Smartfony ze Snapdragonem 820 będą uczyć się same

Qualcomm wprowadza właśnie Snapdragon Neural Processing Engine. Nowy SDK umożliwi wykorzystanie potencjału platformy Zeroth na urządzeniach opartych na topowym Snapdragonie 820.

Platforma Qualcomm Zeroth

Platforma Qualcomm Zeroth (qualcomm)

Qualcomm Zeroth, czyli mobilne uczenie maszynowe

Amerykanie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że sztuczna inteligencja jest przyszłością. Qualcomm już jakiś czas temu zaprezentował własne rozwiązanie bazujące na modelu ludzkich sieci neuronalnych - Zeroth Machine Intelligence Platform. Pod nazwą tą kryje się platforma software'owa, którą zoptymalizowano pod kątem uczenia maszynowego.

Zeroth umożliwia tworzenie modeli programowych, które zbierają i analizują dane w sposób podobny do ludzkiego mózgu. Oznacza to, że są one w stanie kategoryzować istotność stale przetwarzanych danych, dzięki czemu z czasem mogą wykonywać dane czynności o wiele szybciej, a nawet doskonalić wykorzystywane w tym celu algorytmy. Wkrótce z platformy Qualcomma korzystać będzie można na urządzeniach opartych na Snapdragonie 820.

Czym jest Snapdragon Neural Processing Engine?

Firma już w ubiegłym roku zapowiedziała, że jej nowy układ będzie wspierał Zerotha. Na niedawnej konferencji Embedded Vision Summit zostało to potwierdzone — przedstawiciele Qualcomma poinformowali o wprowadzeniu Snapdragon Neural Processing Engine. Pod nazwą tą kryje się SDK (software development kit) umożliwiający korzystanie z głębokiego uczenia maszynowego (deep learning) na urządzeniach z mobilnymi układami.

Rozwiązanie Qualcomma ma umożliwić tworzenie modeli opartych na sieciach neuronalnych, które do pracy nie wymagają połączenia z chmurami obliczeniowymi (wszystkie działania wykonywane są w urządzeniu). Snapdragon Neural Processing Engine daje dostęp do wykrywania scenerii, rozpoznawania tekstu, przetwarzania mowy, śledzenia obiektów czy rozpoznawania twarzy.

Qualcomm Zeroth

Platforma Zeroth już teraz wykorzystywana jest w rozwiązaniach takich, jak Snapdragon Scene Detect czy Snapdragon Smart Protect (zaawansowany mechanizm wykrywania złośliwego oprogramowania). Qualcomm pochwalił się również, że SDK wspiera popularne frameworki uczenia maszynowego, wśród których są Caffe i CudaConvNet.

Szeroki wachlarz zastosowań

Snapdragon Neural Processing Engine umożliwi programistom przygotowywanie nowych aplikacji na smartfony, które będą korzystać z modeli bazujących na sieciach neuronalnych. Użycie platformy Zeroth da przykładowo możliwość stworzenia działających bez połączenia z siecią systemów wykrywania twarzy czy przetwarzania mowy, które z czasem będą miały coraz większą dokładność (podobnie jak np. Eyeriss zapowiedziany niedawno przy MIT).

Pisząc bardziej konkretnie — SDK może pomóc w usprawnieniu działania aparatów smartfonów, rozwiązań rozszerzonej rzeczywistości czy obsługi poleceń głosowych. Na tym jednak jego zalety się nie kończą. Qualcomm nie myśli bowiem jedynie o telefonach. Zeroth ma wesprzeć wszystkie urządzenia, które oparto na Snapdragonie 820, a więc również drony, kamery bezpieczeństwa, rozwiązania Internetu Rzeczy czy systemy samochodowe, które asystują w trakcie jazdy.

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Źródło: Qualcomm

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nokia OZO zapowiedziana. Finowie wchodzą w wirtualną rzeczywistość Sony stworzy bezramkowy smartfon? Ten ekran JDI to umożliwi! BlackBerry ma swój odpowiednik Siri, Cortany i Google Now Quick Charge 2.0 vs zwykła ładowarka - zobacz porównanie szybkości ładowania Galaxy S5 będzie mieć aż 4 GB pamięci RAM? Kontrakt z największym producentem okularów podpisany. Google Glass trafią do mas? Oto Paperfold - niesamowity prototyp modularnego i elastycznego smartfona Japan Display w 2018 roku może postawić na ekrany OLED. Czyżby szykował się do produkcji do iPhone'ów? Lagujące samochody? Google już nad tym pracuje Nowy układ Apple'a do iPhone'ów z wbudowanym RAM-em. Czy coś to zmieni? Ekran OLED na tkaninie. To będzie rewolucja na rynku wearables Technologie mobilne w aucie. Jak jest teraz a jak będzie w przyszłości?