Smartfony ze Snapdragonem 820 będą uczyć się same

Qualcomm wprowadza właśnie Snapdragon Neural Processing Engine. Nowy SDK umożliwi wykorzystanie potencjału platformy Zeroth na urządzeniach opartych na topowym Snapdragonie 820.

Platforma Qualcomm Zeroth

Platforma Qualcomm Zeroth (qualcomm)

Qualcomm Zeroth, czyli mobilne uczenie maszynowe

Amerykanie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że sztuczna inteligencja jest przyszłością. Qualcomm już jakiś czas temu zaprezentował własne rozwiązanie bazujące na modelu ludzkich sieci neuronalnych - Zeroth Machine Intelligence Platform. Pod nazwą tą kryje się platforma software'owa, którą zoptymalizowano pod kątem uczenia maszynowego.

Zeroth umożliwia tworzenie modeli programowych, które zbierają i analizują dane w sposób podobny do ludzkiego mózgu. Oznacza to, że są one w stanie kategoryzować istotność stale przetwarzanych danych, dzięki czemu z czasem mogą wykonywać dane czynności o wiele szybciej, a nawet doskonalić wykorzystywane w tym celu algorytmy. Wkrótce z platformy Qualcomma korzystać będzie można na urządzeniach opartych na Snapdragonie 820.

Czym jest Snapdragon Neural Processing Engine?

Firma już w ubiegłym roku zapowiedziała, że jej nowy układ będzie wspierał Zerotha. Na niedawnej konferencji Embedded Vision Summit zostało to potwierdzone — przedstawiciele Qualcomma poinformowali o wprowadzeniu Snapdragon Neural Processing Engine. Pod nazwą tą kryje się SDK (software development kit) umożliwiający korzystanie z głębokiego uczenia maszynowego (deep learning) na urządzeniach z mobilnymi układami.

Rozwiązanie Qualcomma ma umożliwić tworzenie modeli opartych na sieciach neuronalnych, które do pracy nie wymagają połączenia z chmurami obliczeniowymi (wszystkie działania wykonywane są w urządzeniu). Snapdragon Neural Processing Engine daje dostęp do wykrywania scenerii, rozpoznawania tekstu, przetwarzania mowy, śledzenia obiektów czy rozpoznawania twarzy.

Qualcomm Zeroth

Platforma Zeroth już teraz wykorzystywana jest w rozwiązaniach takich, jak Snapdragon Scene Detect czy Snapdragon Smart Protect (zaawansowany mechanizm wykrywania złośliwego oprogramowania). Qualcomm pochwalił się również, że SDK wspiera popularne frameworki uczenia maszynowego, wśród których są Caffe i CudaConvNet.

Szeroki wachlarz zastosowań

Snapdragon Neural Processing Engine umożliwi programistom przygotowywanie nowych aplikacji na smartfony, które będą korzystać z modeli bazujących na sieciach neuronalnych. Użycie platformy Zeroth da przykładowo możliwość stworzenia działających bez połączenia z siecią systemów wykrywania twarzy czy przetwarzania mowy, które z czasem będą miały coraz większą dokładność (podobnie jak np. Eyeriss zapowiedziany niedawno przy MIT).

Pisząc bardziej konkretnie — SDK może pomóc w usprawnieniu działania aparatów smartfonów, rozwiązań rozszerzonej rzeczywistości czy obsługi poleceń głosowych. Na tym jednak jego zalety się nie kończą. Qualcomm nie myśli bowiem jedynie o telefonach. Zeroth ma wesprzeć wszystkie urządzenia, które oparto na Snapdragonie 820, a więc również drony, kamery bezpieczeństwa, rozwiązania Internetu Rzeczy czy systemy samochodowe, które asystują w trakcie jazdy.

Zobacz również: Na tym ekranie poczujesz fakturę wyświetlanego obrazu

Źródło: Qualcomm

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Google ma świetny pomysł na to, jak wyróżnić Pixele na rynku smartfonów? Windows Phone 8.1 wprowadzi wiele długo oczekiwanych zmian! Na jakim układzie będą działać przyszłoroczne flagowce? Znamy już odpowiedź MediaTek Helio P15 to odgrzewany kotlet Tajwańczyków Wiemy już jak szybkie będą rdzenie nowego Snapdragona 810 Zwykła gazeta z interaktywnym interfejsem? Dzięki Fujitsu to możliwe! OM/ONE - pierwszy na świecie lewitujący głośnik Bluetooth Galileo - wszystko o europejskim systemie nawigacji satelitarnej Snapdragony 625, 435 i 425 oficjalnie. To ciekawe rozwiązania dla modeli ze średniej półki GPS i pulsometr na nadgarstku oraz bardzo wysoka cena, czyli inteligentny zegarek według TomToma Telefon informujący o nowym wydarzeniu zapachem rozmarynu? To już możliwe Od teraz zdjęcia na Facebooku mogą przeglądać także niewidomi

Popularne w tym tygodniu:

Internet mobilny – świetne rozwiązanie dla każdego