Apple Watch z opaską, która umożliwi pomiar EKG. Czy można ufać takim akcesoriom? Pytamy specjalistę

Przybywa nie tylko akcesoriów medycznych dla smartfonów. Coraz więcej firm chce wykorzystać stale noszone przy ciele inteligentne zegarki jako narzędzia do monitorowania stanu pacjentów. Jedną z nich jest AliveCor, która chwali się opracowaniem pulsometru klasy medycznej dla Apple Watcha.

Opaska AliveCor Kardia dla Apple Watch

Opaska AliveCor Kardia dla Apple Watch (kardia)

Czy jest projekt Kardia?

AliveCor to firma, której obecnym szefem jest Vic Gundotra. Wcześniej pracował on nad rozwojem usługi społecznościowej Google+, a nawet był jednym z kandydatów na nowego CEO Google'a. Nie dziwi więc, że firma kieruje się w stronę nowych technologii i chce wykorzystać smartfony oraz inteligentne zegarki do monitorowania stanu pacjentów.

Umożliwić mają to akcesoria z serii Kardia. Prezentowane są one jako pulsometry klasy medycznej, które umożliwiają sporządzenie EKG (elektrokardiogramu) i spełniają normy amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). AliveCor przygotowało etui dla iPhone'ów (5/5s, 6/6s) oraz przyklejaną płytkę dla urządzeń z Androidem, z których dane przesyłane są do dedykowanych aplikacji firmy. Na tym jednak nie koniec.

Gundotra i spółka opracowali również akcesorium, które zostało zintegrowane z opaską dla Apple Watcha. Ma być to jeden z pierwszych produktów tego typu, który otrzyma certyfikat FDA. Jego cechą charakterystyczną ma być możliwość dokonywania pomiaru EKG.

Opaska Kardia dla Apple Watch

AliveCor sugeruje, że opaska Kardia będzie akcesorium idealnym dla wszystkich osób z chorobami serca. Firma twierdzi bowiem, że dzięki opasce możliwe będzie rozpoznawanie nieprawidłowej pracy mięśnia sercowego, która może być wywołane przykładowo migotaniem lub trzepotaniem przedsionków.

Czy można zawierzyć takiemu narzędziu?

Zapowiedzi AliveCor prezentują się bardzo obiecująco. Jest jednak jedno "ale" - dokładność zapisu EKG, który można wykonać za pomocą opaski Kardia. Jest on robiony z obwodowego układu krążenia (z dłoni), z wykorzystaniem prostego, 30-sekundowego pomiaru. Nie ma więc możliwości, aby przygotowany w ten sposób elektrokardiogram był dokładny, co potwierdziłem w rozmowie ze znajomym lekarzem.

Opaska Kardia dla Apple Watch

Stwierdził on, że opaska rzeczywiście może wskazać pewne zaburzenia pracy serca, jak dość powszechne migotanie przedsionków, którego wzór jest prosty w interpretacji. Nie ma jednak mowy, aby to EKG posłużyło do rozpoznawania rzeczywistego stanu pacjenta. Nie pomoże tu żaden, nawet najbardziej dokładny algorytm. Tym bardziej, że nawet badania wykonane profesjonalnym sprzętem z klatki piersiowej nie zawsze są w stanie pomóc w prawidłowym określeniu stanu chorobowego.

Zobacz również: Appshaker 2 #47: A Planet of Mine, Vector Pop, Unlucky 13 i inne

Aplikacja Kardia dla urządzeń z Androidem

Kardia wskaże jedynie na normalną pracę serca lub wystąpienie odchyleń od normy. Może okazać się również, że przez małą dokładność sprzęt nie wychwyci różnic między mniej i bardziej poważnymi schodzeniami. Opieranie się na sprzęcie AliveCor może prowadzić do częstego alarmowania użytkownika w sytuacjach, w których nie jest to potrzebne. Przykładem jest wspomniane już migotanie przedsionków, które objawia się ataki pojawiającymi się kilkukrotnie w ciągu doby.

Opaska dla Apple Watcha może być użytecznym dodatkiem, który pomoże w stałym monitorowaniu pracy mięśnia sercowego. Zegarek nosi w końcu ze sobą niemal cały czas. Aby Kardia miała jednak sens, dane z niej muszą być monitorowane przez lekarza, który w razie wystąpienia poważnych nieprawidłowości wyśle użytkownika na dokładne badania.

Źródło: Engadget, AliveCor

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Akcesoria:

Najdziwniejsze etui i pokrowce na komórki [TOP 20] Nixon Mission oraz Fossil Q Marshal i Q Wander to interesujące smartwatche z Androidem Wear GoTenna to gadżet, dzięki któremu twój smartfon połączy się z innym smartfonem nawet w miejscu, w którym w ogóle nie ma zasięgu Samsung Charm to inteligentna opaska, ale nie dla geeka. I to jest w niej najlepsze LG Hi-Fi Plus i Cam Plus - zobacz jak działają moduły do LG G5 W IV kwartale 2015 na rynek trafiło więcej szwajcarskich czy inteligentnych zegarków? Statystyki mnie zaskoczyły VerveLife to nowa marka sygnowana logo Motoroli. Znajdziesz je na słuchawkach, sportowej kamerce i... obroży dla psa Rook to pierwszy domowy dron. Zapowiada się świetnie, ale jeden brak może irytować Google w tym roku może pokazać nowe gogle oraz technologię Android VR W 2015 roku Apple sprzedał najwięcej smartwatchy, ale liderem całego rynku wearables był ktoś inny Samsung ma nowy pomysł na identyfikację użytkownika. Będzie skanować żyły Ten sprzęt powinien znaleźć się w każdym sklepie ze smartfonami Fitbit Alta byłby niezłą opaską fitness, gdyby nie jeden niewybaczalny brak Podróbka Apple Watcha 2 za 350 zł? Tak, choć oryginału jeszcze nie ma... NutriRay3D to gadżet, który pozwoli ocenić, ile kalorii ma Twój posiłek dokiWatch - najbadziej zaawansowany smartwatch dla dzieci? Xiaomi oficjalnie weszło do Polski, ale smartfonów w ofercie brak Kruger&Matz Style to niedrogi smartwatch z okrągłym ekranem Samsung S-Patch to prototyp gadżetu, który będzie "prywatnym lekarzem" Co tam smartwatche. Firma medyczna pokazała inteligentną naklejkę wyglądającą jak tatuaż Casio Smart Outdoor Watch WSD-F10 - Android Wear i miesiąc pracy na jednym ładowaniu? Jest jednak haczyk UA HealthBox, czyli HTC i Under Armour myślą o aktywnych użytkownikach Oto zdjęcia prototypu inteligentnego zegarka Nokii. Brzydki jak noc, czyli tak jak większość smartwatchy w 2014 Babypod to waginalny głośnik dla płodów. Czy młodym matkom taki gadżet się spodoba?

Popularne w tym tygodniu:

Tak, nowe etui Apple'a wygląda paskudnie, ale nie to jest największy problem