iPhone SE - 5 rzeczy, o których Apple nie wspominał podczas konferencji

Kilka szczegółów na temat iPhone'a SE, o których się nie mówi.

Z tego artykułu dowiesz się:

• jak europejskie ceny iPhone'a SE wypadają na tle USA
• czy iPhone SE jest zgodny z pokrowcami do iPhone'ów 5 i 5s
• co oznacza skrót "SE"
• ile pamięci RAM ma iPhone SE
• jak Apple przyoszczędził na czytniku linii papilarnych

Horrendalnie wysokie ceny w Europie

W USA ceny iPhone'a SE startują z poziomu 399 dolarów, co w przeliczeniu daje ok. 1510 zł. Oczywiście amerykańskie ceny nie obejmują VAT-u, więc to zrozumiałe, że u nas telefon musi być droższy. Przyjęło się już, że producenci elektroniki stosują przelicznik 1 dolar = 1 euro, ale Apple w przypadku Niemiec przełożył 399 dolarów na — uwaga — 489 euro!

Jeszcze ciekawiej robi się, gdy zerkniemy na ceny innych produktów w polskim i amerykańskim sklepie Apple'a.

• iPad mini 4 16 GB — 399 dol./1699 zł
• iPhone SE 16 GB — 399 dol./2149 zł

• iPad mini 4 64 GB — 499 dol./2099 zł
• iPhone SE 64 GB — 499 dol./2649 zł

Jak widzicie, różnice w cenach amerykańskich i europejskich są absurdalnie wysokie nawet jak na standardy Apple'a.

Starsze pokrowce bedą pasować

Jeśli już zdecydujecie się przełknąć wysokie ceny i kupić iPhone'a SE, przynajmniej macie szansę zaoszczędzić na pokrowcach. Wymiary tegoż smartfona to 123,8 x 58,6 x 7,6 mm, czyli są identyczne jak w przypadku iPhone'ów 5 i 5s.

Co więcej, w sklepie Apple'a pojawiło się już skórzane etui do iPhone'a SE (179 zł). Jak słusznie zauważyli redaktorzy Phone Areny, w specyfikacji widnieje informacja o zgodności z iPhone'ami 5, 5s oraz SE. Oznacza to, że również rozmieszczenie wszystkich elementów na obudowie jest identyczne, więc spokojnie można sięgnąć po stare akcesoria.

Zobacz również: Techgadka: rozczarowania 2014 roku

Nazwa iPhone'a SE oznacza specjalną edycję

Zastanawialiście się, co oznacza skrót "SE" w nazwie nowego iPhone'a? Co prawda tego można było się domyślać już wcześniej, ale dopiero teraz Jason Cipriani potwierdził w rozmowie z Philem Schillerem z Apple'a, że chodzi o "Special Edition".

Może to sugerować, że iPhone SE będzie ostatnim 4-calowcem w ofercie Apple'a.

2 GB pamięci RAM

Apple nie chwali się pamięcią operacyjną w oficjalnej specyfikacji. Twórcy benchmarka AnTuTu opublikowali jednak na Weibo wyniki testu wydajnościowego, które zdradzają, że iPhone SE ma do dyspozycji 2 GB RAM-u.

Oznacza to, że SE pod względem wydajności naprawdę powinien przynajmniej dorównywać modelowi 6s, a kto wie czy dzięki niższej rozdzielczości ekranu nie będzie działał sprawniej.

Stary czytnik linii papilarnych

Procesor procesorem, pamięć pamięcią, ale to wszystko nie oznacza, że opis "iPhone 6s w małej obudowie" w 100 procentach odpowiada rzeczywistości. Jak donosi Macworld, do nowego modelu Apple wpakował znany z iPhone'a 5s skaner Touch ID pierwszej generacji.

Co to oznacza dla użytkowników? Przede wszystkim to, że skaner biometryczny iPhone'a SE będzie identyfikował odciski palców zauważalnie wolniej niż czytnik Touch ID 2.0 z iPhone'a 6s.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Apple:

Pierwsze recenzje iPada: to genialne urządzenie [wideo] Plus rozpoczął sprzedaż iPada iPort In-Wall będzie współgrał z iPhonem Minigore za darmo [wideo] Jak Apple chroni się przed wyciekami? Nowy system ocen w Appstore sprawia kłopoty Firefox 3.6 - pierwszy release już dostępny QuickOffice dla iPhone'a już dostępny! OS X Security Update (2008-005) Aplikacja Dnia: NBA 2K14, najnowsza odsłona popularnej serii już w App Store! Historia Apple - 34 lata w pięknej wizualizacji Rynek smartfonów pędzi, Samsung na czele stawki