytkownicy modeli z Windows Phone 8.x.

Niemcy ujawnili, że aplikacja dla starszej platformy nie otrzyma już żadnej aktualizacji z nowymi funkcjami. Wyjątkiem mogą być tylko update'y, które będą naprawiać krytyczne błędy w programie.

Zobacz również: Appshaker 103

HERE nie zniknie całkiem z mobilnych okienek

Mapy i nawigacja HERE oraz wszystkie dodatki do nich będą stale dostępne dla WP8, a użytkownicy tego systemu bez przeszkód będą mogli korzystać ze wszystkich dostępnych opcji. Warto pamiętać również, że rozwiązania firmy wykorzystywane są też w usługach lokalizacyjnych Microsoftu (te same mapy, algorytmy i bazy danych).

Szkoda jedynie, że HERE to kolejne już usługi Nokii, które znikają z mobilnego Windowsa. Wcześniej LINE poinformowało o zamknięciu serwisu MixRadio, które w przeszłości był jednym z kluczowych dodatków Nokii dla modeli Lumia.

Źródło: Here 360

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Legacy Quest - na tę grę Polacy musieli czekać pół roku - [Android i iOS] Czuję głęboki niedosyt i wielki zawód. Nie tego od Dirac oczekiwałem [Android i iOS] Polacy naprawdę się starają! Listonic zapisze podyktowaną listę zakupów, a na tym nie koniec nowości Clash Royale to mobilna strategia z prawdziwego zdarzenia [Android, iOS] Jest nowy Instagram na mobilnego Windowsa. Wciąż jako... wersja beta W te mobilne gry codziennie gra... 100 milionów osób Który z układów w smartfonach jest najbardziej wydajny? iSlash Heroes - nowych pomysłów niewiele, ale gra się całkiem przyjemnie [Android i iOS] Peeple to kontrowersyjna aplikacja służąca do oceniania innych ludzi. Nie sądzę, by internet był na nią gotowy Pojawiło się kolejne zagrożenie na Androidzie. Na atak podatnych jest 500 mln urządzeń. Jak się zabezpieczyć? Snapchat mnie przeraża, ale ja po prostu z niego nie korzystam Deweloperzy, którzy postawili na Windowsa zarabiają ponad dwa razy więcej niż koledzy od Androida! Smartfon zamiast komputera pokładowego w samochodzie? Takie rozwiązanie proponuje Honda father.io ma być FPS-em, który będzie dziać się w twojej okolicy Microsoft uśmiercił swoje lekarstwo na niewielką liczbę aplikacji na mobilnego Windowsa, ale oferuje deweloperom alternatywę Futurama Game of Drones, czyli "shut up and take my money"? [Android i iOS] Meizu przegrało walkę z siłami natury. Świetnie zapowiadający się Pro 5 mini anulowany przez trzęsienie ziemi Pomysł dobry, wykonanie też, ale... zawiodła reklama - recenzja BBTAN [Android i IOS] Atak klonów - sukcesem tych gier "podzieliło się" kilku deweloperów Power Hover - prosto, ładnie i bez mikropłatności. Tak moi drodzy powinno się robić gry [Android i iOS] Ile transferu zużywają popularne aplikacje? Wielki powrót po 10 latach. Jest jednak jedna rzecz, której GTA: Liberty City Stories nie mogę wybaczyć - recenzja (iOS i Android) Samotny wilk chwyta za broń - recenzja Lonewolf [Android i iOS] Alto's Adventure - przygoda z morałem dla innych deweloperów - recenzja [iOS i Android]

Popularne w tym tygodniu:

Spełnij swoje marzenia