LG G5 ma metalową obudowę czy nie? Producent wyjaśnia

LG G5 ma metalową obudowę czy nie? Producent wyjaśnia

LG G5 ma metalową obudowę czy nie? Producent wyjaśnia
Mateusz Żołyniak
04.04.2016 15:21, aktualizacja: 04.04.2016 17:21

Wiemy już, jak wygląda sprawa z metalową konstrukcją flagowego LG G5.

Gdzie ten metal?

Jedną z największych przewag G5 nad poprzednikami ma być nowa, metalowa konstrukcja, którą LG chwali się w większości komunikatów prasowych. Wygląd obudowy nowego flagowca nie musi każdemu przypaść do gustu, ale metal to metal, więc większość liczyła na większą wytrzymałość urządzenia niż w przypadku G4 czy G3. Szybko podważyły to jednak testy odporności, które na swoim kanale przeprowadził JerryRigEverything.

LG G5 - Bend Test - Scratch Test - Burn Test

Materiał przygotowany przez vlogera jasno pokazał, że powierzchnię tylnej części obudowy i włącznika można dość łatwo zarysować. Ba, można nawet zeskrobać zewnętrzną warstwę (farbę i powłokę z tworzywa sztucznego), o czym wspominał już Łukasz. Od razu pojawia się więc sporo słusznych wątpliwości:

Wewnętrzna konstrukcja to jedno. Zupełnie inną sprawą jest natomiast zewnętrzna część obudowy. To z nią ma do czynienia użytkownik. Mimo, że inżynier rzeczywiście mógłby nazwać telefon LG metalowym, uważam, że komunikowanie przekazu marketingowego jakoby G5 był wykonany ze szkła i metalu jest bardzo nie w porządku.

Co na to LG?

Długo nie trzeba było czekać na odpowiedź LG w tej sprawie. Firma w oficjalnym komunikacie postanowiła wyjaśnić, jak zrobiona jest obudowa nowego flagowca. Okazuje, że Koreańczycy postawili na rozwiązanie podobne do tego, które stosowane jest choćby w samochodach.

Cała obudowa wykonana została z stopu aluminium o kodowej nazwie LM201b. Materiał ten jest lekki, a przy tym niezwykle wytrzymały, stąd też stosuje się go w produkcji samochodów czy samolotów. Na stop nałożony został grunt, który wnika między cząsteczki metalu, i to właśnie na tę warstwę nałożona jest farba. Rozwiązanie to ma zapobiec powstawaniu odprysków, które występują czasami w konstrukcja zabarwiany w procesie eloksacji.

LG o obudowie G5:

Uważamy, że nieprawidłowe jest określanie produktu jako niemetalowy. To to samo, co mówienie, że samochody albo samoloty nie są metalowe, gdyż nałożona jest na nie farba. [...] Nasze rozwiązanie może być inne, ale zapewnia to na czym nam zależało, czyli lekką konstrukcję o gładkiej i jednolitą powierzchni. Nie jesteśmy zainteresowani kopiowaniem dostępnych na rynku rozwiązań. Od kiedy jest to złą rzeczą?

Przedstawiciele LG skupiają się na marketingowym przekazie dotyczącym metalowej konstrukcji. Cały problem dotyczy jednak czegoś innego. Użytkownicy myśląc o metalowej konstrukcji smartfonów liczą, że szczególnie odporna na uszkodzenia mechaniczne będzie przede wszystkim ich powierzchnia - sprzęt jak najdłużej ma wyglądać, jak nowy.

W przypadku G5 może okazać się, że obudowa będzie rysowała się niewiele ciężej niż powierzchnie z tworzywa sztucznego czy słabych gatunkowo stopów aluminium. Nikogo nie będzie (i w ogóle nie powinno) obchodzić to, że producent postawił na metal o cudownych właściwościach, gdy po miesiącu korzystania na powierzchni smartfona pełno jest rys i otarć. Może LG wprowadzi nową opcję serwisową, która będzie zakładać odmalowywanie powierzchni G5...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)