MODE, czyli Google pozazdrościł Apple'owi łatwo wymienialnych pasków do smartwatchy

Choć Apple dołączył do smartwatchowej imprezy niemalże jako ostatni, podszedł do tematu nieco inaczej. Gigant skupił się na tym, do czego nikt wcześniej większej uwagi nie przywiązywał. Na paskach.

Apple opracował własny, maksymalnie uproszczony system wymiany pasków. Dzięki temu w celu wymiany nie trzeba ani odbyć wycieczki do zegarmistrza, ani nawet korzystać z jakichkolwiek narzędzi — cały proces trwa sekundy.

Takie rozwiązanie ma sporo plusów. Użytkownicy Apple Watcha mogą w łatwy sposób dostosować wygląd zegarka do gustu i okazji zmieniając paski nawet kilka razy dziennie. Apple natomiast zaciera ręce na myśl o klientach, którzy zachęceni prostym mechanizmem kupują różne warianty pasków na kilogramy. Firma zagwarantowała sobie tym samym dodatkowe źródło dochodów.

U konkurencji dotychczas nie wyglądało to tak kolorowo

Większość producentów inteligentnych zegarków postawiła na standardowe, teleskopowe mocowania. Ma to tę zaletę, że klienci mogą przebierać w setkach tysięcy pasków dostępnych na rynku od dekad, ale proces wymiany jest na tyle skomplikowany, że mało komu chce się wymienić sportowy pasek przed wyjściem na imprezę.

Producenci smartwatchy z kolei na własne życzenie oddają szansę do zarobku innym producentom. Ktoś w końcu postanowił jednak coś z tym zrobić.

Google bierze sprawy we własne ręce

Gigant wprowadził do swojej oferty serię pasków o nazwie MODE. Tym, co je wyróżnia jest suwakowy mechanizm — podobny do tego zastosowanego w Apple Watchu — który ułatwia ich wymianę.

Do każdego egzemplarza producent dokłada specjalne teleskopy, które należy przymocować do zegarka. Po tym jednorazowym zabiegu paski z serii MODE można wymieniać błyskawicznie.

Kto może sięgnąć po paski MODE?

Oficjalnie przygotowano je z myślą o zegarkach z Androidem Wear. Na liście kompatybilnych urządzeń znalazły się modele Asus ZenWatch (pierwsza i druga generacja), Huawei Watch, LG Watch Urbane, LG G Watch R, Moto 360 drugiej generacji oraz Samsung Gear Live. Wymagany rozmiar paska możecie sprawdzić na tej stronie.

Wszystkie wymienione modele mają jednak tradycyjne, teleskopowe mechanizmy, więc paski MODE powinny pasować do większości zegarków (również tych nieinteligentnych) w rozmiarach 16, 18, 20 i 22 mm.

Zobacz również: Appshaker 2 #47: A Planet of Mine, Vector Pop, Unlucky 13 i inne

Co z cenami?

Producent przygotował dwie serie pasków:

  • sylikonowe — 49,95 dol (ok. 195 zł);
  • skórzane — 59,95 dol (ok. 230 zł).

Na razie są one dostępne wyłącznie w amerykańskich oddziałach sklepów Google Store, Amazon oraz Best Buy, ale to zapewne kwestia czasu, aż bez problemu będzie można je nabyć w naszej części świata. Jeśli nie oficjalnymi kanałami, to u niezależnych importerów.

Póki co wszystkie dostępne paski MODE zaprojektowała i wyprodukowała firma Hadley Roma, ale Google szuka już kolejnych partnerów.

Google nadrabia zaległości

Po korzystających z Apple Watcha znajomych widzę, że ci bardzo sobie cenią szeroki wybór łatwych w wymianie pasków. Sam też skusiłem się już zresztą na dodatkowy pasek do Geara S2.

Zegarek to element biżuterii, dlatego możliwość spersonalizowania jego wyglądu jest o wiele istotniejsza niż w przypadku smartfonów. Kto by pomyślał, że o zabawie z wyglądem w pierwszej kolejności pomyśli firma, której flagowy smartfon otrzymał możliwość zmiany tapety dopiero w 2010 roku, a twórcy słynącego z otwartości Androida będą musieli go gonić.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Akcesoria:

Najdziwniejsze etui i pokrowce na komórki [TOP 20] My Live Case to całkiem fajny pomysł Google'a na personalizację Nexusów Czeka ją 40 lat odsiadki za... streamowanie gwałtu koleżanki poprzez Periscope Oto etui z dodatkowym aparatem i... miniaturowym dronem 5 modułów do LG G5, które aż się proszą o to, by ktoś je stworzył Tissot Smart-Touch - markowy smartwatch, który poprawadzi cię przez miejską dżunglę LG G5 - ceny modułów ujawnione Apple Watch z opaską, która umożliwi pomiar EKG. Czy można ufać takim akcesoriom? Pytamy specjalistę Nixon Mission oraz Fossil Q Marshal i Q Wander to interesujące smartwatche z Androidem Wear GoTenna to gadżet, dzięki któremu twój smartfon połączy się z innym smartfonem nawet w miejscu, w którym w ogóle nie ma zasięgu Samsung Charm to inteligentna opaska, ale nie dla geeka. I to jest w niej najlepsze LG Hi-Fi Plus i Cam Plus - zobacz jak działają moduły do LG G5 W IV kwartale 2015 na rynek trafiło więcej szwajcarskich czy inteligentnych zegarków? Statystyki mnie zaskoczyły VerveLife to nowa marka sygnowana logo Motoroli. Znajdziesz je na słuchawkach, sportowej kamerce i... obroży dla psa Rook to pierwszy domowy dron. Zapowiada się świetnie, ale jeden brak może irytować Google w tym roku może pokazać nowe gogle oraz technologię Android VR W 2015 roku Apple sprzedał najwięcej smartwatchy, ale liderem całego rynku wearables był ktoś inny Samsung ma nowy pomysł na identyfikację użytkownika. Będzie skanować żyły Ten sprzęt powinien znaleźć się w każdym sklepie ze smartfonami Fitbit Alta byłby niezłą opaską fitness, gdyby nie jeden niewybaczalny brak Podróbka Apple Watcha 2 za 350 zł? Tak, choć oryginału jeszcze nie ma... NutriRay3D to gadżet, który pozwoli ocenić, ile kalorii ma Twój posiłek dokiWatch - najbadziej zaawansowany smartwatch dla dzieci? Xiaomi oficjalnie weszło do Polski, ale smartfonów w ofercie brak